«Коли чули, що розмовляємо українською, почали брати з нас приклад»
У Центрі підтримки переселенців «Я — Маріуполь» діти з батьками святкували Великдень
Життя Оксани Павлової - педагога львівського Центру підтримки переселенців «Я — Маріуполь», як і усіх маріупольців, розділилося на «до» і «після». У своєму місті Оксана Вікторівна вчителювала — у 18-й школі викладала зарубіжну літературу та християнську етику. 30 років віддала навчанню дітей. 23 лютого 2022 року готувала свій кабінет до відкритого уроку — наступного дня молода вчителька, якій допомагала Оксана Вікторівна, мала проводити той урок. Але наступного ранку навчання у школі не було — почалися обстріли, тож до школи ніхто не пішов… Кілька днів Оксана Павлова з чоловіком переховувалися у власному заміському будинку.
— Я тоді дуже багато молилася, — каже Оксана Вікторівна. — У сусідів, які живуть навпроти, з’явився телефонний зв’язок, і мені вдалося кількома словами перекинутися з дочкою, яка на той час була у Дніпрі. Наш район, Приморський, ще не був під окупацією, тож вдалося виїхати. Знали, що це небезпечно, але залишатися у місті було ще гірше. У перші дні березня ми з Маріуполя поїхали до Дніпра, а звідти — на Закарпаття. Оскільки донька з чоловіком поїхали до Львова, то й ми згодом перебралися сюди.
Тут і почалася нова сторінка життя Оксани Вікторівни. Прийшла у Центр «Я — Маріуполь» і запитала, чим може бути корисною. Коли в адміністрації Центру почули, чим займалася вдома Оксана Вікторівна, запросили на роботу.
Понад 700 дітей приїхали з Маріуполя на Львівщину. У Центрі їм не лише надають гуманітарну допомогу (продукти, засоби гігієни) — з дітками займаються позакласно вчителі й психологи, організовують різноманітні свята. За словами Оксани Вікторівни, прагнули створити таку спільноту, щоб люди, яких війна вигнала з рідного дому, почувалися як у родині. Вирішили щонеділі, коли діти не вчаться у школах, проводити засідання дитячо-юнацького клубу «Сходинки». Його учасниками стали діти віком від 7 до 17 років. Іноді читають твори, які вивчають у школі, приділяють особливу увагу творчим здібностям дітей.
Першим святом, яке організувала і провела Оксана Вікторівна, був День святого Миколая. Написали сценарій, роздали вірші, знайшли костюми — і театралізоване дійство вдалося. А потім відсвяткували у такому ж родинному колі Різдво — і знову з костюмами, виставою, віршами і колядками. Згодом почали готуватися до свята Весни, яке також вдалося на вищому рівні. А далі був Великдень…
— Пасха — особлива подія для нас, маріупольців, — каже пані Оксана. — Це не просто свято, а надія на те, що життя перемагає смерть, добро перемагає зло. Ми з Ларисою Волошиною, яка працювала у маріупольській недільній школі, написали оригінальний сценарій. А мені ця тема особливо близька, бо багато років викладала християнську етику.
— Дивно чути, що в Маріуполі була християнська етика…
— О, це було ще за часів Ющенка. Він «роздавав» непогані укази. І ми домоглися, щоб у кожній маріупольській школі обов’язковим був предмет «Християнська етика». Потім, коли до влади прийшов Янукович, цей предмет прибрали у багатьох школах. Мені це боліло. У нашій 18-й школі християнську етику вдалося зберегти. Але повернуся до свята Пасхи, яке ми організували і яке для нас є особливим. Вийшло театралізоване дійство, яке ми провели у дитячій обласній бібліотеці «Леотека». Була приємно вражена, бо на наш театралізований Великдень прийшло багато дітей з батьками. До речі, ми відкрили багато талантів у наших «Сходинках», і діти тепер навчаються у театральних, танцювальних і художніх студіях.
Одна мама недавно розповідала, що її син у Львові із задоволенням ходить в українську школу. У Маріуполі, де вчився хлопчик, був булінг. З дитини знущалися, до школи вона йшла як на каторгу. А у Львові хлопчик потрапив у чудовий клас, має багато друзів. Часто запитую дітей, які приходять в неділю у Центр, який предмет їм найбільше подобається. І один хлопчик мене здивував своєю відповіддю: «Мій улюблений предмет — «Львовознавство». Вперше чую про такий чудовий досвід — вивчати історію рідного міста! На мою думку, в Україні у кожній школі мав би бути такий предмет, щоб діти змалку вчилися любити своє місто.
— То ви у Центрі лише дітей збираєте?
— Не тільки. До прикладу, для маріупольців віком 50+ організовуємо по суботах вечорниці. За ці вечорниці також відповідаю я. На таких вечорах говоримо про літературу і мистецтво, розмовляємо на різні теми, аби тільки люди могли бодай на певний час забути про душевний біль і страждання. Кожна друга жінка, яка приїхала з Маріуполя до Львова, пов’язана із ЗСУ — у когось чоловік (батько, брат) захищає Україну, а у когось — у полоні, ще у когось — вже немає нікого.
— Якою мовою спілкуєтеся між собою?
— Коли я прийшла у Центр «Я — Маріуполь», багато людей, які до нас приходили, розмовляли російською. Але чули, що розмовляємо українською, і потрохи-потрохи почали брати з нас приклад. Звісно, багатьом це дається важко. Але стараються. Дехто соромиться. А дехто навіть може зробити зауваження іншому, мовляв, чого досі розмовляєте російською, вже час перейти на українську! Усі свята ми проводимо лише українською, вечорниці - також. На святі Пасхи була вчителька української мови однієї з маріупольських шкіл. Запропонувала, що шліфуватиме нашу українську вимову. За її словами, діти помиляються, неправильно ставлять наголоси. Тож відтепер вона відповідатиме у нашому Центрі за чистоту української мови.