Імунітет здорової людини не потребує штучної підтримки
Неефективність мультивітамінних комплексів доведена науково
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/422606/1-min-6-1.jpg)
Для осені характерні різкі переміни погоди, що часто є причиною застуд, вірусних інфекцій. А цьогоріч сезонні штами грипу додаються до світової пандемії SARS-CoV-2, тож особливо актуальним стає питання профілактики та підтримки імунітету.
Почнемо з того, що від ГРВІ не захищають ані звичні цибуля, часник, лимон, вітамін C чи полівітамінні комплекси, ані оксолінова мазь та бальзам «Зірочка», жодні імуномодулятори й блокатори вірусів. Неефективність мультивітамінних комплексів доведена науково. Вітаміни як окрему добавку повинен призначати лікар за умови підтвердженої їх недостатності в організмі. Візьмімо для прикладу популярний вітамін С, який багато хто сприймає як панацею. Він і справді впливає на діяльність імунної системи, проте стимулювальний ефект проявляється приблизно через три місяці після регулярного щоденного вживання.
З появою нежитю, втрати нюху (що цілком закономірно під час нежитю будь-якого походження), температури — не варто відразу панікувати і діагностувати у себе коронавірусну інфекцію. Легкий перебіг SARS-CoV-2 такий же, як і у решти ГРВІ, відтак дій він потребує аналогічних. Противірусні препарати та інтерферони є абсолютно неефективними. І це не просто слова — позитивний вплив цих препаратів не доведений жодними подвійними сліпими рандомізованими дослідженнями (тобто такими, які неможливо фальсифікувати). Тому, якщо у вашій аптечці є амізон, афлубін, новірин, гропринозин та решта подібних препаратів, краще позбудьтеся їх. Винятком є препарати, якими лікують грип: озельтамівір, занамівір, ремантадин. Не захворіти допомагає вакцина від грипу. Одне щеплення захищає упродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів в епідсезоні в Україні. Вакцинація є особливо актуальною для пріоритетних груп ризику — медпрацівників, вчителів, дітей до 5 років, вагітних, літніх людей, пацієнтів із хронічними захворюваннями. І, на завершення, деякі імуномодулятори можуть серйозно зашкодити імунній системі та організму в цілому. Самостійно їх купувати та приймати категорично не можна.
А що ж робити, якщо вірус вас не оминув? Наш організм сам чудово з ним впорається, якщо немає ніяких обтяжливих факторів. Лікування зводиться до полегшення симптомів. Найбільше турбує підвищення температури, особливо у діток. Важливо правильно її знижувати. Активних дій потребує температура, вища ніж 38,5°С (у діток — вища за 38 °C, якщо дитина в’яла і не грається як зазвичай). Найоптимальніше діяти таким чином: коли за високої температури тіла руки і ноги холодні, потрібно їх розтерти, помасажувати. Це усуне спазм судин, і організму легше буде охолодитись. Якщо за 20 хвилин температура не спадає, застосовуємо жарознижувальний препарат. Для дітей — тільки парацетамол або ібупрофен. Враховуйте тривалість дії препарату. Наприклад, нурофен діє 8 год, парацетамол — 4 год. Останній крок — якщо препарат ще діє, а температура росте, його не дають повторно. Виберіть інший на заміну. Так можна чергувати препарати за необхідності.
Другий симптом, який завдає чималого дискомфорту, — нежить. Іноді без судинозвужувальних крапель не обійтися, тож головне — не зловживати ними. Тривалість застосування не більше 5−7 днів, бажано робити максимальні перерви між використанням, найкраще просто промивати ніс фізрозчином, х’юмером чи іншими сольовими розчинами. Важливо кілька разів провітрювати кімнату, зволожувати повітря, пити багато теплої рідини. Якщо долучився біль у горлі, обов’язково потрібно його оглянути: на мигдаликах не повинно бути білого нальоту чи крапочок. Зняти подразнення допоможе звичайна обліпихова олія, яка підходить і для діток. Середня тривалість ГРВІ — 7−10 днів. Немає потреби в інгаляціях небулайзером, які зараз стали такими популярними. Він доставляє ліки в нижні дихальні шляхи (трахею, бронхи, альвеоли), а віруси полюбляють верхні (носоглотка, гортань). Просто наберіться терпіння і дайте організму спокійно виконати свою роботу.
Імунітет здорової людини не потребує штучної підтримки. Головне — загартовування та повноцінне харчування. Загартовування слід починати від народження: прогулянки на свіжому повітрі, сонячні ванни, адекватна кількість одягу (правило на один шар більше, ніж у дорослого, не працює!), особливо це стосується надмірної любові до шапочок у діток. Надалі — контрастний душ, регулярні фізичні навантаження, вживання їжі та напоїв різних температур (і прохолодна вода, і морозиво також).
Щодо повноцінного раціонального харчування — відмова від напівфабрикатів, консервантів, штучних барвників, соусів, кетчупів, майонезу. Намагайтесь вживати максимально просту малооброблену їжу, віддавайте перевагу запіканню, паровій обробці, варінню. В раціон включайте червоне м’ясо, печінку, жирні сорти риби, сирі фрукти та овочі, льняну, оливкову олії.
Наш організм здатен впоратись з абсолютною більшістю інфекцій, головне — постійно підтримувати його у формі.
Оксана Борович, терапевт для газети «Добре здоров'я»