Солодкі «піґулки»
Черешня благотворно впливає на серце, судини і печінку
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/415640/hereshni4.jpg)
Незважаючи на холодний травень і дощовий червень, цьогорічний урожай черешень потішив. Тому й ціни на українську черешню нині удвічі нижчі, ніж минулоріч. Тож поласувати кольоровими ягідками — від чорної до рожевої і жовтої — можна досхочу.
У давнину черешні вирощували в Середземномор’ї. До Криму, наприклад, цю ягоду привезли греки-колоністи, а в Західній Європі вона з’явилася в середні віки. У німців, французів та англійців черешня не має самостійної назви. Її називають солодкою вишнею на противагу кислій, тобто звичайній вишні.
У давнину черешнею лікували мало не всі хвороби — від мігрені до віспи. За словами дієтологів, чим темніша ягода, тим більше у ній корисних речовин — кальцію, калію, заліза, магнію, фосфору і кремнієвої кислоти. Ягоди темних сортів сприяють зміцненню стінок капілярів, перешкоджають атеросклеротичним проявам, допомагають у випадках гіпертонії й анемії, варикозного розширення вен. Кумарини, що є у черешні, знижують поріг згортання крові, запобігають утворенню бляшок і тромбів, допомагають у лікуванні недокрів’я. Цінний ензим у темних ягодах допомагає протистояти карієсу. Черешня має знеболювальний ефект, допомагаючи від ревматизму, подагри, артриту.
Ягода дуже корисна для кровообігу. Якщо щодня з’їдати по шість черешень, можна втричі знизити ризик серцевих захворювань. Завдяки ніжній клітковині плоди черешні покращують травлення, стимулюють діяльність нирок, печінки й кишківника. Їх корисно давати дітям і хворим на гастрит з підвищеною кислотністю, бо у них мало органічних кислот. Відвар плодоніжок черешні регулює серцеву діяльність, його також застосовують за підвищеної роздратованості і неврозів.
Та діабетикам не варто їсти жовті ягоди (у них багато глюкози), алергікам краще утриматися від червоних. Їсти ягоди потрібно між основними прийомами їжі, а переїдання спричинить метеоризм і спазми.
У черешні мало протипоказань. Не можна її вживати лише тим, у кого порушена прохідність кишківника. Не варто надто захоплюватися черешнею людям з ожирінням, цукровим діабетом, проблемами травлення.
За бажання можна приготувати понад сто страв з черешнями: пироги, супи, салати, соуси до м’яса, і, звичайно, варення.
Кондитери використовують солодку ягоду для виробництва цукатів, а також заспиртовують і додають у десерти і цукерки. Любителі алкогольних напоїв готують зі стиглих плодів жовтої черешні ароматні вина, але за якістю вони поступаються напоям з вишень і слив. Світлі сорти черешні можна також сушити як родзинки.
З нектару квіток бджоли виробляють черешневий мед. Він має приємний ледь кислуватий смак і тонкий аромат. Цей мед корисний людям після операції, бо додає організму сил.
Йогуртовий десерт з черешнями
Черешні вимити, вийняти кісточки. Перекласти в кухлик, додати цукрову пудру і 15 мл води. Варити 3−4 хв, поки ягоди не почнуть загусати. Остудити. У глибокій мисці змішати йогурт, ванілін і мед. Покласти желатин у холодну воду на 5 хв. Підігріти 25 г вершків. Відтиснути желатин, додати до вершків, добре перемішати до повного розчинення желатину. Потім вершки змішати з йогуртом. До охолоджених вершків додати цукрову пудру, збити і акуратно перемішати з йогуртом. Форму застелити харчовою плівкою. Викласти половину крему. У середині зробити невелике заглиблення. Викласти ягоди, накрити кремом. Подрібнити печиво, викласти зверху на десерт, ледь утрамбовуючи його руками. Накрити харчовою плівкою і поставити в холодильник мінімум на 3 год. Соус. Черешні промити, вийняти кісточки. Подрібнити блендером, додати цукрову пудру і варити 2−3 хв. Остудити. Готовий десерт полити фруктовим соусом, прикрасити свіжими ягодами і подавати.
Черешні у власному соку
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/07/hereshni-vlas_sik.jpg)
1 кг черешень, 300 г цукру, 6 г лимонної кислоти.
Черешні перебрати, відкласти зіпсовані і пом’яті ягоди, очистити від плодоніжок. Промити під проточною водою і вийняти кісточки. Засипати цукром і лимонною кислотою, перемішати. Залишити на 1 год, щоб черешні пустили сік. Розкласти ягоди разом зі соком, що виділився, у простерилізовані банки. Помістити банки у каструлю з водою, накрити їх кришками. Довести воду до кипіння і стерилізувати: 0,5-літрові банки — 15 хв, 1-літрові банки — 20 хв. Вийняти банки з води, відразу закрити кришками і перевернути догори дном. Залишити до повного охолодження.