Наталія Тімко: «Ті, хто заходить у громадський транспорт без маски, скоюють злочин…»
- 18.06.2020, 18:36
- 7 490
Чому Львівщина не впоралася з епідемією коронавірусу?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/414808/tymko.jpg)
Напередодні Дня медичного працівника кореспондент «ВЗ» поспілкувалася з головним епідеміологом області, лікарем-інфекціоністом Наталією Тімко (на фото) про ситуацію з захворюваністю на короновірус в області. Нагадаємо, Львівщина вирвалась у лідери і за кількістю хворих, і за кількістю жертв ковіду. Чи потрібно носити на вулиці маски і рукавиці, як змінився вірус, чому помирає багато людей і чому категорично не можна їздити без маски у маршрутці…
— Згідно з урядовим рейтингом виконання заходів, передбачених у боротьбі з коронавірусом, Львівщина на ганебній останній позиції. Область не впоралась з пандемією?
— За останні два тижні Львівщина є лідером за кількістю виявлених нових випадків за кожну добу. Звісно, це викликає багато запитань. Насамперед, це є свідченням того, що ми правильно тестуємо людей, які мають клінічні ознаки ковіду і які були у контакті з хворими. Відтак маємо об’єктивну ситуацію. Багато тестуємо — багато, відповідно, виявляємо. Правильно відбираємо групи населення для обстеження. Водночас розуміємо, що захворюваність поширюється серед населення, і є небезпека подальшого розповсюдження цієї інфекції.
— Відкрили літні тераси у кафе та ресторанчиках, у центрі міста рідко можна побачити людей у масках, люди не дотримуються соціальної дистанції.
— Психологічно людям важко оцінити дію, яка не відбулася. Ми бачили сценарій Італії, Іспанії, США і теж очікували, що у нас масово зляжуть хворі під паркани лікарень, що це буде колапс… Але завдяки своєчасно запровадженим карантинним заходам, як би вони нам не подобалися, такої катастрофи не сталося. Народ розслабився, і людям здається, що проблеми немає. Бо хворі не лежать під парканами… Зараз госпіталізовано близько 700 осіб, виглядає, що це невелика цифра, але це якраз небезпечно! Категорично не можна розслаблятися, імунітету до цього вірусу не має ніхто, а заразитися може кожен. Найстрашніше, коли людина захворіє у легкій формі і розносить вірус, не усвідомлюючи, що заражає батьків, дідуся і бабусю, чужих людей, у яких, можливо, цукровий діабет, серцево-судинні недуги… Організм таких людей може не витримати. Люди нехтують рекомендаціями, але повинні розуміти, що диво не відбудеться. Доти, поки є люди, які виділяють вірус, і ті, хто не має захисту, захворювання поширюватиметься. Єдиним захистом, який можемо запропонувати, є маски чи респіратори, чисті руки і соціальна дистанція. Іншого поки що світ не придумав. Якщо люди нехтуватимуть цим, то сприятимуть тому, що захворюваність поширюватиметься і зростатиме кількість летальних випадків.
Якщо безсимптомний хворий ходить між людьми, якщо з кимось за столиком п’є каву, то наражає на небезпеку ту людину, яка поруч з ним. Ми ж не можемо каву пити через маску, тож ті, хто поруч, мають дуже великі шанси заразитися. Це означає, що наші люди не люблять не лише себе, а й не поважають оточення, якщо дозволяють собі свідомо наражати на небезпеку інших людей, знаючи про те, що хворі самі.
— Медики з інфекційної лікарні кажуть, що вірус змінився, і тепер трапляються випадки, коли все ніби безсимптомно раптово переходить у важку форму хвороби…
— Про те, що вірус змінився чи ні, можуть говорити лише вірусологи після досліджень геному вірусу. Ми можемо коментувати лише те, що бачимо за клінічною картиною наших пацієнтів. Справді, збільшився відсоток людей, у яких нібито все було гаразд, а раптово виникла сильна слабкість і після обстеження на комп’ютерній томографії діагностують двобічну пневмонію. Людина могла ні разу на той час не кашлянути. Але чи це пов’язано зі зміною генетичної структури вірусу, не можемо стверджувати, це мають вивчати науковці.
— Якого віку здебільшого потрапляють у стаціонари?
— Найчастіше віком 50 плюс… Хоча цього тижня помер хлопець віком 28 років, у якого був супутній цукровий діабет, надлишкова вага… На жаль, його зустріч з вірусом завершилася летально. Найстаршій жінці, яка померла на Львівщині внаслідок зустрічі з коронавірусом, було 103 роки…
— Не справляється з віком імунітет?
— Чим більший у людини букет захворювань, — а це хронічні недуги серця, легень, підшлункової залози, судинної системи, — тим її організм має меншу здатність дати відсіч вірусу.
— У сонячних Італії, Іспанії перша хвиля пандемії стихає завдяки сонцю, ультрафіолету, бо він знищує вірус. У вічно дощовому Львові вірус приживеться надовго?
— Індикатором можуть бути Африка, Австралія, Бразилія, де реєструються випадки захворювань. Ультрафіолет згубно діє на вірус, можливо, менше людей захворіє… Як би не склалися погодні умови, доти, поки 90% населення не зустрінеться з вірусом, матимемо випадки захворювань. Це загальноприйнятний факт, який стосується усіх інфекційних захворювань. Збудник є у природі, і поки люди будуть до нього сприйнятливі, викликатиме випадки захворювань. 90% - це формування популяційного імунітету, коли захворюваність знизиться. Важливо, щоб це не відбулося за місяць чи пів року, розтягнулося на два-три роки. Це те саме, що відбувалося з пандемічним грипом H1N1. У 2009 році це був спалах, упродовж наступних п’яти років став сезонним захворюванням, яке теж викликало і летальні випадки, і проблеми з перебігом хвороби, але сприймалося вже легше…
— Тобто вірус з часом втрачає силу і концентрацію?
— Саме так, якщо доступно без медичної термінології.
— Зараз вірус ковіду ще сильний?
— Так!
— Карантин продовжили до 31 липня…
— Не знаю, наскільки це правильно… Треба зберігати заходи обмежувального характеру, але у кожному конкретному випадку і з кожним конкретним підприємством все неоднозначно. Є люди, які здатні дотримуватися усіх рекомендацій та вимог, їм можна працювати, бо не завдають нікому шкоди. Найбільш небезпечними є ті, хто вважає, що ніколи не захворіє. Таких людей категорично не можна випускати на стихійні ринки, у місця масового скупчення людей, бо наслідки не змусять себе чекати.
— Читала, що була ідея відділити статистично Львів від області, бо саме Львів дає статистику усій області. Зробити, як, скажімо, Київ окремий у статистиці і Київська область…
— З усіх віддалених кутків Львівщини люди звикли їхати до Львова на базар, у магазин, на зустріч з друзями… Київ — столиця, місто іншого значення, ніж Львів. Завжди Київ виділявся окремо, як адміністративна одиниця. Статистика окрема була для Києва і для Київської області. Львів є невід’ємною структурою області. Якщо рахувати на 100 тисяч населення, то ситуація є різною. За останні дні різко зросла кількість у Пустомитівському районі. Тому не можна казати, що біда тільки у Львові, а не у селах чи районах. Все залежить від поведінки людей.
— Маски на вулиці не потрібно носити, лише у громадських місцях?
— Якщо йдемо у лісі, парку, скверику, де нікого немає і є можливість збереження соціальної дистанції, можна бути без маски. Якщо ж говоримо про скупчення людей у період пандемії у центрі Львова, то і на вулиці, з метою зменшення ймовірності потрапляння вірусу, ходимо у масці! 100 відсотків потрібно заходити у масці чи респіраторі у магазини і будь-яке інше приміщення, де є люди!
— У громадському транспорті можна побачити людей без масок…
— Це — абсурд! Ці люди свідомо вирішили, що захворіють. В умовах пандемії це злочин: сісти без маски у маршрутку. Або ви інфіковані і можете когось заразити, або інфікують вас.
— Рукавички не одягаємо на вулицю?
— Краще часто і ретельно мити руки, обробляти їх антисептиком, ніж цілий день ходити в одних брудних рукавицях. Маску слід змінювати кожні чотири години. За мірою зволоження, тобто для когось це може бути дві години, для когось одна година, але перебуваємо у масці не довше, ніж чотири години.
— Що можна сказати людям у сьогоднішній ситуації?
— Дива не буде! Якщо не виконуємо правила, кількість хворих зростатиме! Вірус сам не зникне, а передаватиметься й зустрічатиме вразливих людей.