Сезон смарагдових ягід
Аґрус корисний хворим на гіпертонію, анемію і ожиріння
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/416102/agrus4.jpg)
Якщо ягоди аґрусу у вас асоціюються із терпким смаком, мабуть, ви скуштували їх надто рано. Коли шкірка аґрусу почервоніє, тоді він стане солодким! Ніжна м’якоть переконає вас, що аґрус — близький родич смородини і його не варто ігнорувати. Особливо зараз — у липні він найсмачніший!
Аґрус не потребує особливого догляду, тому зміг поширитися незалежно від сільськогосподарських зусиль. Як дикий кущ аґрус ріс у Європі, у помірних кліматичних поясах Азії та на північному заході Африки. Ще 100−200 років тому в лісах можна було натрапити на зарості аґрусу, але тепер цей чагарник повністю культивований. Англійці та голландці вклали чимало праці у створення нових — солодших та більших — сортів аґрусу. Їх відомо понад півтори тисячі. Аґрус буває білим, зеленим і червоним, але найкориснішими є зелені плоди.
Аґрус має сечогінну, послаблювальну та жовчогінну дії. Людям, котрі страждають від атеросклерозу, крововиливів, гіпертонії та анемії, аґрус дуже корисний. Варто їсти ягоди аґрусу за послаблення діяльності шлунково-кишкового тракту, захворюваннях нирок і сечового міхура. Він є жиророзчинним та очисним засобом, тому за ожиріння чи порушення обміну речовин потрібно їсти впродовж кількох тижнів багато ягід аґрусу з одночасним обмеженням калорійності їжі. У народнiй медицинi аґрус застосовують у випадках набряків, холециститів, гепатитів, захворювань нирок i сечового мiхура. Є данi, що споживання аґрусу запобiгає утворенню пухлин.
Протипоказано вживати аґрус за виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки у стадiї загострення.
Сезон аґрусу короткий — лише кілька літніх тижнів, і після нього ягід ні в магазинах, ні на ринках вже не знайдете. Гріх було б проґавити таке багатство. Ягоди найкраще їсти просто з куща, разом з «ніжками», бо у них максимум корисних речовин. А ще аґрус можна їсти з медом.
Із зелених і напівстиглих ягід роблять компоти і варення; стиглі ягоди — добрий десерт і сировина для мармеладу, желе, соків, вин, начинок для цукерок, крім того, його можна сушити та маринувати, готувати ледь гострий соус до білого м’яса і навіть аджику.
Пиріг з аґрусом
Холодне вершкове масло нарізати невеликими кубиками. Борошно просіяти у велику миску, додати 100 г цукру і вершкове масло. Перемішувати руками, поки суміш не стане схожа на хлібні крихти. По одному додати 2 яйця, щоразу вимішуючи до однорідності. Додати подрібнену лимонну цедру. Вимішувати, поки тісто не стане гладким і однорідним. Скачати в кулю, загорнути у харчову плівку і покласти в холодильник мінімум на 1 год. Розкачати охолоджене тісто на тонкий корж, викласти у змащену маслом круглу форму з низькими бортиками, щоб воно закрило дно і боки. Надлишки тіста зрізати ножем. Зробити по всій поверхні тіста часті проколи виделкою. Поставити форму в розігріту до 180 °C духовку на 15 хв. Аґрус вимити, очистити від плодоніжок. Варити разом з цукром, поки ягоди не стануть м’якими, 10 хв. Половину ягід разом з сиропом протерти через сито. Решту яєць збити міксером з вершками, додати протертий через сито аґрус і ще раз збити. У форму з тістом викласти цілі ягоди разом з сиропом, потім вилити яєчну суміш. Поставити в духовку на 30 хв. Поверхня пирога має бути абсолютно сухою, але не дуже підрум’янитися. Вийняти з духовки і залишити в формі на 15 хв. Потім нарізати на порційні шматки.
Аґрус маринований
Аґрус вимити, наколоти ягоди і наповнити ним банки до «плічок». Воду, цукор, спеції кип’ятити 5 хв. Коли заливка охолоне, процідити її і додати оцет. Цим маринадом залити аґрус, закрити заповнені банки кришками і поставити в каструлю з холодною водою. Довести до кипіння і кип’ятити банки незалежно від ємності 3 хв. Зберігати у прохолодному темному місці.
Компот «Мохіто»
У простерилізовану банку всипати зелений аґрус (хвостики з ягід можна не зрізати), додати гілочки м’яти і часточки лимона (лайма). Або всипати в банку 1 ч. ложку лимонної кислоти. Залити банку окропом і залишити на 20−25 хв. Злити з банки воду в каструлю, всипати 1 склянку цукру і довести до кипіння. Цукор має розчинитися. Кип’ятити 1−2 хв і знову залити його у банку. Герметично закрити банки і накрити ковдрою на 2 доби.