Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Львів'яни освячують у церквах колоритні вербові композиції

Цього року букети з верби коштували 100−300 гривень, їх продають і під церквами у Вербну неділю — до останньої Служби Божої

Фото авторки
Фото авторки

За тиждень — Великдень. У неділю, 13 квітня, в Україні святкують одне з найбільших християнських свят — Вербну неділю, вхвд Господній у Єрусалим. У церквах освячують креативні композиції з верби, зелені та кольорових декорацій — від стрічок до пір‘я. Цього року баськи коштували на ринках 100−300 гривень, їх продавали ледь не за місяць до свята.

Вербну неділю, або вхід Господній в Єрусалим, християни святкують за тиждень до Великодня. У християн західного обряду це свято називається «Пальмова неділя». Ісуса зустрічали з пальмовими гілками і кричали «Осанна», а вже наступного тижня жорстоко засудили та розіп'яли на хресті. Люди освячують гілки верби, бо пальми в нас не ростуть, або букети з неї та несуть додому, як символ прагнення того, щоб Господь був із ними постійно у їхніх оселях. Деякі галицькі господині закладали гілочку верби у форму для випікання пасок, аби гарно вдалася.

«Українці використовують освячені вербові гілки в побутових та особистих цілях, — розповідає військовий капелан Назарій Засанський. — Роблять настоянки, запарюють, а дівчата ополіскують волосся. Чітких правил, що робити з вербою немає. Також верба може стояти у вас стільки часу, скільки ви забажаєте».

Церква суворо забороняє викидати освячену вербу на смітник. Якщо вдома накопичилося багато басьок з попередніх років, їх варто спалити, а не викидати у смітник.

… У церкві Різдва Пресвятої Богородиці, що на Сихові (сюди приїжджав Папа Римський на зустріч з молоддю) служби Божі - з самого ранку. Тут традиційний аншлаг. З вербою приходять всі члени родини, прийнято мати щонайменше три композиції.

Хто раптом не встиг купити баську — не проблема. Біля воріт при вході в храм традиційно не бракує львів'ян, які допродують тим, хто спізнився. Баськами будуть торгувати аж до останньої Служби Божої - 19−20 години. Ціна вербових композицій в день свята — без націнки: 150−200 грн. Попит на композиції є. Зауважила, що сім'я йшла до церкви з двома баськами і спонтанно вирішила придбати ще одну, бо сподобався декор.

Під час проповіді отець церкви сказав, що освячення переможних вербових галузок в таке велике свято символізує мир в Україні та перемогу добра над злом. Традиційно біля храму лицарі добра збирали гроші для львівських бригад ЗСУ.