«Підприємство, яке поставило браковані міни, знову отримало держзамовлення на 59 млрд грн»
- 07.05.2025, 14:05
- 196
Підприємство, яке поставило на фронт браковані міни, знову отримало держзамовлення на 59 млрд грн — про це повідомила народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Вікторія Сюмар із посиланням на офіційну відповідь Агенції оборонних закупівель
«Десь пів року тому я отримувала просто шквал дзвінків від знайомих з фронту про катастрофу з бракованими мінами. Хлопці дзвонили зі словами: з 10 мін вибухає максимум 2, і це катастрофа… І от зараз отримала відповідь керівника АОЗ Жумаділова щодо нових контрактів на поставку боєприпасів. І ви знаєте? 59 млрд грн АОЗ знову віддало Павлоградському хімзаводу, саме тому підприємству, щодо якого є купа кримінальних справ і керівник якого отримав підозру СБУ за постачання неякісних мін», — нагадала народна депутатка.
«Я не знаю скількох життів коштував нам цей „брак“… Але знаю, що поставка бракованих мін стала можливою через проблеми в системі воєнної прийомки. І от коли ці проблеми досі не усунуті, коли є підозри, бо очевидна шкода обороноздатності держави, коли зрештою українці життями платять за подібні речі, держава Україна замовляє в цього ж підприємства боєприпасів на астрономічну суму в 60 млрд», — обурилась Сюмар.
«Хтось скаже, що вони є монополістами, але напевно історія з мінами мала б навчити диверсифікувати ризики і купувати паралельно в партнерів. Мушу наголосити: загальний бюджет АОЗ на закупівлю зброї на рік — 370 млрд, і 60 з них в перші місяці року йде на скомпрометовану фірму (хоч я цілком припускаю, що ця компанія здатна робити і якісні скиди і т.д., але на них сума суттєво менша). Чому? Мої джерела, близькі до керівництва Міноборони, натякають на те, що ці компанії лобіюються „зверху“, а зверху в нас в державі лише один орган, і це не Кабмін», — констатує Вікторія Сюмар.
«Так, це великі гроші. Але ціна тут значно вища — в здатності країни захистити себе. І вимірюється вона життями. Саме тому я вважаю, що увага до цієї теми важлива. І контроль. І нова система прийому товарів воєнного призначення теж критично важлива», — переконана депутатка.
«Неефективність держави тут означає дуже погані перспективи в страшній війні на виснаження з рф і корупцію тут — вбиває, і це геть не пафос чи «фігура мови», — резюмує Сюмар.