Ягоди «золотої» пори
Зміцнюють імунітет і знижують тиск
Занепад сил, роздратованість та хронічна втома, які не вдається відновити навіть тривалим сном, — не що інше, як авітаміноз. Подолати недугу допоможуть осінні ягоди, які достигають і радують око в саду в «золоту» пору.
Свіжі не надто смачні, але вони є справжніми вітамінними бомбами, зміцнюють імунітет і легко справляються з усіма недугами, що долають у міжсезоння.
Ягоди калини мають антимікробні властивості, сприяють зниженню артеріального тиску завдяки дії вітаміну С, якого в калині на 70% більше, ніж у лимоні. Крім того, завдяки цьому вітаміну ягода має знеболювальний ефект. А клітковина, що є в калині, позитивно впливає на баланс мікрофлори у кишківнику.
Брусниця — універсальний засіб підтримування здоров’я організму, позитивно впливає на кишківник, серцево-судинну систему і зір, навіть зміцнює імунітет. Ця ягода багата на марганець, вітаміни Е і С, антоціани, флавоноїди та кверцетин, що дозволяє їй боротися з окислювальним стресом, позитивно впливати на здоров’я шкіри, зменшити рівень запалення та артеріального тиску, а також ризик захворювань серця.
З обліпихи роблять олію, яка має бактерицидну і загоювальну дії. Крім того, обліпиха багата на вітаміни групи В і С. Завдяки цьому ця ягода є чудовим противірусним засобом. В обліписі також є чимало мінералів, каротинів, рибофлавоноїдів, пектинів, токоферолів та фолієвої кислоти. Її поєднання з вітаміном Е, якого в обліписі теж багато, благотворно впливає на організм вагітних жінок. Але вживання обліпихи у випадку гастриту загрожує загостренням захворювання.
Чорноплідну горобину ще називають аронією. У ній також чимало вітаміну С, якого анітрохи не менше, ніж у лимоні. В осінній період дуже важливо вживати таку ягоду для профілактики застуд та захворювань щитовидної залози.
Одна з найважливіших властивостей шипшини — велика кількість у ній вітаміну С. Лише в 9 грамах цих ягід його добова норма! Тому шипшина якнайкраще підходить для зміцнення імунітету та боротьби із застудою. Але ця ягода корисна й у інших сферах. Наприклад, шипшина відновлює стінки судин, захищає клітини від ушкоджень, сприяє правильній роботі нервової системи, серця та м’язів.
Желе з калини
1 кг калини, 1 кг цукру.
Ягоди очистити від гілочок. Промити проточною водою і залити окропом. Залишити на 1 хв (ягоди стануть м’якшими). Злити воду.
Пром’яти ягоди дерев’яним товкачем через друшляк. Потім перетерти через густе сито — для кращої консистенції желе. Змішати протерті ягоди із цукром у пропорції 1:1. Добре розмішати і розкласти желе у маленькі простерилізовані банки, закрити простерилізованими кришками.
Зберігати на верхній полиці холодильника.
Завдяки такому способу без варіння зберігаються всі вітаміни цінних ягід. Якщо немає можливості зберігати желе у холоді - додати вдвічі більше цукру.
Щоб позбутися гіркого присмаку, слід спершу заморозити ягоди у морозильній камері холодильника.
Чай із шипшиною
1 л води, 150−200 г сушеної шипшини, 2 ст. ложки цукру, смужки апельсинової цедри завдовжки 6−7 см, 20 г чорного чаю.
У сотейнику закип’ятити воду із цукром. Додати шипшину та варити ще 5−7 хв.
Зняти з вогню, залити цим настоєм чорний чай, додати апельсинову цедру і дати настоятися 15−20 хв.
Процідити через сито. Розлити у чашки. Подавати теплим. За бажання можна додати меду.