Перший deal між США й росією вже є?
Як пише фінська Iltalehti, Вашингтон і москва домовилися щодо російських атак на підводні кабелі в Балтійському морі
Президент США Дональд Трамп любить слово deal. Це «угода» або ж «оборудка», як уже кому пощастить… Як припускає фінська газета Iltalehti, свій перший deal Трамп уже уклав. Начебто переконав росію припинити диверсії у Балтійському морі - в обмін на те, що прилеглі до нього країни НАТО визнають пошкодження підводних кабелів «нещасними випадками чи нерозкритими злочинами».
Що саме змусило Білий дім піти на deal, який багато хто в Україні вважатиме неприпустимим, або принаймні сумнівним? За версією Iltalehti, під час підготовки до перемовин щодо завершення російсько-української війни США залежить на тому, щоб напружена ситуація у Балтиці не стала частиною того переговорного процесу…
«Затушувати роль росії»
У межах «ділу» між рф і Заходом, припускає Iltalehti, офіційний Гельсінкі мав би за домовленістю з Вашингтоном «зам'яти справи про саботаж у Балтійському морі й затушувати роль росії».
Розслідування щодо пошкодження перед Різдвом кабелів у Фінській затоці (зокрема, лінії електропередач EstLink 2 і кількох телекомунікаційних кабелів) здійснює фінське Бюро кримінальної поліції (KRP). Воно кваліфікувало диверсію як «серйозний акт знищення» й швидко пов’язало з нею танкер Eagle S, що входить до складу російського «тіньового флоту», який експортує нафту. Тобто KRP «опосередковано» вказало, що підводні кабелі у Балтійському морі навмисно пошкодили росіяни. І раптом…
Через кілька тижнів після грудневої диверсії проти EstLink 2 у її оцінці стався «швидкий поворот», пише Iltalehti з посиланням на джерело в уряді Фінляндії.
Зокрема, у фінські ЗМІ почала надходити інформація про те, що жодних доказів причетності рф до диверсійних операцій з пошкодження підводних кабелів на Балтиці слідчі KRP не знайшли. Ба більше, начебто взагалі не змогли визначити, чи той відвертий і нахабний саботаж був навмисними діями…
Збіг обставин? Ні. Але «немає впевненості», хто винен…
П’ять випадків обриву кабелів у Балтійському морі за останні 15 місяців не можуть бути збігом обставин, констатував президент Фінляндії Александр Стубб. Але «немає впевненості», каже, хто саме усе це зробив…
«Так, у нас є підозри, але ці п’ять випадків трохи відрізняються один від одного, — заявив Стубб у місті Лаппеенранта, розташованому за 30 км від кордону з рф. — Підтвердження особи злочинця є важливим, але не вирішальним. Важливо уникнути таких атак у майбутньому, а якщо вони будуть, важливо вміти швидко реагувати й ліквідувати їх наслідки. Характерною рисою гібридної війни є те, що часто залишається певний рівень невизначеності».
«Без сумніву, цілком можливо, що за усім цим стоїть держава», — заявив глава контррозвідки Supo Юха Мартеліус, маючи на увазі ймовірну причетність росії до пошкодження підводних кабелів у Балтійському морі. І водночас зазначив: «Остаточне юридичне з’ясування цього питання може виявитися неможливим»…
То що ж, deal між Вашингтоном і москвою щодо диверсій останньої на Балтиці є фактом? «Скажімо так: я не вважаю такий сценарій неможливим», — зазначив колишній глава військової розвідки Фінляндії, депутат Європейського парламенту Пекка Товері.