«Коли шиємо прапори, це додає нам сил та натхнення!»
Родина з трьома дітьми з окупованої Херсонщини перебралася на Львівщину, де розпочала власну справу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/463156/f-prapor.jpg)
«Ми переселенці з Херсонщини, живемо у Львівській області. Велика вдячність людям, які нам допомагають, – написала на своїй сторінці у Фейсбуці Світлана Локатир. – Ми, своєю чергою, теж не хочемо залишатися осторонь. За допомогою волонтерів придбали швейну машинку для моєї 15-річної доньки Олени. Купили трішки тканини для проби і відшиваємо прапори України та декоративні подушечки для авто синьо-жовтого кольору. 10% від продажу передаємо нашому старостату, який збирає на бронежилети для наших захисників. Ми сильні. Ми працюємо. Ми любимо. Ми переможемо!».
Журналістка «ВЗ» зателефонувала до пані Світлани, аби розпитати, як родині із трьома дітьми ведеться на Львівщині?
– Ми виїхали з Херсонщини два місяці тому, – розповідає пані Світлана. – Останньою краплею стало те, що російська техніка почала заїжджати до нашого села (населений пункт розташований неподалік від траси). Зник зв’язок. У нас крайня хата, ми бачили, як окупанти почали копати окопи… Увечері до хати прийшли «гості» з автоматами – перевіряли документи, телефони. Що мене здивувало, запитували мене, чи не було у селі сепаратистів. Я їх питаю: «А хто це?». Кажуть: «Це ті, хто з «лнр-днр», дуже жорстокі». Ті окупанти розмовляли суржиком. Може, самі були з «лнр-днр»? Я була налякана, навіть не розгледіла, у якій вони були формі. Пам’ятаю, на руках та ногах мали білі пов’язки... Ми з чоловіком вирішили – треба вивозити дітей. 7 квітня я з дітьми виїхала, а ввечері вони влаштували у домі обшук. Мій чоловік – атовець, хтось з села його здав. У нього забрали документи, телефон, ноутбук. Зараз залишається на Херсонщині, бо виїхати без паспорта – нереально.
На Львівщину ми разом з подружкою та дітьми добиралися майже тиждень, – веде далі пані Світлана. – Знайшли чоловіка, який допоміг нам переїхати через блокпост окупантів. Водій брав з кожної машини 300 доларів. Їхали колоною із 20 машин. У перший день нас не пропустили. Водій їздив, домовлявся з російськими солдатами, і нам усе-таки вдалося виїхати. Знайомі розповідали, що тепер окупанти беруть за виїзд з Херсонщини по 8-10 тисяч грн з особи.
Ми не знали, куди їхати. Будиночок, який нам обіцяли у селі на Миколаївщині, був у жахливому стані. Господар нещодавно помер, зловживав алкоголем… Діти голодні. Холодно. Темніє. Куди рухатися далі? Добралися до Вознесенська. У готелі, на рецепції, я запитала, чи немає у місті волонтерів, які можуть нам допомогти? Приїхали волонтери – привезли гарячу вечерю, засоби гігієни. Для дітей – ящик солодощів. Запропонували їхати на Західну Україну. Ми погодилися.
Коли вже були у Львові, прилетіли ракети. Ми були у шоковому стані… Нам пропонували їхати за кордон, але я до останнього не хотіла. Знайомий допоміг з будинком у Нових Стрілищах (40 км від Львова). Платимо лише за комунальні послуги. У селі я влаштувалася у швейний цех, де шиють шведам рятувальні жилети. На Херсонщині працювала у дитячому садочку вихователем фізичної та музичної культури.
– Як вирішили шити з донькою прапори?
– Коли приїхали на Львівщину, я дуже хотіла мати прапор України. Бо Херсон – це Україна! Ми шукали його по усіх магазинах, до Ходорова їздили, ніде не було. Моя донька перед початком війни, 21 лютого, зайняла друге місце на обласній Олімпіаді з трудового навчання. Каже: «Мамо, купи тканину, я пошию прапор. Я шити люблю».
В Instagram я натрапила на волонтерський центр. Дівчатка запитували, чим вам допомогти, може, потрібні продукти харчування? Я кажу: «Моя донька хотіла би шити прапори. Чи могли б ви допомогти з «беушною» швейною машинкою?». Вони кажуть: «Шукайте в Інтернеті швейну машинку». І ми знайшли – за 1700 грн. Волонтери скинули нам на банківську картку 2 тисячі грн. Ми замовили машинку, нам іще зробили знижку – ми її купили за 1500 грн. Трішки купили тканини. Я зателефонувала своїй однокласниці, яка шиє одяг. Вона мені розповіла, які голки потрібні. Перший прапор, який донька пошила, ми собі залишили. Інші – продали через Інтернет.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/06/f_prapor3.jpg)
На швейному підприємстві я отримала першу зарплату – 3 тисячі грн. На ці кошти замовила нову тканину. Донька і мене навчила шити. Коли вперше сіла за швейну машинку, то шов не виходив рівним (усміхається. – Авт.). А тепер, крім прапорів, почали шити ще й синьо-жовті подушки для авто. Вартість прапора – 150 грн, подушки теж 150 грн. Прапори сільська рада купила. Сусідні села купують…Коли шиємо прапори, це додає нам сил та натхнення – не опускаємо рук!
– На городі собі щось посадили? Може, кавуни?
– Звичайно, що посадили. Кавуни – ні (усміхається. – Авт.). У нас вдома росте море абрикосів. Тут довелося йти по них на ринок. Подруга поїхала за кордон. Я сама з дітьми... Ми вирішили залишитися в Україні. Слава Богу, влаштувалася на роботу. Хоча раніше мріяла працювати за кордоном. Знайомі з ЗСУ сказали: «Усе буде добре! Ще встигнете поїсти херсонських кавунів!». Дуже сподіваємося…