Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Росія не стане пробивати сухопутний коридор до Криму, — експерт

Пряме військове вторгнення Росії в Україну є малоймовірним сценарієм зараз, але вона прагне завадити західній інтеграції України.

Про це інтерв’ю «Радіо Свобода» розповів старший аналітик із питань Євразії американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor Юджин Чаусовський.

«Сценарій наземного коридору до Криму або Придністров'я вкрай малоймовірний на цей момент. Думаю, якщо Росія збиралася зробити настільки серйозний військовий крок, то це, швидше за все, вже сталося б на самому початку конфлікту» — сказав він.

«За останні рік-два ситуація все ж стабілізувалася, — думаю, це робить ще більш малоймовірним, що Росія піде на такі дії. Водночас не думаю, що такий розвиток подій слід повністю виключити», — додав Чаусовський.

Як і 4 роки тому, у Stratfor вважають, що Росії знадобилося б 20−30 тисяч солдатів для створення «сухопутного мосту» до Криму.

Втім, Чаусовський вважає, що якщо Росія вийде за рамки Криму й сходу України, де «має максимальну політичну підтримку», то це буде «менш життєздатним і сприятливим» для неї — РФ зіткнеться з «величезними внутрішніми проблемами».

Водночас, аналітик Stratfor наголосив, що «існує ціла низка загроз, джерелом яких є Росія». Це і дії в Чорному й Азовському морях, і засоби «гібридної війни», і втручання у вибори.

На запитання, чи піде Москва на прямий військовий конфлікт із Україною, якщо її не влаштують результати виборів, Чаусовський відповів: «Думаю, тут чимало обставин, лише одна з яких — військові можливості Росії».

«У неї, безумовно, є необхідна кількість підрозділів для такої військової операції, але в прямому військовому зіткненні з Україною для Москви так багато невідомих», — сказав він.

«У Росії, можливо, був шанс вдатися до таких дій на самому початку конфлікту, але зараз вже впродовж понад 4 років Україна мала час для розвитку свого військового потенціалу, є західна підтримка: як в сфері безпеки, так і економічна, здійснюється тиск на Росію — і це тільки збільшує ціну», — наголосив Чаусовський.

На його думку, «Москва не хоче анексувати всю Україну», їй для цього забракне ресурсів.

«Кінцева мета Росії полягає в тому, щоб по суті перешкодити західній інтеграції України, підірвати зусилля влади, спробувати заблокувати рух України в бік Заходу. А повномасштабне військове втручання призведе тільки до протилежного результату» — сказав аналітик Stratfor.

Тому він не вважає пряме військове вторгнення в Україну «вірогідним сценарієм».

«Це може бути лише крайній варіант, який вибере Росія, якщо вона відчує крайню загрозу для себе, пов'язану з Україною — наприклад, в разі приєднання вашої країни до НАТО або щось такого ж масштабу. А в будь-якому іншому випадку такі дії стали б набагато більшим ризиком для Росії, ніж зиск, який вони можуть отримати», — сказав Чаусовський.