Віталій Портников: «Активісти зупинили моє призначення на посаду керівника Національної телерадіокомпанії»
Відомий публіцист — про вибори, «Північний потік-2», свої поразки і свою місію
З відомим журналістом, публіцистом і громадським діячем Віталієм Портниковим ми зустрілися одразу після його лекції студентам філософського факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Віталій ще був під враженням від цієї зустрічі, студенти йому сподобалися, але здивували тим, що не питали його про вибори. Я вирішила виправити цю прогалину і поговорити саме про президентську виборчу кампанію. Але інтерв’ю вийшло за межі лише цієї теми. Почали його з розмови про наших європейських партнерів, які без особливих докорів сумління будують з Росією «Північний потік-2».
Будівництво «Північного потоку-2» — корупційний проект
— Чи є шанс в України зупинити будівництво цього газогону?
— Зупинити можна лише за умови, якщо США накладуть санкції на ті фірми, без яких будівництво стає неможливим. Інших важелів впливу на будівництво «Північного потоку-2» немає. Ми повинні розуміти кілька речей. Перша — це корупційний проект, який базується не тільки на бажанні мати альтернативний маршрут, а й на відкатах. Хоча європейський бізнес і без відкатів зацікавлений у такому масштабному будівництві. Сама робота є дуже вигідною для всіх, хто бере у ній участь. При тому, що економічна доцільність цього проекту досі залишається під питанням. Багато експертів на Заході вважають, що потреба у цьому газогоні будується на застарілих оцінках потрібності російського газу для Європи, і що навряд чи він колись стане реальним бізнес-проектом. Вигода від самого процесу будівництва стає визначальною.
— Тобто німецький бізнес «зламав» Меркель?
— Меркель — відповідальний політик, який думає про майбутнє своєї партії, відтак зважає на інтереси платників податків. Вона вважає: якщо газогін вигідний німецькому бізнесу, значить, він вигідний німецькій державі.
— Чи не є така політика короткозорою? Сьогодні це може бути вигідно для бізнесу, який на цій грандіозній будові заробляє гроші, відтак наповнює бюджет країни, але у перспективі цей газогін може стати зашморгом і засобом маніпуляції та шантажу з боку Росії.
— Я так не вважаю. Всі європейські директиви діють на користь диверсифікації газових постачальників. Компроміс, досягнутий між Німеччиною і Францією, також на користь різним постачальникам газу. Крім того, сама частка російського газу в німецькій економіці не така велика, щоб Росія могла шантажувати Німеччину. Коли такі аргументи використовує президент США, він виходить з інтересів власного газового проекту, а не тому, що це відповідає дійсності.
— Тобто для Європи такий газогін жодної небезпеки не становить?
— Ні. Він небезпечний для України. Але щоразу, коли це доводимо, лише посилюємо бажання європейців будувати «Північний потік-2». Ми кажемо: якщо не буде критично важливого для «Газпрому» постачання газу через Україну в Європу, наша країна може стати ареною для реальної війни. Про що після цієї заяви мають думати європейські політики? Про альтернативний маршрут! Якщо справді існує вірогідність великої війни між Україною і Росією, то європейські політики мають перестрахуватися, аби їх населення не замерзло внаслідок цієї війни.
— Є інший вихід — не допустити цієї війни. Будуючи альтернативний газогін, Європа розв’язує руки агресору, а відмовившись від будівництва, дає шанс уникнути війни.
— Європейський політик може вважати, що газотранспортна система не є такою гарантією. Для Путіна головним джерелом отримання грошей для підтримки власного режиму є не газ, а нафта. Газ займає у російському бюджеті не критично важливе місце, аби цим пожертвувати заради приборкання України. Не виключаю, що у певний момент Путін вибере Україну, а не прибутки від газу. І буде спокійно бомбити Україну.
— А Європа замерзне?
— Ну, померзне кілька місяців, зате він матиме підконтрольну Україну.
— Це вже за межею…
— Крим не був за межею? Хто знає, який рівень цинізму зараз панує у Кремлі. І який буде завтра.
— А як політика санкцій щодо Росії поєднується з будівництвом «Північного потоку-2?»
— Але такими самими були стосунки Заходу з Радянським Союзом! Захід запроваджував санкції, бойкотував Олімпіаду у Москві через агресію в Афганістані, ввів у дію знамениту поправку Джексона-Веніка, яка не дозволяла постачати у Радянський Союз високі технології. І разом з тим купував радянські енергоносії. Нічого особистого, лише вигода. І коли ми станемо членами ЄС, будемо поводитись щодо Росії, яка введе кудись війська, так само: висловлювати глибоку занепокоєність, критикувати і купувати енергоносії, якщо це буде вигідно. Іншою політика не буває. США десятиліттями купували нафту у Венесуелі, коли там був антиамериканський режим Уго Чавеса, який спонсорував усі радикальні антиамериканські режими навкруги.
Наразі для України важливо, що мета Росії добудувати «Північний потік-2» до 1 січня 2020 року, коли закінчується дія контракту «Газпрому» і «Нафтогазу», недосяжна. Доведеться підписувати нову транзитну угоду. І тут важливо, як Україна спрацює.
Створено гільйотину недовіри до влади
— Маєте пояснення високого президентського рейтингу Зеленського?
— Нічого дивного: наш народ завжди голосує за щось нове проти чогось старого. Суспільство має подорослішати.
Причина багатьох поразок — відсутність єдності. В Україні створено гільйотину недовіри до влади. Доклався до цього і сам Петро Порошенко, а потім дивувався з низького рейтингу. Бажаючи отримати контроль над урядом і збільшити вплив на парламент, президент ініціював боротьбу з урядом. Головним корупціонером було проголошено Арсенія Яценюка. Пам’ятаєте, як близький на той момент соратник Порошенка, його однокурсник Михайло Саакашвілі гастролював Україною з антикорупційними форумами. Я запитував тоді і президента, і його соратників, які були організаторами того дійства, що будуть робити далі? Вони, звичайно, отримають більше повноважень, але маховик, який розкрутили, не зупиниться. І Порошенко став жертвою цієї відкритої греблі. Тактичну боротьбу за місце глави держави він виграв. Для більшості українців, незалежно від того, як вони до нього ставляться, Порошенко беззаперечний національний лідер, разом з цим саме на нього покладають відповідальність за усі дії влади. І за те, що у межах його повноважень, і за те, що до його повноважень не має жодного стосунку. Якби баланс у владі зберігався, то рівномірно б розподілявся і позитив, і негатив. Ба більше. Зараз не стояло б питання, хто переможе на президентських виборах. Ми б говорили, що перехідний період продовжиться, і президент Порошенко переможе на президентських виборах, а на парламентських, швидше за все, перемогла б чинна коаліція.
— Знаю, ви особисто боляче пережили тодішню політичну кризу…
— За останні роки зазнав купу політичних поразок. Моя перша поразка була під час Майдану, коли пропонував створити Всеукраїнське об’єднання «Майдан», щось на зразок польської «Солідарності». Керівники провідних політичних партій та активісти сприйняли цю ідею. Але об’єднання створювалося згори, а не знизу, як свого часу «Солідарність». Хоч на самому Майдані було багато ентузіастів цього руху (ми навіть почали видавати членські квитки), суспільного запиту на таку силу не було. Та й політики були зацікавлені у збереженні своєї партійно-вождистської системи.
Друга моя поразка, коли не зміг переконати політичний клас у необхідності зберегти єдність. У політичних лідерів готовності об’єднуватися вистачило на кілька місяців. Як тільки відчули, що можуть отримувати дивіденди від критики уряду, одразу створили конструктивну опозицію. Конструктивна опозиція — це добре, але не в час війни і руїн. У цей важкий для країни час партійні лідери мають думати не про свої кар’єри, а про те, як змінити країну. Андрій Садовий і Юлія Тимошенко мали тоді стати віце-прем'єрами. Вони побоялися відповідальності. Арсеній Яценюк своєю знаменитою заявою, що «будемо урядом камікадзе, і нас ніхто не полюбить», зробив собі ведмежу послугу. Він сказав правду, але казати цю правду було помилкою. А тих, хто не боявся брати відповідальність, зупиняли, як, наприклад, мене. Мене вже було затверджено керівником Національної телерадіокомпанії. Але група активістів ходила до керівника уряду з вимогою мене не призначати. І я знаю чому. Бо ці активісти однією ногою — у Києві, іншою — у Москві, хоч цього не було помітно. Вони знали, що війна на порозі (це було, коли війна ще не почалася), тому не хотіли, щоб Національна телерадіокомпанія стала реальним рупором опору. Мене запитують, чому не беру на себе відповідальності? А я брав!
«Новий президент матиме низький кредит довіри»
— Але ж рішення про призначення приймали не ці активісти, а керівник уряду…
— В уряді зважали на громадську думку і побоялися мене призначити. Ці активісти на той час були уособленням громадської думки. Такі люди завжди будуть визначати порядок денний. Вони борються з корупцією, точніше, під гаслами боротьби з корупцією з певними персонами, які не вигідні Москві. У нас благородні пориви людей і реальна боротьба з корупцією часто змішується з агентурною діяльністю. Це триває десятиліттями. Деякі люди, які беруть у цьому участь, лише згодом починають розуміти справжній сенс. Наприклад, Юрій Луценко тільки зараз говорить, що акція «Україна без Кучми» була продовженням спецоперації Москви, щоб зупинити процес європейської інтеграції України, яку тоді Кучма обережно почав втілювати у життя.
І третя моя поразка, коли не вдалося зупинити конфлікт між президентом Порошенком і урядом Яценюка, внаслідок чого Яценюк подав у відставку. Цього не мало статися. Президент Порошенко і прем’єр Яценюк мали разом дожити до наступних виборів. Це ще велике щастя, що новий уряд з’явився не внаслідок колотнечі, а внаслідок компромісу, що «Народний фронт» залишився в коаліції. А уявіть, якби він вийшов з коаліції і відбулись дострокові вибори до парламенту. Невідомо, яким би був наступний уряд… Не будучи політиком, вважаю, що і моя провина у цьому є. Я як публіцист недостатньо зробив, аби не допустити цих поразок. Намагаюся змінювати країну на краще. Коли щось не вдається, вважаю це персональною поразкою.
— Вам не страшно, якщо Зеленський раптом переможе на президентських виборах?
— У нас чимало виборців вважають, якщо їхній кандидат програв, то життя після виборів закінчується. Я спокійніше до цього ставлюся. Після президентських перегонів почнеться парламентська кампанія. Партія «Слуга народу», якої не існує, зараз має найбільшу підтримку виборців, але питання, чи збереже цю підтримку на час парламентських виборів.
— За аналогією попередніх президентських виборів, на яких переміг Порошенко, його партія за інерцією також здобула чимало мандатів…
— Аналогія не працює. Порошенко переміг у першому турі з величезним кредитом довіри. Зеленський може перемогти хіба у другому турі. У другому турі голосуватимуть максимум 60 відсотків виборців, бо частина виборців не захоче вибирати з тих, хто там буде представлений. У другому турі кандидат може перемогти з результатом максимум 51−52 відсотки. Новий президент України, незалежно, хто це буде, матиме дуже низький кредит довіри. Відтак перемога на парламентських виборах новому президенту не світить. Вже не буде контролю президента над парламентом. Якщо президент не відповідатиме інтересам виборців націонал-демократичного табору, демократичні сили мають перемогти на парламентських виборах і створити коаліцію, яка висуне свою кандидатуру на посаду прем’єр-міністра. Але може статися по-іншому. Президентом стане представник націонал-демократичного табору, а популістські сили візьмуть реванш на парламентських.
— Який сценарій найбільш прийнятний?
— Найбільш прийнятний — співпраця президента і парламенту. Як це було у 2014−16 роках.
— Але виходячи з реалій…
— Виходячи з реалій, може бути сценарій, коли і президент, і прем’єр-міністр будуть з націонал-демократичного табору, але з різних політичних сил. І було б добре, аби знайшли спільну мову.
— Ви в політику, як я зрозуміла, не збираєтесь?
— Ні. Чому ви вважаєте, що публіцист, який має вплив на думаючу частину суспільства, це менш важлива робота, ніж депутат парламенту чи міністр? Скільки у нас політиків чи чиновників, до думок яких прислухаються?
Ще у юнацькі роки поставив перед собою завдання брати участь у розбудові цієї держави, бо для мене це є цінність і мета, то я це роблю, як можу, і там, де можу принести найбільше користі.