«Після першого сезону „Жіночого лікаря“ мене запитували, чи приймаю пологи»
Ексклюзивне інтерв’ю із заслуженим артистом України, лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка Андрієм Ісаєнком
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/525659/isaienko.jpg)
«Достукатися» до заслуженого артиста України Андрія Ісаєнка не так просто: репетиції, зйомки, вистави і, звісно, волонтерська діяльність… Щоденна круговерть забирає море часу, тож «викроїти» годинку на інтерв’ю у щільному графіку складно. Цей харизматичний актор полюбився глядачам ще у «Кіборгах» режисера Ахтема Сеїтаблаєва, де Андрій Ісаєнко зіграв роль Суботи. Потім була роль енкаведиста у «Щедрику», який зняла режисерка і дружина актора Олеся Моргунець. А тепер любителі серіалів «прилипають» до екранів телевізорів — там Ісаєнко став «головним гінекологом України» у серіалі «Жіночий лікар». Про творчість, волонтерство та особисте життя Андрій Ісаєнко розповів журналістці «ВЗ».
— Із завершенням року ми звикли підбивати підсумки — що вдалося, а що — ні. Яким був для вас, Андрію, рік, що минув?
— У творчому житті все було доволі непогано. Однак сповна насолодитися роботою і досягненнями не можу. Відчути ті позитивні емоції після вистави чи завершення зйомок — теж неможливо, оскільки у країні війна.
— Є категорія людей, яка негативно ставиться до зйомок фільмів, особливо комедійних, кажуть, «не на часі». Критикують акторів, режисерів, продюсерів…
— Українцям обов’язково треба перемикати увагу на позитивні моменти. Люди повинні відпочивати, знаходити час і можливість прийти у театр і подивитися виставу чи фільм у кінотеатрі. Бо ж не можна постійно жити у стресі. На мою думку, перемикатися за рахунок хорошої комедії на позитив — значно краще, аніж шукати «заспокоєння» в алкоголі чи інших препаратах і знаходити собі виправдання, що так можна розслабитися. Театр з новими постановками і кіно з прем’єрами — прекрасна альтернатива іншим засобам «розслаблення». Ну і, звісно, і кіно, і театр — це ж частина української культури, яку ми маємо підтримувати. І розвивати, щоб наші діти розуміли: у нашій країні є своя культура і своя мова.
— Пане Андрію, велику популярність вам принесла роль Суботи у «Кіборгах». Потім був «Щедрик», у якому ви зіграли роль енкаведиста. Чому ваша дружина Олеся Моргунець доручила вам роль негативного персонажа — «асвабадітєля»?
— Бо Олеся знала, що я це зроблю (сміється. — Г. Я.). Знаєте, у тому і є весь кайф, що у нашій професії можна зіграти і позитивного персонажа, і негативного. Мені подобаються різні ролі, бо ж можна себе показати різнопланово. З професійної точки зору, можна «накопати» у кожній ролі багато цікавого. А вже з цього можна створити добру людину або демона.
— Однією з ваших останніх робіт стала роль у серіалі «Жіночий лікар». Ваш Михайло Гончар — не лише професіонал, а й закоханий у співробітницю, роль якої виконує красуня Анастасія Цимбалару. Як ваша дружина ставиться до палких поцілунків у кадрі, а іноді навіть ліжкових сцен?
— Я вам скажу більше: у моїй кар’єрі є багато фільмів з поцілунками і не тільки… Моя дружина — теж у цій професії, чудово все розуміє, знає, що це частина моєї роботи. Але вона знає, що ці поцілунки і обійми залишаються на знімальному майданчику, за його межі не виходять.
— Тобто ваша дружина не ревнива?
— Мабуть, ні. Але я намагаюся не давати приводу.
— В одному інтерв’ю акторка Римма Зюбіна мені розповідала: коли їздила представляти фільм «Гніздо горлиці», до неї після перегляду підходили заробітчанки і розповідали про свою тяжку долю… Ваш герой Михайло Гончар також викликає довіру — як лікар. Чи після того, як ви стали серіальним «головним гінекологом України», жінки пишуть/телефонують з проханням проконсультувати?
— Ой, після першого сезону «Жіночого лікаря» у мене й справді запитували, чи приймаю пологи. Так, були випадки, коли запитували, чи можу проконсультувати (сміється. — Г. Я.). Але я у таких випадках жартую: «Подивитися можу, а вилікувати — ні».
— Як ви познайомилися з майбутньою дружиною — режисеркою Олесею Моргунець?
— Олеся ставила казку в театрі. Я ж напросився у цій казці зіграти роль. Так і познайомилися.
— Ви красиво залицялися?
— Я би сказав, що спочатку це виходило якось недолуго, але потім я виправився.
— Незабаром три роки, як почалася велика війна. Ви були вдома чи на гастролях?
— Ми спали вдома. У перший момент, коли дружина почала мене будити, «Прокидайся! Війна!», я не повірив. Річ у тім, що біля нашого будинку часто пускали салюти. Подумав, хтось розважається після гучної забави. А коли увімкнув телевізор, мене огорнув жах: куди вивезти дитину і дружину, де безпечне місце? Забрали ще й дитину і дружину колеги з театру, намагалися виїхати, але потрапили у затор. Мій кум живе на «Чайках», у нього є підвал. Ми туди заїхали, переночували, а вже наступного дня вивезли усіх у Кам’янець-Подільський.
— А далі поїхали на захід?
— Ні, ми не могли виїжджати далеко. Річ у тім, що сестра моєї дружини була в окупації, тож Олеся не хотіла нікуди виїжджати. Ну, і мама їхня у Чернігівській області залишалася. Ми зайнялися волонтерською діяльністю.
— У чому полягало волонтерство у перші дні?
— Ще до великої війни я записувався у Територіальну оборону. Після перших вибухів на Київщині мої друзі з Тероборони сказали, що наразі не можу до них долучитися — одягу для мене немає. Почав шукати по «воєнторгах», але на мій зріст (понад два метри. — Г. Я.) неможливо було щось підібрати. Поїхав до Львова, — бо там обіцяли залишити мені черевики. Але тільки даремно покатався. Випадок «допоміг». З Португалії хотіли передати велику партію медикаментів, шукали надійних людей, кому б можна було це довірити. Ми зі Львова поїхали забирати ці ліки. Саме тоді і народилася спілка волонтерів кіно і телебачення. Ми і досі організовуємо збори коштів на підтримку ЗСУ.
— Два роки тому ви стали лауреатом Шевченківської премії у номінації «Театральне мистецтво» за виставу Наталки Ворожбит «Погані дороги». Що відчували у той момент, коли побачили своє прізвище у списку лауреатів?
— Насамперед велику гордість. Але, з іншого боку, це був березень 2022-го, коли тільки почалася велика війна. Тож радість була «приглушена» тими жахливими подіями, які відбувалися в Україні.
— Шевченківська премія — не лише медаль, а й певна сума коштів. На що витратили?
— Виділену суму поділили між лауреатами цієї номінації. Нас було п’ятеро. Більшу частину отриманих коштів віддав на потреби ЗСУ.
— Чи мріяв колись хлопець із Запоріжжя, що зможе досягти таких висот у театральному і кіномистецтві?
— Можливо, хлопець із Запоріжжя про таке і справді не мріяв, але коли приїхав до Києва і потрапив у театр, то зрозумів, що маю багато працювати. Хоча, зізнаюся, ніколи не мав такої мети — стати лауреатом якоїсь премії, заслуженим чи народним артистом, чи отримати море інших відзнак. Я намагався усе робити чесно, щоб досягти певного професійного рівня. Завжди робив і роблю свою справу з усією відповідальністю. Мабуть, тому і досяг високих результатів.
— Чи доводилося відмовлятися від ролей?
— Доводилося, звісно. В основному через велику зайнятість. Відмовлявся від пропозицій у серіалах.
— Актором мріяли стати з дитинства? Чи це був випадок?
— Свого часу був членом команди КВК у Запоріжжі, але щоб вступати у театральний, таких планів у мене не було. У Запоріжжі є кафедра акторської майстерності. Так, я про це знав, але вступати туди не планував. Та все ж подав документи і вступив на бюджет. Радів, що «розвантажив» батьків від плати за навчання і зумів довести сам собі, що зможу самостійно вивчитися.
— До речі, про батьків. Вони і досі у Запоріжжі чи вже перебралися у безпечніше місце?
— Вони і досі у Запоріжжі.
— Ви з дитинства спілкувалися російською…
— Колись у мільйонному Запоріжжі було лише дві українські школи. Звісно, мене віддали в російську. Та коли вчився в інституті, вистави ми ставили тільки українською мовою. Мені це подобалося. Повністю на українську, тобто не лише на сцені, а й у побуті, я перейшов, коли народилася наша з Олесею донечка Марія, 2017-го.
— Над чим зараз працюєте?
— Триває робота над третім сезоном «Жіночого лікаря», знімаюся у головній ролі у серіалі «Майор Сковорода». Це комедійний серіал про відділок поліції. Уже незабаром вийде на одному з українських телеканалів.