Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Приправи для імунітету

Кориця — від інфекції, кардамон — від температури

У холодну пору року імунітет слабшає, ризик сезонних захворювань підвищується. Багато хто починає пити вітаміни. Є інший, природніший спосіб підвищити імунітет. Чимало приправ, які зазвичай є в кухонних шафках, можуть захистити організм від вірусів та інфекцій.

Варто щодня присмачува­ти приправами страви у своєму раціоні. Вони до­помагають відновити мікрофло­ру, мають бактерицидні, про­тигрибкові та антипаразитарні властивості, протизапальну та тонізуючу дію, пригнічують па­тогенну мікрофлору. Такі потуж­ні властивості приправ підвищу­ють працездатність організму та покращують його тонус.

Кориця — потужна зброя проти сезонних застуд, зміцнює імунітет та допомагає впорати­ся з інфекцією. До складу кориці входить велика кількість поліфе­нолів, які діють як антиоксидан­ти. Якщо у вас з’явилися пер­ші ознаки сезонної застуди, то саме час додавати корицю до страв та напоїв.

Якщо відчули, що почали за­хворювати, то приготуйте собі чай з імбиром, медом та кори­цею. Бо саме кориця збільшує корисні властивості меду. Тому якнайчастіше додавайте цей дует у страви та напої у холод­ну пору року.

Імбир не лише підвищує іму­нітет, а й чудово справляєть­ся з лікуванням кашлю, застуди та закладеності носа. Тому його додають у всі напої, що зігріва­ють. Щоб імбир завжди був під рукою, можна висушити корінь та подрібнити його за допомо­гою тертки. Імбир можна дода­вати також до печива, пряників та будь-якої іншої випічки.

Він покращує процеси трав­лення, запобігає накопиченню токсинів в організмі, його засто­совують у галузі дієтології, він знижує високий рівень цукру у крові, допомагає у випадку за­хитування у транспорті.

Молоко з імбиром — най­кращий засіб за перших ознак застуди. На склянку молока знадобиться чайна ложка по­дрібненого імбиру. До речі, тим, хто бореться із безсонням, цей напій допоможе заснути легше та швидше.

Кардамон — натуральний антисептик та незамінна при­права під час застуди. Допома­гає боротися з високою темпе­ратурою та сприяє зміцненню імунітету. Кардамон містить ан­тиоксиданти, кальцій, залізо і фосфор, які мають позитивний вплив на організм людини. Та зловживати ним не варто. До­давайте трохи кардамону у ви­пічку, соуси, чай чи каву. Він по­силює смак прісних продуктів. А якщо змішати кардамон із чаєм чи кавою, то стимулювальна дія кофеїну буде нейтралізована. Кардамон також допомагає пе­ретравлювати їжу та позбутися здуття живота.

Куркума має антибактері­альні та протизапальні власти­вості завдяки куркуміну, який є у ній. Тому її прийнято додава­ти до страв у зимовий період. Найефективніше куркума по­єднується з чорним перцем. Ці приправи збільшують корисні властивості одна одної та ефек­тивно борються із різними ін­фекціями.

Куркуму найкраще додавати в усі страви, де є курка, — сала­ти, супи, поєднувати з овочами — картоплею, гарбузом чи ка­бачками, додавати у випічку для посилення аромату і смаку тіс­та, а також до плову, рису та бо­бових культур. Не переборщуй­те з її використанням. Приправа може гірчити у страві та змінити її колір.

Гвоздика у багатьох асоцію­ється з одним із найпопулярні­ших напоїв холодної пори року — гарячим глінтвейном. Гвоз­дика ідеально справляється з бактеріями та сприяє підви­щенню імунітету. А ще саме ця спеція є найпотужнішим анти­септиком завдяки евгенолу, що є в ній. Сушені суцвіття гвозди­ки використовують як анестетик від зубного болю; спеція здат­на знімати кишковий спазм і по­легшити біль у горлі.

Карі по-індійськи

350 г філе курки, 1 ріпчаста цибулина, 0,5 ч. ложки коре­ня імбиру, 2 зубчики часнику, 1 ст. ложка томатної пасти, 1 ст. ложка олії для смажен­ня, 0,5 ч. ложки солі, 2 дрібки кардамону, 3 дрібки кориці, 0,5 ч. ложки приправи карі, 0,5 ч. ложки куркуми, чор­ний перець — на кінчику ножа, 5 гвоздик.

Цибулю дрібно нарізати і обсмажити у розігрітій олії на малому вогні до карамельно­го відтінку. Вичавити часник та корінь імбиру через часни­кодавку (або натерти на терт­ці) і додати до цибулі. Відра­зу ж додати томатну пасту та 100 мл води, перемішати і туш­кувати 10 хв.

Куряче філе нарізати шма­точками або соломкою, пере­класти у пательню, посоли­ти і тушкувати 30 хв у соусі. За 10 хв до закінчення додати спе­ції: карі, куркуму (або шафран), мелену корицю, кардамон, гвоздику, чорний перець для го­строти. Перемішати та довести до готовності.

Сирне печиво з какао та корицею

200 г кисломолочного сиру, 200 г вершкового мас­ла, 1 яйце, 250−300 г борош­на, цукор, мелена кориця, ка­као — до смаку.

Вершкове масло розтопити до рідкого стану у мікрохвильо­вій печі. Додати сир і ретельно перемішати, додати яйце. Про­сіяти у масу борошно і заміси­ти тісто. Воно має бути м’яким, пластичним і не липнути до рук.

Тісто розділити на дві рівні частини. Кожну з них розкачати на прямокутний пласт і посипа­ти цукром. На одну частину про­сіяти какао, а на іншу — мелену корицю.

Скрутити рулети.

Готові рулети покласти на 20 хв у холодильник, а потім на­різати на шматочки завтовш­ки 5−7 мм. Деко вистелити пер­гаментом (або силіконовим килимком), злегка змастити олі­єю і викласти печиво.

Випікати у завчасно розігрі­тій до 180°С духовці близько 35 хв до красивого золотистого відтінку.