Передплата 2025 «Добрий господар»

Часник, як і плодовий цвіт, пережив температурний стрес

Фахівці радять селянам і дачникам не панікувати. Вашим грядкам із пожовклими рослинами можна допомогти

Подекуди часник має хворобливе - жовте забарвлення. Фахівці знають, як допомогти ураженим рослинам. Фото автора.
Подекуди часник має хворобливе - жовте забарвлення. Фахівці знають, як допомогти ураженим рослинам. Фото автора.

Післяморозна, післяснігова радість усіх, хто порається із сільськогосподарськими культурами, садами, знову змінилася на розчарування. Посаджені восени цибуля, часник, які цієї пори мали би вистрілити темно зеленими стрілками, виглядають блідими, жовтими. Ґазди ламають голови: чи то їхнім рослинам бракує азоту, чи то їх уразили низькі квітневі температури, чи то підточили якісь жуки-паразити або ж весняні хвороби. А може — вимокли? Роз‘яснення кореспондентові «Високого Замку» дає випускник Львівського аграрного університету, агроном з більш як 40-річним стажем Павло Васильович Лехняк.

— Я думаю, що описана вами картина є ознакою стресового стану, який пережив часник, — каже фахівець. — Рослинам могли зашкодити приморозки. На це вказує той факт, що пожовтіння цієї культури спостерігається масово. Навіть у тих господарів, які вчасно внесли органічну чи мінеральну поживу. Тому для «реанімації» часнику варто використовувати антистресові препарати — скажімо, ізабіон. Провести позакореневий обробіток можна з допомогою поливалки, але краще — обприскувачем, щоб підживу рослини отримували через листя. Антистресові препарати (їх видів нині є дуже багато) стимулюють відновлення рослин.

Перед квітневими морозами я свій часник обприскав сечовиною (карбамідом) — 20 грамів на 10 літрів води. Але це не допомогло: рослини, як і у багатьох інших, мають жовтуватий колір. Тому не думаю, що йдеться про брак азоту у ґрунті. Відтак обробив грядку антистресовими препаратами.

Рослини переживають різні шоки: від холоду, посушливої погоди, від передозування хімічними елементами. Але хочу заспокоїти городників: після приморозків їхній часник відновиться. Я вже бачу на своїй грядці, що у ньому ізсередини піднімаються темно зелені стрілки.

Ґрунт поступово прогрівається, тому добре було би відразу після свят пройтися по грядках із сапочкою — зараз є такі городні інструменти, що дозволяють легко і дуже ефективно, без ушкодження рослин, обробити насадження від бур‘янів. Цей обробіток ще й забезпечить кореневій системі кращий доступ повітря.

На майбутнє запам‘ятайте: перед посадкою насіння треба обробити фунгцідидом, тобто протруїти, знезаразити його. Можна робити це і розчином марганцівки. Фундазол — не дорогий препарат, але вкрай помічний, він добре себе зарекомендував упродовж багатьох років. З нього роблять своєрідну кашку і кладуть туди зубці часнику. Півтори години потримати у цьому препараті - і можна висаджувати часник! Якщо не встигли протруїти часник, після посадки підлийте рядки тим же фундазолом, і він зробить свою корисну справу.

Запитують, чи можна давати під часник попіл?

— Аякже! Він не зашкодить. У ньому є багато корисних мікроелементів. Любить часник магній. У продажу є різні збалансовані препарати, які дуже добре пригодяться на присадибних ділянках. Багато з них виготовлено на основі курячок. У цих препаратах є азот, фосфор, калій…