Генеральне прибирання. Корисні рецепти детоксикації організму
Очищення організму від шлаків і токсинів – модний тренд у харчуванні
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/411246/94257082709540889782622184861478388498432n.jpg)
Чому тема очищення організму від шлаків стала такою популярною останнім часом, адже більшість медиків впевнені, що організм сам справляється з агресивним впливом ззовні? Та за останні сто років людина створила стільки отрут і токсинів, що почали з’являтися сумніви — а чи зможе наш організм з ними впоратися? У вихлопних газах автомобілів, фарбах і поліролях є отрута діоксин, який виводиться з організму 8 років. Фталати з пластику він нейтралізує значно швидше — за добу, але ми з ними взаємодіємо постійно.
Токсини є і в продуктах харчування — в магазинах вкрай мало фруктів і овочів, вирощених без хімічних добрив. Додайте до цього канцерогени і трансжири, які утворюються при смаженні продуктів, штучні харчові добавки… Але не все так страшно. Природа наділила людство власною системою детоксикації. Основне навантаження припадає на печінку — вона за допомогою різних ферментів нейтралізує токсини, що потрапили у неї з кров’ю. Потім вони виводяться з організму через нирки, кишківник, легені і шкіру. Проблеми можуть виникнути лише тоді, коли якийсь із органів не справляється з навантаженням.
Найпростіший спосіб дізнатися, чи є проблема, — здати аналіз крові. Насторожити мають алергія, астма, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту і дерматози — все це може бути спричинено надмірним вмістом токсинів.
Прихильники «чисток» переконані: шкідливі речовини просто необхідно виводити з організму за допомогою голодування, клізм і промивань. Офіційна медицина проти подібних екстремальних методів — особливо якщо ці процедури проводити вдома. Лікарі впевнені, що клізми «вимивають» з товстої кишки корисну мікрофлору, яка бере участь в остаточному розщепленні їжі. А популярна процедура гідроколонотерапія, коли в кишківник під тиском подають теплу воду, навіть може спричинити інтоксикацію, оскільки тепла вода швидко всмоктується і переносить у кров токсини з кишківника.
Всі ці очисні процедури краще замінити достатнім споживанням рідини (1,5−2,0 л на добу), овочів і фруктів (не менше 400 г на день, з них 2/3 сирими). Та й займатися очищенням лише кишківника — нерозумно, адже токсини «живуть» не лише в ньому, а й у крові, і в жировій тканині.
За допомогою різних короткострокових дієт, особливо якщо людина отримує на день менше 1000 ккал, «очистити» організм теж навряд чи вдасться. Швидше, результат буде прямо протилежним, оскільки більшість токсинів затримується в жировій клітковині. Коли людина починає різко худнути, з жирових клітин вони потрапляють у кров, і органам детоксикації доводиться посилено працювати, виробляючи «утилізацію відходів», і вони цілком можуть дати збій. Саме тому не варто «скидати» більше 1,5 кг на тиждень, якщо хочете схуднути і позбутися шкідливих речовин без додаткового навантаження.
Детокс-програми сьогодні пропонують багато SPA-курортів і клінік. Вони проводяться під ретельним наглядом лікаря після всебічного обстеження. Мінімальний термін для отримання результату — 7 днів. Основа всіх програм — лікувальне харчування. Використовуються різні види масажу, СПА-процедури, лазня. Навіть за тиждень пацієнти худнуть — йде зайва рідина, а організм позбувається токсинів. Ідеальна детокс-програма має тривати 14−21 день.
Але найпростіший і очевидний спосіб утримувати свій організм «у чистоті» — не засмічувати його, адже чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.
Їжте більше продуктів, багатих на клітковину, вітаміни, антиоксиданти, омега-3 — і, навпаки, зменшіть споживання простих вуглеводів, трансжирів і жирів тваринного походження. Це і є найкраща «очисна» дієта.
Детокс-смузі з селерою
50 г стебла селери + 1 — для прикрашання, 2 великі зелені яблука, 100 г свіжого або розмороженого шпинату, 20 г лимонного соку.
Очистіть від серцевини яблуко. У селери зріжте жорсткі волокна. Шпинат вимийте і обсушіть. Відкладіть 1 стебло селери. Решту інґредієнтів збийте в блендері. Додайте воду, щоб отримати правильну консистенцію. Перелийте смузі у високі склянки. Стебло селери розріжте вздовж навпіл і вставте в келихи замість трубочки (ним зручно розмішувати вміст склянки). Такий вітамінний коктейль може стати повноцінною заміною сніданку або легкої вечері. Щоб додати йому ситності — додайте у склянку трохи мелених горіхів.
Детокс-коктейль
80 г помідорів, 80 г болгарського перцю, 40 г очищеної груші, 40 мл соку лимона, 160 мл води без газу, 40 г стебла селери, 10 г свіжої м’яти, 10 мл соку лайма. Для прикрашання: 10 г м’яти, 10 мл соку лайма, 10 г стебла селери.
На помідорах зробіть ножем надріз хрест-навхрест. Після цього помістіть їх у каструлю з гарячою водою на 30 секунд, перекладіть у холодну воду на 1 хв. Очистіть помідори від шкірки. Виріжте серцевину у болгарського перцю, грушу очистіть від шкірки. Складіть всі компоненти для коктейлю у чашу блендера і збийте на однорідну консистенцію. Стебло селери для прикрашання наріжте тонкими слайсами. Отриманий напій налийте у склянку або в тарілку. Зверху прикрасьте свіжою м’ятою, полийте на м’яту сік лайма, поруч покладіть кілька слайсів селери.
Детокс-чай
200 мл молока, 20 г меду, 2 г насіння кмину, 2 г насіння кропу, 2 г куркуми, 2 г натертого кардамону, 2 г коріандру, 2 г імбиру.
Підігрійте молоко, додайте насіння всіх спецій і трав, мед і млоїть на малому вогні 2−3 хв, не доводячи до кипіння. Дайте напою настоятися 5−7 хв.