«Допоки залишаєтеся у стані жертви, біля вас буде агресор…»
Медіаторка Наталія Кузьма — про те, як знайти й полюбити себе
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494077/baliuchi-temy.jpg)
Почати жити заново! Чи не кожен у певний період свого життя відчував, що усе йде не так, що живеш ніби не своє життя, коли ніщо не радує… Війна тільки підсвічує це незадоволення, ще більше пригнічує. А жити треба! Коли щось не задовольняє - чи в особистому житті, чи на роботі, чи серед оточення, треба не боятися і наважитись на зміни: кардинальні та незворотні. Почати жити, як радять психологи, з позиції розумного егоїзму, перестати жити заради когось чи обслуговуючи когось! Саме так в один момент зробила Наталія Кузьма.
ЇЙ вдалося якісно змінити своє життя на краще та полюбити насамперед себе. Тепер як тренерка з медіації (вирішення конфліктів шляхом переговорів) вона успішно вчить цього інших. Про свій життєвий досвід, який і привів до вивчення медіації, Наталія Кузьма відверто розповіла в інтерв'ю для «Балючих тем».
«Якщо у вас занижена самооцінка, їдьте у Грузію!»
— Наталю, знаю, в якийсь момент ти дійшла висновку, що нещаслива з чоловіком, що тобі не подобаються робота і оточення. Коли і чому зробила ревізію власного життя, відчула, що так жити не хочеш?
— Пригадую, їду у маршрутці на роботу, і мені у Фейсбуці потрапляють дописи: «Наважся здійснити свої мрії, немає нічого неможливого, коли щось хочеш…». І я розумію, що готова до змін, а чого хочу — не знаю. Але пам’ятаю стан порожньої склянки: хоча ще ранок, а я вже виснажена… Я порожня, життя проходить мимо. Один із кроків, який наблизив до радикальних рішень, — поїздка в Грузію. Це був 2015 рік, почалася війна. Запитала себе, чого найбільше хочу? Мандрувати! А мій чоловік інший за цінностями. Коли я запрошувала кудись поїхати, — відповідав, що у нього спина болить, то зараз грошей нема!.. І я наважуюся, йду проти його волі, сама з донькою і подругою їду в Грузію.
Хочу всім жінкам порадити: якщо у вас криза і занижена самооцінка, їдьте в Грузію! Там навіть таксист наче тобі зараз скаже: «Виходь за мене!». Коли збиралась у цю поїздку, мені було 36 років. Пригадую, дивлюсь на себе в дзеркало, я у балахонистій сукні і думаю: «Я вже бабця». Стало сумно, що жодна моя мрія не збулася. Я у цей момент начебто змирилася зі своєю долею. Думаю, хоч дитині світ покажу. Реально, як бабуся. І ось приїжджаю в Грузію і раптом почуваюся жінкою.
— Ти там часом не закохалася?
— Було щось схоже, і це мене наблизило до рішення, що треба завершувати стосунки. Ми вночі їхали в електричці, доньці стало зле, вона почала блювати, а там немає умивальника, я мокрими серветками якось виходжу зі становища. А внутрішній голос підказує, як би зараз поводився мій чоловік: він би нервувався, критикував мене. А поруч грузин усіляко намагається мені допомогти. Думаю: «Невже такі чоловіки існують?». Я вже відвикла від такого ставлення. Тоді щось перемкнулося у голові. Ця подорож мене відродила, я повернулася іншою.
— Що тебе не влаштовувало у сімейному житті? Що стало причиною розлучення?
— Почувалася нелюбою. Не хочу «гнати» на чоловіка, бо зараз ми у нормальних стосунках, він хороший тато. Але жити разом було важко, він був холодний, не чув мене. Коли щось казала йому, просто повертався і йшов. Або таке, що є у багатьох українських чоловіків під час застіль: «Що моя там вміє?». Це типу гумор. Я тоді якраз почала вивчати медіацію, аби себе зрозуміти, думала, може, щось зі мною не так, я недостатньо хороша господиня…
— Типова помилка багатьох жінок: весь час шукаємо причини проблем у стосунках у собі.
— Так і не так. Копатися у собі, думати, чого я не зробила, щоби він мене любив, — неправильно. Самобичування, знецінення себе, заниження власної вартості - деструктивні речі. Ти закопуєш себе і вже нічого не готовий змінити. Інший спосіб — дослідити, чому так. Бо чоловік — моє дзеркало, адже це я вибрала такого чоловіка? Що можу змінити у собі, що можу робити по-іншому, щоб до мене інакше ставилися?
Якщо нічого не виходить, значить, я вже виросла з цих стосунків. Тоді треба не боятися йти. Що я пропрацювала у собі і що помічаю у багатьох жінках в Україні - це стан жертви. Коли у салоні робила укладку, дивилася телевізор: у кожному кліпі романтизується жіноче страждання. Це як модель поведінки, яку зчитують і починають страждати. Допоки ви залишаєтеся у стані жертви, біля вас буде агресор. Сказати собі: «Я вибираю для себе бути щасливою, не страждаю, а просто іду», — це доросла позиція.
Українські жінки часто намагаються вдосконалювати чоловіків. Це також про причини розлучень. Оскільки жінки виховують дітей, цю ж практику переносять на чоловіків. Пригадую, у громадський транспорт сідає жінка з чоловіком, і вона йому каже: «Там сонце, пересядь». Оце бажання постійно виховувати, бути мамкою. Таке ставлення їх дратує, і це породжує конфлікти. Або інфантильність, яка живе на переконанні, що «чоловік має». Чоловік має забезпечити, має про мене подбати, має зробити мене щасливою. Ці моменти і у мене були. Поки не пропрацюємо їх, не можемо нормально побудувати стосунки.
— Ти сказала, що чоловік — це відображення жінки. Що маєш на увазі?
— Коли сама себе недостатньо поважаю, то мені це буде віддзеркалювати чоловік. Бо дозволяю йому так з собою поводитись. У мене був такий момент. Посварилися з чоловіком, прийшла на масаж і скаржуся своїй масажистці: «Уявляєш, я цілий день прибирала. У мене двоповерховий особняк, це купа роботи — витирання пилюки, миття вікон, складання різних речей, готування. Коли він вже мав прийти, перед ним зайшов мій брат, і там, де став, насипалось трошечки піску. Коли чоловік прийшов, він не помітив всього, що я прибрала, а спитав: «Що тут за пісок?». Я кажу: «Ти не помітив всього того, що я зробила, а тільки цей пісок?». А масажистка каже: «А я би сказала: візьми і прибери». А я реагувала як жертва.
— Як ви познайомилися з чоловіком?
— Ми познайомились у 2005 році через сайт знайомств. І тривалий час просто листувалися. Мої подруги казали: «Він, напевно, в тюрмі сидить, якщо досі не пропонує зустрітися». Виявилося, він жив у Голландії, там навчався і чомусь про це не повідомляв. У нас так швидко почуття розвинулися, що він, маючи там пропозицію офіційно працювати, покинув усе, не бачачи мене жодного разу, і приїхав в Україну. В Амстердамі є завод алмазів, він купив перстень з діамантом на заручини і з рішенням жити разом повернувся до Львова.
— Що тебе найбільше не влаштовувало в ньому?
— Кажуть, закохуєшся не в людину, а у свій стан біля цієї людини. Я біля нього почувалася порожнім місцем. Це відображалось на моїй зовнішності, я почала поправлятися. Він був дуже вимогливий щодо побуту, і це перетворилося на такий жах, що коли заходив, я вже очікувала на критику: «Ти поставила тапки не тут, забагато курток — забери, цього я їсти не буду, а що хочу — не знаю, думай сама…».
«Розлучення — друге після смерті емоційне переживання»
— Як він сприйняв твоє бажання розлучитися?
— Погано, його все влаштовувало, мене не влаштовувало. І він маніпулятивно говорив, що я руйную сім'ю. Але сісти і сказати, що для нас сім'я і що я насправді руйную, чи готовий він це змінювати, у нас можливості не було.
— Зазвичай жінки не йдуть через дітей, думаючи, що це буде травмувати дитину…
— Дитина набагато щасливіша, коли батьки нарізно, але щасливі, ніж коли разом, але вона живе в атмосфері нещасливої мами і злого тата. Я доньці чесно казала, що ми розлучаємось, бо ми з татом сваримося, мені неприємно це, але і я, і тато у тебе залишаємось, і я, і тато тебе любимо. Ніколи їй не казала, що тато поганий. Казала: «Тато у тебе найкращий, але мені з ним важко порозумітися, тому ми роз'їжджаємось». Вона спокійно це пережила.
— А страху не було, що будеш сама, без чоловіка? Бо у нас в суспільстві є стереотип, що жінка без чоловіка ніби і не жінка?
— Ніби почуваєшся неповноцінною, особливо, коли всі парами приходять, а ти сама. Але мені було настільки погано, що це був менший страх, ніж жити у тому, у чому я жила. Це було психологічне насилля. У мене навіть була психосоматика, що на все була реакція чоловіка: «Ну, я в тебе завжди поганий, а ти свята!». І навіть почало горло боліти від того, що є невисловленість: ти хочеш сказати, а від тебе просто йдуть, і хоч бийся головою об стіну, твій чоловік тебе не захоче слухати.
— Ти розлучилася, а скільки часу себе шукала, щоб стати на ноги?
— Я шукаю себе досі, це нескінченний процес. Але розлучення справді руйнує. Це друге після смерті емоційне переживання. Все, що ти мав, в один момент щезає. Наприклад, будинок, усталене життя, друзі, які розділяються на твоїх і чоловікових, якась фінансова стабільність, свята, хто куди їде, кому дитину віддати тощо. У мене на той момент спрацювало відкладене проживання емоцій, бо коли чоловік пішов, його перша реакція була: «Раз ти така мудра, справляйся фінансово зі всім сама». А дитина ходила у приватну школу, і оскільки для мене освіта дуже важлива цінність, не готова була переводити її в державну. Тож у мене на той момент був стимул заробляти, шукати дохід.
Я не осуджую його, його теж можна зрозуміти. Він мусив переїхати, подбати про своє житло. А я залишилася у будинку, в якому ми жили і все в ньому було. Він вважав, що це нормально, ми не розділяли майна.
— Але це був твій будинок…
— Так, але він багато у нього вклав, ми робили ремонт… Якби ти брала у мене інтерв'ю після розлучення, я б казала, що він козел, аб’юзер і нарцис. Але з часом я зрозуміла, чому він такий, і у мене зникли очікування, що він має бути таким, як я хочу, з’явилася відповідальність, що я сама не змогла виставити особистих кордонів.
— Чого би ти зараз чекала від стосунків?
— Хочеться близькості, і щоб чоловік був ресурсним. Це не про те, щоб мене утримував, але коли ми кудись ідемо, у нього вистачало грошей заплатити за нашу вечерю…
— Тобто все-таки фінансово забезпечений?
— Фінанси — показник того, як чоловік ставиться до життя. Чоловік, який нарікає, що все погано, також жертва. А чоловік самозарадний вміє заробляти. Як і жінка, яка себе любить, вміє себе доглядати. Коли я розлучалася і дивилась на себе, мені здавалося, що життя закінчилось. Це був показник того, що я себе не любила.
— Ти казала, що повністю змінила оточення. Чому?
— У мене були чудові подруги, красиві реалізовані жінки. Я почувалася поруч з ними не у своїй тарілці. Ми розходилися щодо цінностей. Мене дуже «перла» громадська активність, я хотіла змінювати світ. Боролася за збереження заказника, а у них були трошки інші цінності. Ну, більш такі світські левиці, мені так здавалося.
— Ти сказала, що пропрацювала своє дитинство. Що саме?
— У мене була претензія до тата. Коли він був дуже втомлений і у своїх думках, я до нього підходила, він ніяк не реагував. Я почувалася порожнім місцем. Я до нього говорю, а він мовчить. Мені це дуже довго муляло.
— Це ж як з твоїм чоловіком. Ти ж казала що, коли до нього зверталися, він відвертався і йшов…
— Так, це як повторюваний сценарій. І я мусила це пропрацювати.
— Батько був священник, очевидно, виховання було дуже суворе, пуританське…
— Так, мусила не ходити в піст на дискотеки і не вдягати мініспідниці. І треба було ходити до церкви на всі служби, мені, малій, було дуже нудно.
«Почувалася відьмою, яку слухає інквізиція і зараз спалить»
— Прочитала у твоєму Фейсбуці пост про невдалу сповідь. Після чого, я так зрозуміла, до церкви сповідатися вже не ходиш…
— Не ходжу і не маю потреби. Я навчилася напряму сповідатися. Був січень цього року, коли я дізналася, що одного з моїх друзів відправляють на фронт. І я, за звичкою, як дочка священника, подумала, що треба висповідатися, помолитися, щоб був захист у цієї людини. І з тих міркувань я пішла до церкви. Перше, що помітила, священник сидить, а ти мусиш ставати на коліна. І це неприродно, стояти так похиленою перед ним. Думала, він почне, а він, навпаки, почав дорікати, що не вмію сповідатися, не знаю, що говорити… Почав мене відчитувати. Я кажу, думала, що ви почнете, я не перший раз сповідаюся. Такі і такі гріхи відчуваю, хвилююся за друга, хочу висповідатися і попросити благословення, щоб у нього все було добре. Але священнику здалося, що я замало гріхів назвала, подумав, щось утаюю від нього.
І каже: «Так-так, а чи ви заміжня?». Кажу, що ні, розлучена. «А церковний шлюб є? Розлучення є?». Я кажу, що немає. Він тоді «нагнав» на конкурентів — православних, що вони так дозволяють і погано готують пари до шлюбу. А потім запитав про секс. Я кажу, що у мене був, по любові - вільні ж люди. Він каже: «Це ж смертний гріх, я не можу у вас прийняти сповідь, якщо ви не визнаєте, що це смертний гріх».
І у мене була секунда, щоб прийняти рішення: або він мене ламає, і я визнаю, тоді він помолиться за мого друга, або я не зраджую себе і кажу, що не можна те, що було любов’ю, називати смертним гріхом. І вирішила, що не зраджуватиму собі. Цей секс, може, був кращою молитвою, ніж багато сексу у шлюбних парах, які ненавидять одне одного. Сказала, не визнаю, що був це смертний гріх, а священник відповідає: «То я не можу прийняти вашу сповідь». Я встала і пішла.
— З якими відчуттями?
— Почувалася відьмою, яку слухає інквізиція і зараз спалить. Так, як у греко-католицькій церкві інтерпретують секс, хіба іслам може регламентувати життя жінки. Священник, на мою думку, не має права питати про секс — це особисті кордони, це як залізти в ліжко жінки, що не давала тобі на це дозволу і не хоче про це говорити. Коли я написала цей пост, вилилася купа історій, коли священники питають про мастурбації, про те, в яких позах кохаєшся. Мовляв, традиційна — о’кей, а всі інші - ні. Секс приймається тільки як для продовження роду, а для задоволення — це попахує гріхом. Я побачила цей одвічний конфлікт церкви як конфлікт між душею і тілом. Тобто тіло з його бажаннями — це апріорі погано.
— Тебе це відвадило від сповіді, від церкви як інституції, але віра твоя не похитнулася?
— Я дуже чітко розмежовую, особливо після цього моменту, де релігія, а де віра. Я духовна, але не релігійна. Я написала цей допис публічно ще й тому, що в того священника було оце повчання, зверхність: є правила, ти їх не дотримуєшся, прийшла, бо за когось хвилюєшся, а я тобі не психотерапевт…
Загалом, яке він мав право запитувати про моє інтимне життя, якщо у Біблії серед заповідей немає «не спи з чоловіком без одруження». І православним, і греко-католикам треба уникати трактування всього, чого вчив Ісус, через призму заганяння людей у жертву, через терпіння, через моралізаторство. Воно породжує дуже деструктивні штуки: тільки народився, і ти вже винен, що за тебе Бог помер. Це що? Нав’язування почуття вини.
«Кожен з нас — набір якихось переконань, у тому числі шкідливих»
— Коли зрозуміла, що хочеш займатися саме медіацією, тобто вирішенням конфліктів між людьми шляхом переговорів?
— Коли стояла на Євромайдані, думала, що ми не пройшли урок конфлікту з росією, тому ситуація повторюється. Що маємо вивчити, як по-іншому вирішити конфлікт, окрім як війною. Тоді багато говорили про винаходи Ілона Маска, інновації, що вже можна надрукувати шкіру, дуже багато всього люди придумали, тож у сфері комунікації теж мусять бути інновації. Побачила оголошення від Фонду Східної Європи на безкоштовне навчання. Через призму цього навчання аналізувала свій конфлікт з чоловіком і своє розлучення, далі накладала на інші процеси.
Зараз колеги-медіатори зі скандинавських країн, де все спокійно і стабільно десятиліттями, можуть стимулювати нас іти на переговори з росіянами, не розуміючи, що медіація не може бути між насильником і жертвою. Конфлікт має свої етапи ескалації, і якщо це вже силовий конфлікт, спочатку людина, яка його почала, має за це відповісти. Сторона, яка постраждала, має бути повністю у безпеці. Тільки тоді можна сідати за стіл переговорів, а не змушувати нас до цього у гострій фазі війни. Це допомога злочинцям.
Ще один момент: кожен з нас — це набір якихось переконань. І війна підняла наші непропрацьовані психологічні проблеми. У нас багато шкідливих переконань чи установок, бо ми жили століттями в насиллі. Наші бабці, дідусі пережили війну, Голодомор, Розстріляне Відродження, пережили багато радянського насилля. І воно відбилося на нас. Голодомор — тим, що поки все не з'їси, не вставай з-за столу, що викидати їжу не можна. Є речі, які не дають досягти фінансового успіху, або самореалізуватися, зокрема через те, що був страх не висовуватись.
У моєї подруги дідо, коли їх розкуркулювали, сховав корову. Сусід його «заклав», діда забрали, і він вже не повернувся. І в неї залишився страх, хоча вона лише чула цю історію. У неї є страх, що я зараз «засвічуюсь», стану вразлива, і хтось мене покарає чи щось інше зробить…
— Чим найбільше пишаєшся у своєму житті?
— Перше — це донька. Рада, що народила дитину і пережила досвід материнства. І щаслива, що наважилася на зміни. Що мала сміливість почати жити так, як хочу.