Грибок любить закрите взуття…
Якщо нігті на ногах стали тонкими, нерівними, легко ламаються — значить, ваші кінцівки вражені грибком оніхомікозом. Підхопити його можна в душі, сауні, басейні, у ванній готелю чи помірявши чуже взуття, і не тільки. На березі моря чи річки, де буває багато людей, теж можна заразитися оніхомікозом, варто лишень пройтися босоніж одному «грибному»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531293/hrybok.jpg)
Звідки беруться грибки?
Грибкові захворювання — одна із найскладніших та найпоширеніших проблем у світі. Серед причин поширення грибкових захворювань — погіршення екологічного стану навколишнього середовища та низька санітарна культура населення. Це призводить до того, що хворі пізно звертаються до лікаря, сподіваючись, що свербіж та лущення минуть самі собою. Підступний грибок тим часом впевнено прогресує і без зайвих перепон може зашкодити здоров’ю людини.
До одних грибна болячка-мікоз пристає, інших не чіпає. Чому? Річ в імунітеті. Якщо людина часто простуджується, хворіє на ангіни або у неї є хронічне захворювання печінки, легень, захист шкіри послаблюється і грибки, які «заскочили» на нігті, легко приживаються.
Клінічні прояви грибкового захворювання
Найчастіше зустрічаються мікози гладкої шкіри: епідермофітії, бластомікози, рубромікози. Кожне із них проявляється по-різному, проте здебільшого уражаються міжпальцеві складки кистей рук та стоп. Шкіра починає свербіти, з’являються почервоніння і мікротріщинки. За складніших форм приєднується супутня інфекція. В людини може підвищуватися температура тіла, а грибок, окрім стопи, розповсюдиться на інші ділянки шкіри. Більш небезпечні рубромікози, які уражають гладку шкіру. Знову ж таки, спостерігається почервоніння, утворюються чітко обмежені вогнища ураження, на яких можуть виникати папульозні та везикульозні висипання і значне лущення. Такі ураження шкіри складніше піддаються лікуванню.
Групи ризику
Особливо люблять грибки господаря, який носить закрите взуття із синтетичного матеріалу. Саме тому мікоз — професійна хвороба військових, спортсменів і банщиків. Тож взуття має бути відкритим, вільним, легким, найкраще зі шкіри, щоб ноги «дихали». Капці ж із синтетики, які легко мити, підійдуть для пляжу. Взагалі, для взуття необхідно іноді влаштовувати банний день: протерти туфлі, босоніжки зсередини розчином формаліну або оцтом, покласти в поліетиленовий пакет і міцно зав’язати. Через дві години після цього провітрити взуття на свіжому повітрі.
Секонд-хенд — ще один із способів заразитися грибковим захворюванням. Перед тим, як взути привізне взуття, його треба ретельно почистити та продезінфікувати. Це можна зробити в домашніх умовах: слід обробити взуття формаліном, замотати в целофановий пакет і залишити герметично закритим на кілька годин.
Грибок — це заразне захворювання, і передається воно дуже легко. Якщо людина контактує з особою, яка має грибкове захворювання, але у неї до інфекцій досить сильний імунітет, вона не обов’язково заразиться. Усе залежить від загального стану організму та від дотримання особистої гігієни. Важливо також, чи не хворіє людина хронічним соматичним захворюванням або хворобою шлунково-кишкового тракту.
Методи лікування
Людина відчуває дискомфорт, тому що не може носити відкрите взуття, робити манікюр та педикюр. Проте, якщо не лікувати оніхомікоз, можливі серйозні ускладнення. Насамперед, може виникнути мікотична екзема. У цьому випадку грибок розповсюджується не лише на шкіру та нігті, а й проникає у кістки. Його треба обов’язково лікувати.
Зняття нігтьової пластинки, змащування йодом, застосування лікувальних лаків, які раніше використовувались, позитивні результати можуть дати максимум на пів року. Основні та найефективніші при лікуванні - системні таблетовані антимікотики. Якщо з’явилися перші прояви хвороби, не варто зволікати, а звернутися одразу до лікаря.
Народна медицина
Крім препаратів, мазей, які виписують лікарі, при цьому захворюванні також корисно робити ванночки з оцтом. Це допомагає вилікувати грибок. Спочатку треба добре попарити ноги, потім вилити в невелику посудину 0,5 л теплого 9% столового оцту. Посудину поставити під невеликим нахилом і опустити в неї ноги так, щоб вони почувалися вільно і не впиралися у дно.
Потім змочувати ганчірочку в оцті і протирати нею ноги до кісточок. Тримати ноги в оцті 15−20 хвилин. Після ванночки добре їх витерти, не обмиваючи водою, а оцет вилити назад у пляшку — його можна знову використовувати для ванночок. Скільки робити таких процедур — залежить від важкості захворювання, але в тиждень потрібно повторювати цю процедуру не менше 2 разів.