Передплата 2025 ВЗ

СБУ вперше викрила агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка шпигувала проти України

  • 09.05.2025, 13:30
  • 249

Українські спецслужбовці вперше в історії викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка шпигувала проти України. Вдалося затримати двох людей

Фото: умовне, СБУ
Фото: умовне, СБУ

Про це повідомила Служба безпеки України.

За даними спецслужбовців, цей осередок збирав інформацію про військову захищеність Закарпатської області, шукав вразливі місця в наземній і повітряній обороні регіону, а також вивчав суспільно-політичні погляди місцевих жителів. Зокрема, йдеться про сценарії їхньої поведінки, якщо на територію регіону зайдуть угорські війська.

СБУ затримала двох агентів із мережі угорської спецслужби. Як встановило розслідування, куратором обох фігурантів був кадровий співробітник воєнної розвідки Угорщини, чию особу вже ідентифікували.

Що відомо про агентів?

Одним з агентів був 40-річний колишній військовий з Берегівського району, якого іноземці завербували та перевели в «режим очікування» ще у 2021 році.

Контррозвідка та слідчі з’ясували, що куратор «активував» цього агента у вересні 2024 року. Він отримав завдання вивчити настрої місцевого населення і здобути таку інформацію:

  • яка буде реакція військових і цивільного населення Закарпаття, якщо в область ввійде миротворчий контингент, зокрема угорські військові;
  • яке військове спорядження та озброєння можна придбати на чорному ринку Закарпаття;
  • яка ситуація з міграцією угорського населення в регіоні;
  • які військові сили розташовані на Закарпатті, чи багато транспорту й бойових машин;
  • наскільки укомплектовані правоохоронні органи і яка їхня чисельність тощо.

Після цього агент особисто розвідував розміщення Сил оборони та координати зенітно-ракетних комплексів С-300 у регіоні.

А от коли зібрав розвіддані — виїхав до Угорщини, щоб відзвітувати перед куратором. Для перетину кордону чоловік оформив довідку доглядальника за хворим батьком, який потребує лікування за кордоном.

За матеріалами справи, під час зустрічі угорський розвідник передав агенту гроші за виконання завдань. Зокрема, чоловік підшукував мережу інформаторів, намагаючись завербувати щонайменше двох людей, встановила СБУ.

У березні відбулася їхня друга зустріч. Фігурант отримав телефон зі спеціальним програмним забезпеченням для законспірованого зв’язку. Також зʼявилися нові завдання: виявлення службових авто Сил безпеки та оборони на Закарпатті, передання даних про втрати ЗСУ на війні та актуальні події із лінії фронту.

Ще одна затримана — колишня військовослужбовиця Сил безпеки та оборони, яка звільнилася з підрозділу у 2025 році. Вона мала інформувати угорців про наявність літаків та гелікоптерів у регіоні, а також про оборонні системи військової частини, де служила.

Фігурантів затримали за місцями проживання. Під час обшуку в них вилучили телефони та інші докази.

Слідчі повідомили фігурантам про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Затримані перебувають під вартою, їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна.

Наразі тривають заходи для притягнення до відповідальності всіх учасників агентурної мережі угорської розвідки.