Як отримати якісний часник
Зараз часник вирощують фактично у всіх областях нашої держави
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/446773/chasnyk.jpg)
У Львівському національному аграрному університеті функціонує лабораторія часниківництва, де зібрано генетичну колекцію часнику української та зарубіжної селекції. Фахівці навчального закладу вишукують місцеві форми часнику в усіх областях України і використовують для дослідницької роботи. Таким чином уже вдалося вивести три сорти озимого часнику. Ще ж в активі науковців — рекомендації стосовно догляду за пекучим овочем, практичні поради про захист від хвороб та шкідників.
Про успішні кейси вирощування часнику ми дізналися у кандидата сільськогосподарських наук, доцента кафедри технологій у рослинництві Львівського національного аграрного університету Володимира Борисюка.
За словами Володимира Сергійовича, колектив створив три сорти озимого часнику. Це, зокрема, Спас, який викидає стрілку і формує навколо стебла 4−6 чи навіть 10 зубчиків. Овоч гострого смаку, тож підходить для виробництва ковбас, спецій. Крім того, є нестрілкуючий сорт Лідер, що утворює головку, по боках котрої великі зубки, а всередині — зо три менші. Його плоди м’якші, столового характеру.
Третій сорт — Лідія, котрий 2018 року внесений у Реєстр сортів рослин України, тобто рекомендований для виробничого вирощування. Він ультраранній (єдиний в Україні). Термін збирання наявних сортів припадає на липень. А Лідія дає готову продукцію на початку червня, тож використовується під час консервування.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/chasnyk_2.jpg)
Зараз часник вирощують фактично у всіх областях нашої держави. Для цього використовують, окрім згаданих вище, такі сорти: Харківський фіолетовий, Мерефянський білий, Софіївський, Прометей, Любаша та інші, які занесені в Реєстр сортів рослин України.
Поради щодо вирощування
При вирощуванні часнику слід чітко дотримуватися технології. Насамперед потрібен відповідний ґрунт. Найкраще підходять структурні, середньо-і легкосуглинкові ґрунти, які добре провітрюються і здатні утримувати воду з близькою до нейтральної реакцією ґрунтового розчину. До них належать чорноземи, темно-сірі опідзолені, сірі лісові дернові карбонатні легкосуглинкові та окультурені дернові, глейові супіщані. Натомість важкі, глинисті, кислі, піщані та торфові ґрунти для часнику не придатні.
Згадана культура вологолюбна, не терпить бур’янів, котрі на початку вегетації сильно приглушують слабкі паростки.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/chasnyk3.png)
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/chasnyk4.png)
Зверніть увагу й на попередників. Оптимальними вважаються зернові та зернобобові. Можна садити часник і після огірків, помідорів, гороху. Натомість обминайте місцини, де минулого сезону росли цибуля, часник, картопля, морква, столові буряки, баклажани.
На ту ж саму грядку культуру повертають через 4−5 років. Якщо зробити це наступного сезону, то в ґрунті масово накопичуватиметься інфекція.
Не обійтися без добрив. Вносять їх у певному співвідношенні: 1 — азоту, 0,5−0,7 — фосфору, 1−1,5 — калію.
Ранньої весни, за першої можливості, вийти у поле, підживити насадження азотом. Наприкінці квітня, коли з’являться три пера, вдруге підгодовуємо азотом. Щойно починає формуватися головка, підживіть втретє. Тоді норму азоту зменшуємо, зате даємо калійні добрива (найкраще — сірчано-кислотний калій). Відтак овочі добре зберігатимуться, будуть стійкими проти різноманітних хвороб.
Запобігти ураженню недугами допоможе дезінфекція фундазолом. Від шкідників (зокрема часникового кліща) вбереже Актоза.
Посадка. Ширина міжрядь — до 40−45 см, відстань між зубками — 7−8 см. При густішому садінні ширину міжрядь зменшуємо до 25−30 см, а інтервал між зубками збільшуємо до 10−12 см.
Глибина посадки залежить від величини зубка. Якщо його маса в межах 5 г, тоді заглиблюємо на 5−6 см; коли більша за 5 г — на 8−10 см.
Захист від бур’янів. На маленьких ділянках його проводять вручну. На більших — виручить препарат Стомп, який, до речі, можна використовувати і для картоплі. Його вносять восени, після садіння, ще до виходу паростків на поверхню ґрунту. Обприскувати варто вологої погоди, бо по сухій землі знижується ефективність. Завдяки згаданому засобу насадження часнику будуть чистими аж до травня.
Читайте також: Часник садять у «чоловічі» дні, цибулю — у «жіночі»…