Дев’ятий вал: хто на парламентському гребені опиниться, а хто — на політичному дні?
Поки на Банковій і Грушевського мірялися кулями в лоб (з'ясовуючи, хто кого обіграв у «парламентській рулетці», яку затіяли після появи указу президента Зеленського про розпуск Верховної Ради), у Центрвиборчкомі і собі на курок натиснули — стартового пістолета
Тож з 24 травня, ледь відхекавшись від президентських перегонів, Україна знову занурилася у виборчу кампанію. Хоча часу на «розкачку» немає, ще далеко не всі претенденти на мандати у ВР дев’ятого скликання готові «здатися» у ЦВК. До завершення подачі документів на реєстрацію менше як місяць залишилося (термін спливає 20 червня, до 25-го включно ЦВК має закінчити реєстраційну процедуру), а остаточні розклади, хто як і з ким, досі невідомі. Про стартові можливості головних ходоків у парламент, а також про політичні кооперативи та можливі комбінації на виборчій шахівниці — у матеріалі «ВЗ».
Чи спрацює судовий стоп-кран?
Двері для претендентів на парламентські мандати у ЦВК відчинили ще 24 травня. Але навіть через тиждень напливу охочих отримати посвідчення кандидата у депутати не дочекалися. З партіями зрозуміло: списки, розмітки на мажоритарні округи, з'їзди — швидко не розженешся. А самовисуванці чого гальмують? З документами менше тяганини, ніж на строкових виборах: декларацію про майно і доходи подавати не потрібно. Грошова застава для претендентів на мажоритарку підйомна — десять мінімалок (за нинішніми розцінками, це 41 тис. 730 грн). Можна припустити, що головною причиною кандидатського штилю на старті кампанії стали спроби оскаржити президентський указ про розпуск ВР: три, адресовані до Верховного суду, ще одна — до Конституційного. Проте ймовірність, що стоп-кран проти дострокових виборів спрацює, радше гіпотетична.
У Верховному суді вже розставили крапки над «і»: оцінювати указ президента — не їхня парафія. Слово — за конституційною Фемідою. Якщо вона визнає президентський указ про розпуск ВР неконституційним, це означатиме повернення ситуації на стартову позначку: відставка парламенту скасовується, а значить, і дострокова виборча кампанія — теж.
Ділять шкуру без ведмедя
Фінал колективного окозамилювання під назвою «Даєш відкриті списки» був передбачуваний. Президент Зеленський мав можливість заробити електоральний плюсик до карми, ініціювавши відповідну зміну виборчих правил. Але, попри інавгураційну обіцянку, не зробив цього — мінус. Проте це аж ніяк не знімає відповідальності з Верховної Ради, яка так дружно верещить про відкриті списки, наче попередні п’ять років не вона цю обіцянку за цяцянку мала. Цікаво було б подивитися, як вужиком на пательні звивався б парламент, якби все ж довелося розглядати ініціативу щодо відкритих списків. Це було б видовищніше за той цирк, який влаштували під парламентським куполом на пропозицію відмовитися від продажної мажоритарки.
Говорили, балакали — перелякалися і заплакали. Це перед камерами борці з «мажоритарним злом» розпиналися про те, як добре було б це зло побороти. А коли справа дійшла до голосування, ряди «воїнів світла» враз порідшали. Президентський законопроект, який афішували як результат компромісу між «озелененою» Банковою та парламентом, навіть до порядку денного не внесли. Причому до браку голосів доклалися навіть ті, кого важко запідозрити у нелояльності до новообраного президента. Позафракційні депутати, котрих пов’язують з Коломойським, майже дружно поповнили список відсутніх у сесійній залі. Жодного голосу не дала група «Відродження», в акціонерах якої той же Коломойський. «Совпадєніє»? Ні — «цеу», як заземлити президента Зеленського з його апетитами на «монопольну» коаліцію у наступному парламенті. Можливість створення такої коаліції (з усіма наслідками, які з цього випливають) і стала тим спільним знаменником, який ситуативно об'єднав у Верховній Раді опонентів «Зе!команди» з її союзниками.
Якщо приміряти нинішні рейтинги партії «Слуга народу» (у відсотках це 40+) на вибори лише за партійними списками, без мажоритарки, то виходить під 200 своїх мандатів (плюс — ще бонусні набіжать, за рахунок розподілу голосів партій, які не подолають прохідний бар'єр). Ті самі відсотки «Слуги народу» з приміркою на змішану систему виборів дають інший розклад. Коли за партійними списками обирають лише 225 депутатів, нинішній рейтинг «Зе!партії» конвертується лише у +/- 100 мандатів. Наскільки щедрий урожай вдасться зібрати по мажоритарці (після відмінусування округів на окупованих Росією територіях список одномандатних «точок» зменшився до 199) — питання на засипку. Але сукупний «Зе!результат» буде точно не таким райдужним (із прицілом на «олімпійські» позиції у коаліційних переговорах), як у першому варіанті.
Який, спитаєте, був резон у Коломойського підігрувати (через своїх «підопічних» у ВР) менш вигідному для Зеленського сценарію? Поведінка олігарха додає дедалі більше аргументів тим, хто переконаний: «Ко» має вплив на «Зе», але не настільки, щоб вважати «Зе» маріонеткою «Ко». Коломойський розуміє: чим міцніше норовливий Зеленський «окопається» у парламенті, тим більшими будуть «Зе!претензії» на автономію і меншими «Ко!можливості» скеровувати ситуацію у вигідне для себе русло. Коломойському потрібен не тріумфальний результат «Слуги народу» (це ж не «УКРОП», в якому лише «Ко» — і цар, і Бог), а страховка, яка додаватиме впевненості, що Зеленський від рук не відіб'ється. У ролі такої страховки «Ко» бачить якщо не своїх, то принаймні не чужих йому донорів для майбутньої коаліції. Список вже озвучив, перелічивши сили, яким готовий допомагати на парламентських виборах. Серед «обраних» прозвучала і «Батьківщина», і збірна, яку вже охрестили «Поганими Генами» на честь її співзасновників — одіозного харківського мера Геннадія Кернеса та не менш сумнозвісного градоначальника Одеси Геннадія Труханова. Проект анонсували як виборчу парасольку, під якою зіллються «Відродження», труханівська партія «Довіряй справам», частина «воленародників», а також охочі до депутатських мандатів градоуправителі. Запевняючи, що його роль у цій збірній лише консультативна, Коломойський явно прибідняється. Ще б сказав, що він вже не акціонер у «Відродженні».
У відкритих соціологічних замірах «Погані Гени» ще не засвітилися. Тож не на пальцях прикинути шанси цієї партії на подолання п’ятивідсоткового прохідного бар'єра наразі важко. Але «Гени» розраховують на те, що вдасться зібрати непоганий врожай у мажоритарних округах, які завбачливо «окучували» у тому числі і представники «Відродження». Звідси — і відповідь на запитання, чому «відродженці», як і «Воля народу», не дали жодного голосу у парламенті за включення до порядку денного законопроекту щодо скасування мажоритарки.
Чи вдасться Коломойському втілити свою передвиборчу чернетку у реальність і отримати важелі впливу не тільки через свої парламентські кадри у «Слузі народу», а й через контрольованих партнерів «Зе!партії» у коаліції, залежить не лише від Коломойського. Навряд чи Зеленський мовчки спостерігатиме за тим, як його намагатимуться обкласти червоними прапорцями.
Порошенко «ЄСом» манить, Вакарчук — «Голосом»
Судячи з результатів дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» (16−22 травня), на старті виборчої кампанії п’ятивідсоткову планку, крім «Слуги народу» (43,8% серед тих, хто визначився з вибором), долають також «Опозиційна платформа» (10,5%), «БПП «Солідарність» (8,8%), «Батьківщина» (7,3%) та «Сила і честь» Смешка (5,1%). У партії Вакарчука — 4,6%, у Радикальної партії — 3,3%, в «Опозиційного блоку» — 3,2%. «Громадянська позиція» Гриценка, «Самопоміч», партія Гройсмана, «УДАР» опинилися під тривідсотковою позначкою.
У наступних соціологічних замірах зміняться не тільки цифри, а й назви партій. І йдеться не лише про перейменовану на «Європейську солідарність» партію Порошенка та вже найменовану «Українську стратегію» Гройсмана. З дня на день проясниться кінцевий розклад: хто з ким домовився чи не домовився про «корпоративний» похід на вибори. Буде зрозуміло, як розсортувався «Народний фронт», частина якого (так званий гурток Парубія) мала плани на порошенківську парасольку, а інша вела перемовини з Гройсманом. Озвучить свій формат і «УДАР»: йде на вибори самостійно чи все ж у зв’язці (були розмови про переговори партії Кличка з «Голосом» Вакарчука, Смешком, Тимошенко). Вималюється портрет вже згадуваної мерської партії «Поганих Ген». Отримають підтвердження чи спростування чутки про спроби «пришвартувати» шлюпку «Опоблоку» до «Опозиційної платформи». Почнуть прокльовуватися і прізвища претендентів на «мажоритарні» мандати. Так що усе найцікавіше — попереду…