По скальп Трампа Байден іде з Гарріс
«Чорна» кандидатка у віцепрезиденти США, розраховує штаб Демпартії, «зайде» афроамериканцям і жінкам
Через пандемію коронавірусу з’їзд Демократичної партії США, на якому вона офіційно оголосила про своїх кандидатів на листопадових президентських виборах, відбувся віртуально. Але все пройшло за планом: у президенти йде віцепрезидент (за президента Барака Обами) Джо Байден, у віцепрезиденти — сенаторка від штату Каліфорнія Камала Гарріс. Байден незвично довго підбирав собі напарницю по кампанії. Саме кандидатка у віцепрезиденти, за задумом архітекторів виборчої кампанії Джо Байдена, має остаточно схилити шальки терезів на користь ексвіцепрезидента. Але чи вдасться Камалі Гарріс це зробити?
Джо Байден уже давно заявив про те, що у віцепрезиденти разом із ним балотуватиметься жінка. Задум цілком зрозумілий. По-перше, представниць прекрасної статі серед виборців Демократичної партії чимало, і кандидатка у віцепрезиденти має стати для жіночого електорату Байдена додатковим стимулом для голосування. По-друге, не бракує американок, які упевнені, що нинішній президент, республіканець Дональд Трамп, ставиться до жінок без належної поваги, є «сексистом» і, як казала екскандидатка у президенти США Елізабет Воррен, «хтивим самцем». Навіть якщо такі жінки-виборці, міркують у штабі Байдена, не хотіли голосувати за нього, то тепер проголосують за Гарріс — через жіночу солідарність і щоб насолити Трампу. І нарешті, Гарріс, яка є нащадком іммігрантів із Індії і Ямайки, позиціонує себе як «чорна». На тлі протестів афроамериканців, спричинених убивством поліцією у Міннеаполісі Джорджа Флойда, «чорна» кандидатка у віцепрезиденти повинна «зайти» виборцям-афроамериканцям, розраховують у штабі Байдена.
Після обрання Байденом кандидаткою у віце-президенти Гарріс господар Білого дому назвав цей вибір дивним. Мовляв, під час «праймеріз» у Демократичній партії Гарріс виглядала посередньо… Трамп видає бажане за дійсне, тому що саме Гарріс виграла перші теледебати кандидатів у президенти від демократів. Цікаво, що виграла їх Гарріс багато в чому завдяки критиці… Байдена. Сенаторка від Каліфорнії нагадала тоді, як у 70-х роках Байден був проти програми, у рамках якої «чорних» дітей довозили автобусами до шкіл в інших районах, — аби подолати расові упередження. «У Каліфорнії була маленька дівчинка, яку щодня возили у школу, — розповіла Гарріс. — Тією дівчинкою була я»… Як бачимо, Байден на Гарріс не образився, і тепер вони в одному човні.
Цей човен напевно доплив би до переконливої перемоги — якби у США президента обирали простою більшістю голосів. За даними соціологів, Байден зараз випереджає Трампа на 9−10% (було й 14%, але останнім часом рейтинг нинішнього президента трохи зріс). Але США — федерація, тому важливо не перемогти «загалом» (2016-го за Гілларі Клінтон проголосували на три мільйони більше американців, але президентом став Трамп), а взяти якомога більше штатів зі значною кількістю населення. Фактично, уся боротьба йде за приблизно десять так званих невизначених штатів, де виборці можуть проголосувати як за демократа, так і за республіканця. У деяких «невизначених» штатах перевага Байдена зараз мінімальна, один-два відсотки, і до листопада усе ще може змінитися… Чи допоможе Гарріс Байдену здобути перемогу в цих критично важливих штатах?
Думки експертів розділилися. Одні кажуть, Гарріс — постріл у десятку, адже не настільки ліва, як екскандидат у президенти від демократів, сенатор від Вермонту Берні Сендерс. А значить, центристський електорат «невизначених» штатів може її підтримати… Але ж Гарріс, кажуть інші, не така популярна серед молодих прихильників демократів, як Сендерс. (Той завоював прихильність студентів закликами скасувати плату за навчання в університетах). А значить, молоді виборці Демпартії, розчаровані недостатнім радикалізмом Байдена й Гарріс, можуть просто не взяти участі у голосуванні.
«Чорну» Гарріс, кажуть одні, точно підтримують виборці-афроамериканці. Це так, кажуть інші, зате «латиносам», більшість яких також підтримує демократів, Гарріс не дуже подобається. Серед вихідців із Латинської Америки дуже багато молоді, а її беззаперечним фаворитом є Сендерс, що обіцяв загальну безкоштовну медицину. Гарріс для молодих «латиносів» є недостатньо прогресивною (як і Байден), тож невідомо, чи голосуватимуть. І з «чорними», кажуть скептики, усе також неоднозначно. Не забуваймо, мовляв, що Гарріс була окружним прокурором Сан-Франциско і генеральним прокурором Каліфорнії. Тобто з точки зору учасників протестного руху BLM («Життя „чорних“ важливі»), Гарріс була «головним копом». Що навряд чи додає їй балів серед виборців, які вимагають розпустити американську поліцію…