Як виростити органічний виноград
Разом із яблунями, грушами, черешнями, сливами, малиною і смородиною виноград входить до низки найпопулярніших видів плодово-ягідних культур. Садівники надають йому все більше переваги (завдяки появі великої кількості нових гібридних форм та сортів)
Як виростити сонячні ягоди без хімічних препаратів? Назву кілька факторів, що забезпечать успіх:
- добір сортів, стійких до грибкових хвороб, шкідників та несприятливих погодних умов;
- мульчування землі, застосування сидератів (котрі скошують і залишають на поверхні). Вони покращать структуру землі.
Успіх неможливий без зелених операцій на кущі. Формуємо лозу, видаляємо двійники, пасинкуємо, нормуємо врожай.
Висаджування винограду проводиться за схемою 3×3 м. Пагони розміщують на одноплощинній шпалері чи арці у вигляді великого віяла. Чим більша площа живлення куща й вільніший ріст зелених пагонів (без загущення), тим менший ризик пошкодження лози.
Добираючи сорти, насамперед слід звертати увагу на стійкість проти шкідників та хвороб, а також якісні характеристики врожаю.
У нашій місцевості найстійкішими вважаються сорти ізабельної групи. Вони також витривалі до морозів та несприятливих погодних умов. Хороші результати отримаєте від сортів Арковий, Фрумоаса Албе, Галбена Ноу, Русмолетта, Новий Подарунок Запоріжжю, Шоколадний, Ланцелот, кишмиш Юпітер, Блек Гранд, Первозванний, Тузлівський велетень, Атаман, Нізіна, Супага тощо.
У вирощуванні органічного винограду не обійтися без нових технологій і застосування ЕМ-препаратів Байкал, Сяйво1і2, за допомогою яких виготовляють ЕМ-компости й настої.
Без належного догляду за кущами та захисту від шкідників і хвороб одержати екологічно чистий урожай практично неможливо. Для цього застосовуйте природні й біологічні препарати Силк, Мікосан-В, Гаупсин, Тренд-90.
Підвищити імунітет рослин та боротися проти грибкових недуг допоможуть витяжка з попелу, настій прілого сіна, протигрибковий квас. Наведу кілька прикладів їх приготування.
Протигрибковий квас використовується для боротьби з оїдіумом. 3 л молочної сироватки, склянку цукру, 2 л прілого сіна поміщають у ємкість і залишають бродити в теплому темному місці протягом 15−20 днів.
У такому засобі розвиваються бактерії сінної палички, котрі виділяють антибіотики, згубні для патогенної мікрофлори (у тому числі й різних видів грибків). Після закінчення викисання 3 л концентрату розведіть у 9 л води. Приготовленим розчином ввечері обробляють кущі по листю та ягодах. Два такі заходи очистять плоди від сірого нальоту, на рослині зникнуть видимі сліди оїдіуму. Надалі ягоди досягають характерних для сорту розмірів і не розтріскуються.
Витяжка з прілого сіна. Старе сіно слід скласти на купу у затінку, полити водою та накрити плівкою. Коли воно просякне білими нитками і стане вологим, прілим, киньте у велику ємкість та залийте водою (аби повністю покрила). Настоюють близько 10 днів, періодично помішуючи. Відтак треба процідити й використовувати.
Витяжка з попелу. Відро попелу від спалених бур’янів, стебел соняшнику, кукурудзи заливаємо такою ж кількістю води і витримуємо три дні, постійно помішуючи. Після цього концентрат необхідно розвести водою у пропорції 1:10.
Попільною витяжкою не лише поливають кущі під корінь, а й обприскують по листю.
Інший метод приготування: 2−3 кг деревного попелу залити 10 л гарячої води й постійно перемішувати. Коли мине 1−2 дні, відстояний концентрат проціджують і розводять (1−1,5 л на 10 л води). Періодично скроплюйте по листю (через 10−15 діб).
Для боротьби з оїдіумом можна використовувати настій свіжого коров’яку (1 л на відро води). Процідивши, обприскувачем обробляйте виноградні кущі у травні-червні (з інтервалом 10 днів). Цей прийом дозволяє не лише захистити рослини від грибкових захворювань, а й стане для них джерелом поживних речовин.
Проти мілдью дієвий живокіст. Під час цвітіння зрізую всю зелену масу, засипаю в ємкість до країв, заливаю дощовою водою та витримую до освітлення рідини. Приготовлений настій розводжу дощівкою у пропорції 1:2 й обприскую кущі. Повторна обробка проводиться під час дозрівання ягід.
Ще один ефективний рецепт. 1 частину сіна заливають 10 частинами води (на 1 л води близько 150 г сіна). Для зниження кислотності сюди долучають крейду (з розрахунку 1 ч. л. на 1 л води). Згаданий розчин кип’ятять 10 хвилин та зливають у чистий посуд. Із 1 л води вийде 0,8 л відвару. Його слід помістити у темне місце з температурою +25−29°С. Через 2−3 доби на поверхні з’явиться плівка з клітин сінної палички.
На основі цього маточного розчину готують настій, придатний для обробки. Пріле сіно залийте гарячою водою у співвідношенні 1:10. Коли рідина вистигне до +40°С, у настій треба додати крейду або вапно з розрахунку 10 столових ложок на відро настою. Потім у нього відливають приготовлену маточну культуру.
Одержаний настій варто тримати теплим (поставити на сонячне місце, накривши темним матеріалом). Через 2−3 дні лікувальний та живильний засіб готовий.
Профілактичне обприскування винограду й інших рослин влітку проводять похмурої погоди чи ввечері. Робити це у спеку не рекомендується, бо сінна паличка розкладається під дією ультрафіолету.
Хороший результат можна отримати, скропивши кущ розчином харчової соди. Вона є як профілактичним, так і лікувальним засобом — захищає грона та лозу від грибкових хвороб, знищує шкідників і бур’яни, підвищує цукристість плодів, розпушує землю. На одне відро води потрібно 1 ст. л соди, столову ложку олії, склянку мийного засобу. Обробляйте п’ять разів за сезон з інтервалом один тиждень.
Також доцільно використовувати йод, борну кислоту, марганцівку.
Пам’ятайте, що догляд за органічним виноградником — це низка заходів, які тісно взаємодіють між собою. Дотримуючись їх, вдасться виростити екологічно чисті грона.
Богдан ГАМОРАК, виноградар.