Найпопулярніша колядка народилася в Австрії
“Тиха ніч, свята ніч” співають щонайменше 300 мовами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/427413/oberndorf.jpg)
Хоча від першого виконання різдвяної пісні «Тиха ніч, свята ніч» (німецькою Stille Nacht, heilige Nacht) минуло вже понад 202 роки, вона досі є найпопулярнішою колядкою у світі. І кожного Різдва «Тиха ніч» звучить у різних країнах нашої планети навіть частіше, ніж знаменита світська різдвяна пісня, Last Christmas («Останнє Різдво») у виконанні гурту Wham!
Різдвяну пісню «Тиха ніч, свята ніч», уперше виконану 1818 року в невеличкому костелі у селі Оберндорф, що поблизу австрійського Зальцбурга, внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — як «пісню миру та міжнародний скарб культури й музичних традицій».
Свій твір отець Йозеф Мор та вчитель і органіст Франц Ксавер Грубер уперше виконали у сільському храмі святого Миколая в Оберндорфі — під час опівнічної святкової меси. «Буквально перед початком меси відмовив зношений костелу орган святого Миколая, — розповідає керівник етнографічного музею в Оберндорфі Манфред Фішер. — Тому єдиним варіантом залишився спів під акомпанемент гітари». Мор і Грубер упоралися на відмінно, колядка вірним сподобалася. Але невдовзі автори пісні «Тиха ніч, свята ніч» покинули Оберндорф…
15 грудня 1832 року «Тиху ніч» виконали під час концерту в Ляйпцигу (нині Німеччина). А перед Різдвом 1839 року колядку вперше заспівали у Нью-Йорку. «Тиху ніч» виконали там німецькою співаки з австрійського Тиролю, які тоді були на гастролях у США. А перший англійський переклад колядки зробив у 1855−1859 роках Джон Фріман Янг, пізніше глава Єпископальної церкви у Флориді. Саме його версію «Тихої ночі» донині виконують у Сполучених Штатах.
Костел Святого Миколая у селі Оберндорф, де Мор і Грубер уперше заспівали свою знамениту колядку, на межі 19-го й 20-го століть демонтували. Це сталося після великої повені, яка обрушилася на місцевість поблизу Зальцбурга. Але у 1930-х роках на місці храму було зведено Каплицю «Тихої ночі», присвячену колядці. Її автори, Мор і Грубер, зображені на двох вітражах каплиці. У Оберндорфі також діє музей, присвячений «Тихій ночі» та авторам цього шедевру.
Щороку на Різдво біля Каплиці «Тихої ночі» в Оберндорфі збираються шість тисяч людей. «Кожен з них співає цю різдвяну колядку своєю мовою, з традиційним гітарним акомпанементом», — розповідає керівниця туристичного бюро Оберндорфа Крістіне Дойтінгер. А загалом «Тиху ніч, святу ніч» співають щонайменше 300 мовами світу (зокрема, ескімоською і суахілі), а версій цієї колядки записано більше тисячі.