Волинські банани виростають на компості
Де ростуть найкращі банани, думаєте, в Африці? А у містечку залізничників Ковелі переконані: немає ліпших за волинські плоди. Їх успішно вирощують у теплиці закладу позашкільної освіти «Станція юних натуралістів». За своїм смаком українські фрукти дають фору «заморським»!
Принесли саджанець для «реанімації»
Опікується цією екзотичною культурою керівниця гуртків біолог Ольга Кот. Зізнається: вона сама дуже здивована результатом.
— Кілька років тому нам принесли у горщику для реанімації зачахлий саджанець, — розповідає молода жінка. — Йому було затісно (коріння не розросталося), тож ми відразу пересадили у теплицю. Рослина почала активно розвиватися. Тоді з’ясувалося, що до нас потрапив так званий загострений банан, який росте в країнах Південно-Східної Азії, Південному Китаї, Індії та Австралії.
Цікаво, що реабілітація «новосела» проводилася без хімічних добрив. Пані Ольга ділиться досвідом:
— Довкола стебла ми щороку знімали шар ґрунту завтовшки приблизно 5−10 см. Натомість вносили компост, приготовлений із відходів органічного походження. Ця дешева пожива забезпечила повноцінну вегетацію.
У нових господарів рослині виявилося доволі комфортно. Через п’ять років з’явився цвіт. Тому персонал відразу повідчиняв у теплиці всі фрамуги, аби залітали комахи-запилювачі. І за дев’ять місяців дочекався зрілих яскраво-жовтих плодів. Вага кожного — трохи більше 60 г, довжина — 11−12 см. До речі, згадані фрукти настільки нагрівалися у теплиці, що перед уживанням їх доводилося охолоджувати.
Цвіте лише раз — і відмирає
— Смак наших бананів більш вишуканий, ніж магазинних, — зауважує Ольга Василівна. — Вони солодші, хрусткіші, містять менше крохмалю. Цьому є пояснення: бо дозрівають безпосередньо на гілках, а для супермаркетів плоди зривають, як правило, ще зеленими, і вони доходять кондиції під час транспортування. Доводиться хіба шкодувати, що стебло бананової трави цвіте лише один раз, а потім… відмирає.
Однак у дбайливих руках спеціалістів банан отримав друге життя.
— Після збору врожаю рослина швидко всохла, — згадує ентузіастка. — Проте на поверхню пробилися відростки з кореневища, які називають «дітьми». Коли досяггли висоти 10−15 сантиметрів, відокремили їх від материнської рослини і посадили у ґрунт. Так одержали нове покоління. До року часу екземпляри виросли значно вищими за мене!
Порість тут доглядають аналогічно, як дорослі банани. Висота нових рослин уже понад два метри. У теплиці вони розмістилися серед в’юнких ліан, що зверху нависають дивовижними гілками. Дивишся на таку екзотику — шапка спадає з голови…
Насіння слід подряпати пилочкою для нігтів
У ковельську станцію юннатів банан потрапив уже зеленою рослиною. Та Ольга Василівна розповідає, як розмножити його насінням. Воно покрите дуже щільною оболонкою, котру для дружного проростання необхідно… подряпати голкою, пилочкою для нігтів чи шматочком шліфувального паперу. І лише тоді зернятка висівають, злегка вдавлюючи в субстрат. Сходи з’являються через кілька місяців.
Інша обов’язкова умова — просторий горщик, в якому достатньо місця для кореневища. Проте ємність не повинна бути надто великою, адже надлишок вологи провокує закисання землі.
Для поливу використовують водопровідну воду, відстояну впродовж доби. Давайте її лише під корінь (а не по листю), коли верхній шар просохне завглибшки два сантиметри.
Оскільки банан росте швидко, то пересаджувати треба щороку (зазвичай навесні). Розміщуйте рослину ближче до вікна — на світлі. Під час літньої спеки її варто захищати від прямих сонячних променів. Для цього у теплиці навіть використовують спеціальні сітки. Ще ж рекомендується постійно обрізувати зайві листки (інакше в приміщенні не буде цвітіння).
Оптимальна температура — не менш ніж +18°С. За +16°С зазначені екзоти розвиваються значно повільніше, а за +10°С повністю припиняють розвиток.