«Військові самі попросили: пісні мають бути веселі. Смутку на фронті і так не бракує»
Ексклюзивне інтерв’ю з заслуженим артистом України Михайлом Грицканом — про нові пісні, виступи на передовій та волонтерську допомогу
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/509580/gritskan.jpg)
Ще донедавна Катерина Бужинська і Михайло Грицкан виступали окремо. З перших днів повномасштабної війни кожен з них робив усе можливе, щоб допомогти нашим захисникам. Але одного разу артисти об’єдналися і їздять з концертним туром «Воля» Україною та далеко за її межами. Зібрані з концертів кошти віддають на підтримку ЗСУ. Пісні у виконанні цих талановитих артистів давно стали хітами. А кілька днів тому, під час концерту в столиці, артисти повідомили, що передають воїнам автівки, придбані за донати. І вже наступного дня ці машини поїхали на запорізький та бахмутський напрямки. 26 березня народна артистка України Катерина Бужинська та заслужений артист України Михайло Грицкан виступили у Львівській опері.
— Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, я розумів, що треба робити щось, аби допомогти нашим хлопцям і дівчатам, — каже Михайло Грицкан. — Звісно, найкраща допомога від мене особисто — концертна діяльність, кошти від якої йшли на підтримку наших захисників. А торік у березні ми об’єднали свої сили у цій пісенно-волонтерській діяльності з Катериною Бужинською. Катя запросила мене у Софію. Вона організувала концерт на підтримку свого брата Олега з позивним «Журналіст». Кошти з концерту ми передали у 10-ту окрему гірсько-штурмову бригаду «Едельвейс», у якій служить «Журналіст». Це було 8 березня — саме на мій день народження. Концерт відбувся з шаленим успіхом. Квитки розлетілися дуже швидко, не всім навіть пощастило потрапити на нього. І ми вирішили продовжувати збирати кошти на підтримку наших хлопців. Після виступу у Софії багато виступали за кордоном.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/03/%D0%B3%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%B0%D0%BD2.jpg)
— Але й в Україні також…
— Так, ми зробили великий всеукраїнський тур «Воля». Торік дали понад 200 концертів і переказали на ЗСУ понад 4 мільйони гривень. Це і на10-ту бригаду, і на 82-гу, допомагали коштами і пораненим у госпіталях. Цього року також уже дали дуже багато концертів, зібрали понад пів мільйона гривень. А недавно у Києві передали два «джипи». Ці машини вже на передовій. Наші хлопці з палацу «Жовтневий» поїхали на фронт. Ми їм просто на концерті вручили ключі і документи.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/03/%D0%B3%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%B0%D0%BD3.jpg)
— Михайле, а де вас застала повномасштабна війна?
— У Києві. У мене були грандіозні плани — готувався до сольного концерту, який мав відбутися 8 березня у столиці. Але війна поламала ці плани. О 8-й ранку поїхав додому у Чернівці. До нас приїжджало багато людей, треба було допомогти з поселенням, дехто виїжджав за кордон. Свою першу пісню у цей складний час я написав у березні, коли почув по телебаченню, що за 10 днів війни одружилися понад тисячу людей. Я зрозумів, що кохання — вічне, справжнє кохання не може зупинити навіть війна. І от тоді з’явилася моя перша пісня «Цілуй, і нічого не бійся» на вірші мого друга Ігоря Піжука. А потім написав наступну на слова автора з Луцька Віталія Іваницького «Захищай Україну». Після того, як написав цю пісню, зателефонувала моя знайома з Умані — завідувачка лікарні — і попросила написати таку ж круту пісню, що присвячується медикам, які несуть службу на передовій. Так з’явилася пісня на вірші Олександра Яременка «Військовий медик».
— Тобто почали з’являтися пісні про кохання і патріотичні?
— Ще й пісні про батьків. Якось поїхали з моїм другом Віталієм Шинкарюком на передову — повезли джип, який їхня фірма придбала на прохання одного з їхніх працівників, який захищає батьківщину. Віталій попросив мене взяти гітару — щось заспівати хлопцям. Я ще тоді не знав, що саме співати. А вони самі попросили — пісні мають бути позитивні і веселі. Бо смутку на фронті і так не бракує. От і зараз концерти, які ми проводимо тепер частіше, ніж це робили у мирний час, наповнюємо світлими позитивними піснями, які додають сил, підіймають дух, вселяють віру у нашу Перемогу. Бо ж навіть для лікування душі, як відомо, дуже потрібна пісня.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/03/%D0%B3%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%B0%D0%BD5.jpg)
— Побачила у соцмережах, нещодавно ви навіть в укритті співали з Катериною.
— Так, це було у Кременчуку. На 20-й хвилині нашого концерту оголосили повітряну тривогу. Глядачі і ми з Катериною спустилися в укриття. Я взяв гітару, і ми годину і 20 хвилин співали в укритті — без колонок, мінусовок. Коли вже виходили, люди казали, що для них це був найкращий виступ за всі часи. Емоції просто зашкалювали.
— Часто виступаєте на передовій. Не страшно?
— Страшно. Усі ми люди, і у кожного є страх. Як співається у пісні: «Любов і співчуття — це добре, але головніше — це життя…». Пригадую, хлопці розповідали нам після концерту. Вони ховалися від бомбардувань. Забігли у чийсь підвал. А там були компоти з черешень. Коли почався артобстріл, усі побігли. І тут один з них пригадав: «От лихо, банка з компотом залишилася нагорі». І побіг за тим слоїком… Так, це, звісно, жарт, але ми маємо там бути, виступати перед хлопцями, бо ми разом маємо разом, крок за кроком, наближати нашу перемогу. А коли переможемо, маємо разом збудувати таку країну — сильну і ще гарнішу, бо у нас є все. Я завжди кажу: якщо обгородимо нашу країну навколо височенним парканом, не будемо ні в кого нічого просити, бо Україна має все, щоб жити самостійно, розвиватися. У нас — найрозумніші люди, найпрацьовитіші, земля у нас найплодовитіша. Тож маємо процвітати і стати сильною нацією і країною.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/03/%D0%B3%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%B0%D0%BD4.jpg)
— Під час концертів проводите з Катериною аукціони. Які лоти виставляєте?
— Свої диски, свої футболки, Катя виставляє свої парфуми. Я виставляю гітару. До прикладу, купуємо нову гітару, відкриваємо її, співаємо пісні, ставимо свої автографи на ній і виставляємо як лот. У Кам’янці-Подільському, до прикладу, друзі нам зробили наші портрети. Ми їх також виставляємо. Усі кошти, зібрані на цих аукціонах, переказуємо на потреби наших захисників. І неважливо, що саме ми виставляємо, а для кого ми це робимо. Бо головна мета нашого туру — наш внесок у допомогу ЗСУ. Наші захисники мають знати, що вони не залишилися наодинці з війною і ворогом. Усі повинні допомагати. І не лише коштами, а й думками і молитвами. Ми маємо бути разом з ними. І тоді перемога буде обов’язково за нами.
— Який з лотів вдалося продати найдорожче?
— В Іспанії купили мою футболку з моєю фотографією за 1000 євро. За таку ж ціну купили і парфуми Катерини. А у Трускавці гітару продали за 64 тисячі гривень.
— В якій країні Європи чи світу загалом вас приймали найтепліше?
— Нас усюди приймають щиро і тепло. Ще жодного разу не було якогось негативу після виступу. Часто виступаємо у Празі, і знову туди повертаємося. Нас там чекають.
— На початку війни ви написали три нові пісні. Скільки загалом за час війни вийшло нових пісень?
— Не можу назвати точної цифри. Якось попросив свою помічницю, щоб порахувала, скільки у моєму репертуарі пісень. Вона дорахувала до цифри 285, і я сказав: достатньо. Співпрацюю з-понад 30 авторами. Радію одній з останніх новинок: у мене вийшла пісня «Сто тисяч кроків» — про велике кохання. Музика Володимира Будейчука, а вірші написала молоденька, але дуже талановита дівчина Катерина Костюк. Однією з нових також стала пісня «Я дам тобі усе для щастя». Вже стало закономірним, що слухачі хочуть від мене позитивних пісень.
Хоча мені особисто більше подобаються драматичні твори, балади. Але коли виходжу на сцену, бачу, що люди хочуть чути щось світле, позитивне, пісні, які надихають, які дають нам емоції кохати і бути коханими. Бо якщо люди мені пишуть, що лягають і встають з моїми піснями, значить, ці пісні мають бути позитивні і дуже світлі. А мені такі повідомлення додають енергії творити. Знаєте, я вибираю пісні, де є філософія життя, кохання. Для мене важливий текст. От я виконую пісню «Воля» на слова і музику Олександра Яременка. Там є такі потужні слова: «Доля — не доля, журба — не журба. Краще, ніж воля — нічого нема. Краще у полі піти в небуття, аніж в неволі прожити життя». У цій пісні є філософія — за що ми воюємо. Я вдячний хлопцям і дівчатам, які сьогодні на передовій, боронять нашу цілісність і незалежність. І нашу волю. Усе це головна мета і головна місія кожного українця.
— Ще донедавна вашою візитівкою була пісня «Без тебе». Що вас надихнуло на її написання?
— Кохання до жінки. Але зараз моєю візитівкою стала «Сто тисяч кроків». Ви, мабуть, давно не були на моїх концертах (сміється. — Г. Я.). Цю пісню, мабуть, знають усі. Навіть якщо ми виступаємо на закритих благодійних вечірках, то навіть кухарі та всі офіціанти виходять до залу і слухають цю пісню.
— Зараз у вас насичений графік — майже щодня концерти. А коли відпочиваєте?
— Нема коли відпочивати. От виїхали з Харкова, а вже наступного дня концерт у Тернополі. Ми виступили, і я далі сідаю за кермо і мчимо до Києва. З Києва після концерту — у Самбір… Так, втома є, але коли бачу очі людей, які прийшли на концерт, бо люблять мою творчість, та втома просто випаровується.
— Але ви не лише співак і композитор, а й актор. Знаю про один фільм, а чи були ще?
— Зіграв у чотирьох фільмах. Два — повні метри. У «Легенді Карпат» я знявся у ролі вуйка Олекси Довбуша — Степана. Ще у мене є фільм «Зрадник», у якому я зіграв Богдана — отамана Української Повстанської Армії. А ще є ролі у двох серіалах — «Красотка Ляля» і «Джамайка». В одному я — артист, в іншому — нейрохірург. Мене часто запитують, що мені ближче до душі — акторська робота чи виступ на сцені. На мою думку, кожен концерт — це як кіно. Артист має вийти на сцену, і ніхто не має знати, що, можливо, перед виступом він не спав цілу ніч і проїхав тисячу кілометрів за кермом. Люди мають зрозуміти, що ця пісня про них і для них. Кожна пісня — це роль, яку треба зіграти якнайкраще.