Влада у спадок
Після 64-річного Гурбангули Бердимухамедова президентом Туркменістану стане його 40-річний син Сердар
Центральна виборча комісія Туркменістану призначила на 12 березня 2022 року дострокові президентські вибори. Рішення ЦВК стало наслідком заяви 64-річного президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова, який 11 лютого на позачерговому засіданні верхньої палати парламенту розповів, що хоче “відкрити шлях до державного управління молодим керівникам”. Гурбангули Бердимухамедов мав на увазі тільки одного такого “керівника” – свого 40-річного сина Сердара. 14 лютого правляча Демократична партія оголосила Сердара Бердимухамедова своїм кандидатом у президенти.
Своє рішення піти з посади президента Гурбангули Бердимухамедов обгрунтував тим, що вже досяг “віку Пророка”
Мовляв, можна й відпочити... Тим паче, вже є кому прийти на зміну: торік у вересні, нагадує “Радіо Свобода”, Сердару Бердимухамедову виповнилося 40 років, і тепер він, згідно з конституцією країни, може обійняти посаду президента Туркменістану.
11 лютого (саме тоді відбулася позачергова сесія верхньої палати парламенту, коли Бердимухамедов-старший розповів про “молодих керівників”) – дата не випадкова, оскільки пан Гурбангули захоплюється нумерологією. Саме 11 лютого 2007 року він уперше переміг на президентьких виборах, набравши, як підрахувала туркменська ЦВК, понад 90 % голосів виборців. (У грудні 2006-го раптово помер перший президент Туркменістану Сапармурат Ніязов. За конституцією, якщо президент не здатен виконувати функції голови держави, його в.о. мав стати голова парламенту. Але тодішнього його спікера заарештували за звинуваченням у розпалюванні міжкланової ворожнечі, і наступником Ніязова невдовзі був обраний міністр охорони здоров’я Ґурбанґули Бердимухамедов). 11 лютого 2022 року також виповнився рік із дня призначення Сердара Бердимухамедова головою Вищої контрольної палати, членом Ради державної безпеки й віцепрем’єр-міністром Туркменістану.
Уже кілька місяців, відзначає “Радіо Свобода“, туркменські ЗМІ “були переповнені згадками й обговореннями про “генія” Сердара”. Його зображали як лідера, що “дбає про людей”. Бердимухамедов-молодший неодноразово їздив у регіони від імені свого батька, – щоб ознайомитися з цінами на продукти харчування й дати цінні вказівки місцевим чиновникам... На думку експертів, обізнаних із реаліями Туркменістану, Сердар мав би зайняти пост спікера верхньої палати парламенту (тепер саме він має стати в.о. президента, якщо той не може виконувати свої обов’язки). Однак Бердимухамедов-старший вирішив, що син має сісти у президентське крісло уже зараз.
Вас може зацікавити: На уроки Емблу повів сам президент!
Можливо, рішення Гурбангули Бердимухамедова пов’язане з недавніми масовими заворушеннями у сусідньому Казахстані?
Антивладні протести, спричинені підвищенням цін на природний газ, відбувалися, зокрема, у Мангістауській області, яка межує з Туркменістаном. У якому ціни на пальне й харчі протягом останніх років також не знижувалися. Зовсім навпаки: деякі товари подорожчали у кілька разів... Немає сумніву, що повторювати долю казахстанського “Єлбаси” Нурсултана Назарбаєва, клан якого внаслідок січневих подій у Казахстані практично повністю усунутий від реальної влади, Гурбангули Бердимухамедов аж ніяк не хотів.
Імовірно, прихід у крісло президента “молодого керівника” має стати таким собі клапаном, крізь який вийде пара народного невдоволення. Мовляв, “геній Сердар” розбереться зі зловживаннями деяких чиновників, через недопрацювання яких зросли ціни, і швидко наведе лад... У Туркменістані, де відсутні незалежні медіа, немає політичних партій, які не підконтрольні влади, а інтернет перебуває “під ковпаком” спецслужб, такий “вінт вухами” цілком можливий. Випустивши “пару” народного гніву, Гурбангули Бердимухамедов, хоч уже не буде президентом, збереже у своїх руках усі важелі влади.
До туркменського парламенту Сердар Бердимухамедов, нагадує “Радіо Свобода”, був обраний у листопаді 2016 року. Перед тим працював заступником міністра сільського господарства й керівником Державної агенції використання вуглеводневих ресурсів, а потім у туркменському МЗС.
У січні 2019 року Сердара призначили заступником хякіма (губернатора) Ахальського велаяту (області), на території якого розташована туркменська столиця, Ашгабат. У червні того ж року Бердимухамедов-молодший очолив той велаят, а у лютому 2020-го став міністром промисловості й будівництва Туркменістану.
Екскерівник цієї держави Сапармурат Ніязов запровадив у ній жорсткий культ особи. Коли до влади прийшов Гурбангули Бердимухамедов, були сподівання, що той порве з цією традицією. Однак, попри зміну особи у президентському кріслі, її культ зберігся. Ба більше, розквітнув із новою силою…
Читайте також: Був татом, а став мамою!
Яким президентом буде Сердар Бердимухамедов? Коли очолить державу, буде майже на 10 років молодшим від свого батька, коли той став президентом. Можливо, “юний” вік схилить Сердара до бодай трохи прогресивнішої системи влади? Виключати цього не можна, але надій на такий розвиток подій малувато.
Діяльність Сердара на посту віцепрем’єра свідчить радше про його повну готовність “вписатися” у своєрідні туркменські реалії. Як нагадує “Радіо Свобода”, минулого року Сердар Бердимухамедов жорстко розкритикував... черги біля державних продуктових крамниць, які, мовляв, дискредитують його батька-президента. Місцеві чиновники миттєво відреагували на критику: у багатьох містах поліціянти заборонили людям створювати черги з понад чотирьох осіб. За правилами, запровадженими після критики з боку Сердара Бердимухамедова, “попередньо зареєстровані громадяни можуть прийти у магазин за товарами тільки у призначений час, після дзвінка продавця”…