Путінський кум, зіркова тусовка й одеський богатир...
Штрихи до портрета новообраного парламенту
Поки парламентські старожили, які пролетіли повз наступну Верховну Раду, зализують душевні рани й оплакують спущені на програну кампанію капітали, новобранці вже у передчутті своєї інавгурації. В очікуванні парадного засідання ВР без п’яти хвилин депутати з майбутньої монобільшості добровільно-примусово студіюють ази публічної політики, законотворчості й економіки — на зборах у Трускавці. За підрахунками Громадянської мережі «ОПОРА», ВР дев’ятого скликання оновиться на 80%. Більшим цей показник був лише у 1994 році, коли парламент «перезавантажився» на 84%. Для порівняння: після дострокових парламентських виборів 2014-го ВР оновилася на 56%. Дев’ятий парламент буде молодшим і «жіночнішим» за попередника. Сімейних підрядів у ньому також поменшає.
Попередників у парламенті дев’ятого скликання лише 82 залишиться. Майже дві третини з них продовжили мандат за списками «Опоплатформи — За життя», «Європейської Солідарності» (по 17) та «Батьківщини» (16). Решта 32 «збереглися», перемігши у мажоритарних округах.
342 із 424 майбутніх «обивателів» нової Верховної Ради депутатський значок причеплять на груди вперше. Серед них — як дипломовані юристи, економісти, спеціалісти в інших галузях, так і ті, кого злі язики записали у «профнепридатні». Під цю гребінку потрапили і кандидати без «вишівських» дипломів, і ті, чия «додепутатська» професія із законотворчістю не в’яжеться. Куди, мовляв, до парламентських премудростей спортсменам, шоуменам, весільному фотографу, вчительці молодших класів чи завідувачу сільського клубу? Ось тільки зрівняйлівка не всюди доречна. Ніхто депутатом не родиться. Та й кількість дипломів не завжди тотожна кількості звивин головного мозку. Тим паче, що власники куплених «корочок» і наукових звань у ВР не переводяться.
Так, у наступній Верховній Раді буде 13 депутатів без вищої освіти: дев’ятеро — зі середньою спеціальною, ще четверо — з середньою загальною. Цікаво, що у парламенті попереднього скликання їх стільки ж. Причому тих, у кого за плечима лише середня школа, — 11. Щодо безробітних, то Верховна Рада № 8 навіть у передовицях: 29 проти 26. Зрештою, показовою буде не статистика, а діяльність наступного парламенту.
Вікова різниця між найстаршим і наймолодшим обранцями ВР дев’ятого скликання — 55 років. Святославу Юрашу (отримав мандат 27-им номером у списку «Слуги народу») лише 23. Юлію Іоффе (12-й у списку «Опоплатформи — За життя») вже 79-й на підході. Саме Іоффе, за процедурою, і відкриватиме перше засідання нової ВР та декламуватиме з парламентської трибуни депутатську присягу. До цього двічі поспіль за «конферансьє» був ексрегіонал і завсідник Верховної Ради усіх попередніх скликань Юхим Звягільський. На парламенті № 9 його 28-річна депутатська відсидка (із перервою на віцепрем’єрство та тимчасове прем’єрство) нарешті закінчилася: у 86 Звягільський вирішив більше не балотуватися до ВР.
У категорії «60+» компанію Іоффе складуть ще 12 нардепів-пенсіонерів. У нинішньому парламенті гурток тих, хто на час обрання встиг сьомий десяток розміняти, утричі масовішим був.
У середньому Верховна Рада більш як на сім років помолодшала. Під парламентським куполом засідатимуть 47 депутатів, яким до 30-ти, 244 депутати у віці 31−45 років, 120 — у віковій категорії «46−60».
Із кожним наступним скликанням ВР більшає пудів солі на рану тим, хто переконаний — місце жінки на кухні, але не на політичній. Рекорд нинішнього парламенту (за каденцію депутаток було 56, залишилося 49) не затримався. У ВР дев’ятого скликання жіноча збірна розростеться до 88. А це майже 21% від депутатського складу. За рівнем ожіночнення парламенту впевнено наближаємося до середньоєвропейського показника у 25%.
27 кандидаток вибороли перемогу по мажоритарці (на минулих виборах це вдалося лише чотирьом). Найбільше жінок, 56, отримали мандати під брендом «Слуги народу». По дев’ять обраниць провели «Голос» та «ЄС», по п’ять — «Опоплатформа — За життя» і «Батьківщина». Своїх представниць матиме у парламенті «Свобода» (від цієї партії по округу на Прикарпатті перемогла Оксана Савчук) та «Опоблок» (на Луганщині мандат взяла Вікторія Гриб). Ще двоє кандидаток перемогли по мажоритарці як самовисуванки — Лариса Білозір на Вінниччині та Ірина Констанкевич на Волині.
Хоч фракція «Слуги народу» і буде «найжіночнішою», так званого жіночого бонусу з державного фінансування «Зе!партія» не отримає. Його порівну розділять між собою «Голос» і «ЄС», які провели за партійними списками не менш як третину жінок. Ціна питання — майже 57 мільйонів річних на двох (це додатково до основної суми держфінансування).
Щодо депутатської географії у новій ВР, то ледь не половина з 424 обранців має прописку у Києві (182) чи Київській області (26). Трохи позаду, з результатом 24 та 23 депутати (відповідно), — Харківщина і Дніпропетровщина. Львівщину у парламенті представлятимуть два десятки обранців. Серед регіонів із найскромнішим представництвом — Луганщина (3), Сумщина, Херсонська, Черкаська, Кіровоградська та Чернівецька області (по 5 депутатів). На поствиборчій карті навіть окупований Крим без позначки не залишився. Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз (один із тих, кого вдалося звільнити з російської неволі), який пройшов до ВР у списку «ЄС», місцем проживання вказав Бахчисарай.
Скільки «нестоличних» депутатів скористаються так званою компенсацією на житло (а це близько 20 тисяч гривень щомісяця), проясниться вже восени. У ВР нинішнього скликання «житлові» отримували понад третину депутатів. Причому більшість із «нужденних» — з мільйонерськими статками у деклараціях.
Попри парад «нових облич» у парламенті № 9 і «нафталінових» портретів не бракуватиме. У сесійній залі і попередники, і «папєрєднікі», і «прапраколишні» засідатимуть. Крім путінського кума Віктора Медведчука (депутатствував у ВР II-IV скликань, ще до того як очолив президентську Адміністрацію Кучми), після затяжної паузи під парламентський купол повернеться і його давній соратник Григорій Суркіс (17-й номер у списку «Опоплатформи — За життя»). Мабуть, молиться, аби його якнайдалі від Юлії Тимошенко посадили. А то, гляди, знову доведеться дорожезні туфлі оплакувати — після «члєноврєдітєльства» від «Вани», яка вже раз «смачно» потопталася своїми підборами Суркісу по ногах.
Під парасолькою «ЗаЖОПи» депутатський мандат отримав і колишній перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін. Ні перебування у розшуку, ні надані Генпрокуратурою дані про те, що Кузьмін не жив в Україні упродовж останніх п’яти років, не завадили цьому одіозному персонажу потрапити до ВР (крапку в історії з реєстрацією/нереєстрацією Кузьміна кандидатом у депутати поставив Верховний Суд).
З урядових у депутатські крісла пересядуть перший віцепрем’єр Степан Кубів, віцепрем’єрка Іванна Климпуш-Цинцадзе, міністр у справах ветеранів Ірина Фріз (усі отримали мандат за списком «ЄС»). Повернеться у парламент і колишній очільник «комунального» міністерства Олексій Кучеренко (18-й номер у списку «Батьківщини»).
«Співоча тусовка» у новому парламенті залишилася без Михайла Поплавського («Юний Орел» пролетів над ВР разом з Аграрною партією, список якої очолив на виборах). Але поповнилася Святославом Вакарчуком (головний «океанельзівець» заявив, що суміщатиме депутатство з рок-сценою). З «голосистих» кандидатів не потрапили до парламенту Іво Бобул (балотувався у списку партії «Патріот») та Анастасія Приходько (програла вибори в окрузі на Вінниччині).
«Переселиться» до ВР частина «Кварталу 95». Компанію Юзіку (у несценічному миру — Юрій Корявченков) складуть сценарист Олександр Кабанов, директор з управління і розвитку цифрових продуктів студії «Квартал 95» Олена Хоменко та гендиректор компанії «Квартал-концерт» Максим Ткаченко. Доповнюють «шоупрограмний» список керівник студії «Мамахохотала» Роман Грищук, шоумен Олександр Скічко (зять мільярдера Леоніда Юрушева), ресторатор, ведучий телевізійних шоу Микола Тищенко й учасник проєктів «Ліга сміху» та «Розсміши коміка», тамада Андрій Боблях.
У «чемпіонській збірній» — мінус «олімпійський» плавець Денис Силантьєв (Радикальна партія Ляшка, за списком якої Силантьєв сподівався залишитися у парламентському кріслі, пролетіла), плюс троє «новобранців». Чемпіон світу та Європи з греко-римської боротьби Жан Беленюк (10-й номер у списку «СН») поєднуватиме депутатство з підготовкою до Олімпіади-2020 у Токіо. Бронзова призерка Олімпійських ігор-2012 у Лондоні, легкоатлетка Ольга Саладуха «дострибнула» до парламенту 57-м номером у «Зе!збірній». Чемпіон України з паверліфтингу Артем Дмитрук підкорив не лише Потьомкінські сходи зі 140-кілограмовою штангою у руках (це — всеукраїнський рекорд!), а й виборчу висоту в одеському окрузі (балотувався від «Слуги народу»). А ось бронзова призерка Олімпіади-2016 в Ріо Ганна Різатдінова (колишня цивільна дружина нардепа-втікача Олександра Онищенка) на «мажоритарний» п’єдестал не потрапила: балотуючись в окрузі на Київщині, посіла лише 15-те місце.
Для журналістів із мандатами можна окрему ложу преси у сесійній залі створювати. Під «Зе!брендом» до парламенту пройшли гендиректор «1+1» Олександр Ткаченко, ведучий «плюсів» Олександр Дубінський, журналісти «1+1» Ольга Василевська-Смаглюк та Сергій Швець, головред газети «Придунайські вісті» Олег Колєв, журналіст телеканалу «Еспресо» Дмитро Костюк. У списку «Опоплатформи — За життя» депутатську посвідку отримав начальник служби міжнародного співробітництва телеканалу «112» Олег Волошин, який за урядування Азарова працював прес-секретарем МЗС. Парламентським «Голосом» став і телеведучий та заступник головного редактора «Дзеркала тижня» Сергій Рахманін.