Має енциклопедичні знання з історії, та не вміє зашнурувати черевики
В Україні вперше вищу освіту здобув юнак із синдромом Дауна
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/394034/dyplom1.jpg)
Богдан Кравчук із Луцька — дивовижний юнак. У нього — синдром Дауна. Такі діти в Україні, як правило, мають обмежений простір для життя. А він вийшов за відведені для нього суспільством рамки і став першим в історії нашої держави випускником вишу з таким генетичним захворюванням!
Народження Богдана було дуже бажаним і довгожданим. І навіть звістка про сонячне дитя із зайвою хромосомою не змусила батьків відмовитися від сина. Діагноз «синдром Дауна» боляче різонув слух, та не вирвав любов із серця.
Сьогодні сміливо можна сказати: кожне досягнення Богдана — це титанічна праця і фанатична віра у сина мами Євгенії Кінах. Вона не лише ночей не досипляла, а наполегливо шукала можливості для розвитку своєї особливої дитини. Як кажуть, стукала у всі двері. І, певно, поштовхом до цього стала розмова з харківським академіком Оленою Гречаніною, яка працювала із «сонячними дітьми». Вона першою з лікарів дала матері надію, запевнивши, що з Богдана «вийдуть люди», якщо ним займатися. А її фраза про те, що хлопчик навчиться раніше читати, аніж розмовляти, стала пророчою!
— Тоді я лише скептично посміхнулася. Богданчику був лише рік, — згадує Євгенія Кінах. — Він підростав, я читала йому книжки. При цьому пальцем водила по буквах, а він спостерігав. І так сам механічно навчився читати. Захотів вивчити столиці світу — у чотири роки знав їх усі. Але досі йому не вдаються елементарні для здорової людини речі: йому складно вийти в магазин, не може сам зашнурувати черевики…
Хлопчика взяли на навчання в реабілітаційний центр. Як гарно напам’ять він розповідав вірші, переказував тексти! А от з точними предметами не дружив. Коли ж почав вивчати історію — це стало найулюбленішим для нього предметом. Адже любов до книг, до минувшини фактично з пелюшок прищепив йому дідусь — заслужений лікар України Василь Кравчук. До речі, й назвав онука саме він Богданом не випадково, а на честь великого гетьмана Хмельницького.
Навчання у школі добігало кінця. Мамі спокою не давали думки про майбутнє сина. Знала, що він марить історією, — може годинами розповідати про події минувшини. При цьому так гаряче світяться його очі! Жінці хотілося бачити єдину дитину щасливою. І вона запропонувала синові… скласти ЗНО.
— До пробних іспитів Богдан готувався сам. Його результат мене просто вразив. До основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання синові допомагав підготуватися репетитор. Здобуті бали відкривали для Богдана неймовірні можливості — двері до вищого навчального закладу. Однак не все було так просто, як ми думали, — щиро ділиться жінка.
Виявляється, хлопцеві не хотіли видавати довідку про профпридатність. І лише скрупульозне вивчення медичної документації, постанов Кабміну дозволило батькам знайти юридичні норми і відстояти право свого особливого сина на вищу освіту. Й у 19 літ Богдан Кравчук став студентом-першокурсником історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки у Луцьку.
І ось недавно мрія здійснилася — Богдан отримав заповітний диплом про вищу освіту. Нині він — фахівець з європеїстики та історії міжнародних відносин. Коли вручали документи, хлопець на сцену не вийшов, а вибіг! Бо для нього воістину ця мить була найурочистішою. Важко було стримувати емоції від неймовірної перемоги і рідним. Бо непросто усім далися ці роки навчання. Не приховують: мама перетворилася на постійного асистента для сина, якому важко було орієнтуватися у коридорах вишу. Вірними помічниками стали одногрупники, які між парами водили хлопця з однієї аудиторії в іншу, бо Богдан губився. Зате коли починалися фахові предмети, часто він іншим ставав у пригоді, перед семінаром розповідаючи якісь такі деталі теми, що в енциклопедіях важко було вишукати.
Сьогодні в юнака починається нове життя. Позаду вже студентські будні, іспити та випускний, хвилювання перед складними екзаменами та щасливі емоції від спілкування з ровесниками, викладачами. А попереду — крок у невідомість. Чи готове суспільство прийняти вчителя із синдромом Дауна?
— Я реаліст. Хоч моя дитина для мене — найкраща у світі, намагаюся об’єктивно дивитися на такі речі. Чи впорається він повноцінно з роботою вчителя? Не впевнена. Зате він може бути надзвичайно цікавим екскурсоводом, помічником вчителя для роботи з особливими дітками, працювати в архіві, з комп’ютером… Сподіваюся, для Богдана знайдеться робота, щоб він міг існувати в суспільстві, бути серед людей. Щоб усі ці докладені зусилля не стали марними, — щиро говорить Євгенія Миколаївна.
У США «сонячні люди» працюють офіціантами в кафе, ремонтують взуття, знаходять іншу роботу. Вони педантичні працівники бібліотек, бо чітко розкладають літературу. А ось в Україні такої практики немає. Кравчуки сподіваються, поки що.
Я запитую у Богдана, яким він себе бачить у майбутньому. Хлопець щиро відповідає:
— Мрію знайти роботу, мати сім’ю і змогу забезпечувати рідних…
м. Луцьк.