«Задовго до 24 лютого знайома кинула нам мапу бомбосховищ. Я тоді сміявся, казав, нагнітає»
Актор Ярослав Шахторін — про перші дні великої війни, особисте життя і зйомки у серіалі «Друзі»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/507318/yaroslav-shakhtorin.jpg)
Попри те, що Ярославу Шахторіну лише 25 років, він давно заслужив славу одного з найвідоміших українських акторів. У його фільмографії понад 30 проєктів, серед яких популярні серіали «Жіночий лікар. Нове життя», «Люся-інтерн», «Новенька», «Виклик». 24 лютого на каналі 2+2 вийде новий пригодницький серіал «Друзі», у якому Шахторін зіграв одну з головних ролей. Його герой — хлопець з Одеси, який разом з друзями вирішує привітати з днем народження товариша, що служить в ЗСУ. Приятелі поїхали до Миколаєва, але вже там дізнаються, що він не в тилу, а в епіцентрі бойових дій… Про перші дні повномасштабної війни у Гостомелі, колег, які вступили до лав ЗСУ, знайомство з майбутньою дружиною, акторкою Таїсією Хвостовою, і пригоди на знімальному майданчику «Друзів» актор розповів «Високому Замку».
— Ярославе, чи сподівалися ви, що росіяни розпочнуть війну?
— Ні. За півтора місяця до 24 лютого подруга моєї дружини кинула нам мапу бомбосховищ. Я тоді сміявся, казав, нагнітає. Саме вона, до речі, повідомила про початок наступу. Я прокинувся, коли Тая розмовляла з нею, побачив очі коханої і вмить прокинувся. Ми швидко зібрались і дуже не швидко дісталися до батька у Гостомель, їхали з Києва чотири години.
Зараз згадую той лютий і розумію, що було передчуття. За три дні до вторгнення ми ходили на виставу в ТЮГ. Вийшли з театру, і повітря було немов наелектризоване, відчувалась напруга й тривога.
— Гостомель став однією з перших цілей російських окупантів. Ви довго перебували у місті?
— Вісім днів, хоча фізично здавалося, що більше. Щойно ми заїхали у двір батька, як над нами почали пролітати Су-24. З другого дня ми весь час проводили у підвалі, бо вибухи не вщухали. Бачили, як через дорогу велися вуличні бої, обстріли. Напевно, через цей досвід вже у Києві я став спокійніше сприймати тривоги і ракетні атаки. Спочатку був Інтернет, ми навіть переписувалися з колегами. Наприклад, Вова Ращук, з яким ми напередодні закінчили зйомки у серіалі «Ворон і Воробйов», дуже підтримував мене. А потім не стало ні зв’язку, ні світла, ні опалення. І коли ми могли приготувати собі теплу їжу, це було класно. Батько з дружиною — вегетаріанці, тож розуміючи, що у разі вторгнення з продовольством будуть проблеми, серйозно підготувалися. До нас навіть приходили сусіди. Пам’ятаю, будинок трясеться, а ми зробили собі світло, усі разом їмо, спілкуємося — ніби нічого не відбувається.
— Що було найважче?
— Найважче те, що ти не можеш захистити коханих людей. Я дуже переживав за дружину. Страшно було, коли ми виїжджали. Нас супроводжував по зв’язку командир ЗСУ, який воював під Макаровом. Я ніколи так швидко не їздив, як тоді. В якийсь момент на нас вилетів БТР з російським маскуванням. Я закляк. Коли він під’їхав ближче, ми побачили за ним мультивен з кордом. З’ясувалося, це були наші військові — і ми видихнули.
— Ви згадали актора Володимира Ращука. Знаю, що він майже одразу пішов добровольцем у ЗСУ, а зараз є командиром 7-ї роти 3-го батальйону «Свобода». Сподівалися, що колега приєднається до війська?
— Напевно, так, бо коли ми переписувалися, Вова вже був у ТрО. Згодом йому дали у підпорядкування кількох людей, і вони стояли на блокпосту. Було очевидно, що він не зупиниться. Зараз ми не часто спілкуємося, але підтримуємо зв’язок.
Коли завершували зйомки серіалу «Жіночий лікар. Нове життя», на одну з фінальних серій прийшла Віка Ращук, дружина Вови. Вона показувала фото, відео, які він відправляв їй з передової. Вони мене вразили. Вова сидить серед зруйнованих, розтрощених стін, такий кремезний, трохи втомлений, і при цьому говорить до неї на віддалені теми, з надзвичайною турботою. Ніжний до своїх і максимально жорсткий до супротивника. У Сіверськодонецьку Вова отримав поранення і якийсь час лікувався у шпиталі. Він любить азійську кухню, колись навіть підсадив мене на неї. Тому, коли навідував його, готував для нього роли й китайську лапшу.
— Війна змінила його?
— Складно сказати. Я помітив, що активні бойові дії роблять людину спокійною майже до всього. Особливо до побутових проблем, які в тилу здаються нам нестерпними.
— Як особисто вас змінила війна?
— 24 лютого я повністю перейшов на українську, дивлюсь тільки наш контент і всім раджу. Після окупації переосмислив своє ставлення до побутових проблем, тепер вони не здаються суттєвими. Але мені, як і раніше, важливо створювати для людей зі свого оточення комфортний мікроклімат, де б це не було — побут, навчання, робота чи просто зустріч з другом.
— Незабаром на екрани вийде чотирисерійний серіал «Друзі». Розкажіть, як проходили зйомки.
— «Друзі» — серіал у жанрі роуд-муві. Це не часта історія в нашій кіноіндустрії, тому працювати над нею було ще цікавіше. Часом було важко, бо погода давала про себе знати, до того ж ми знімали в шаленому графіку. Але атмосфера на майданчику, можливість імпровізувати і знімальна група надзвичайно надихали!
— Який момент зйомок запам’ятався?
— Була дуже емоційна сцена, де наші герої кричать, сваряться. І під час зйомок я зірвав собі горло. Було смішно, бо далі я мав ігрові сцени, а говорити не міг. Довелось розкидати мій текст між Женею і Артуром. Я мав надію, що це мине швидко, натомість кілька змін мовчав як риба. У цей момент згадав Чарлі Чапліна — легендарна людина!
— Ваші партнери — Євген Ламах та Артур Шурипа. Наскільки важко працювати, коли у головних ролях такі різні, але водночас такі харизматичні актори?
— Ми різні, але між нами одразу виник контакт. З Женею Ламахом ми вчилися в одному університеті. Коли я вступив, він уже був на третьому курсі. Якось Женя підійшов до мене на сценрусі і каже: «Класно стрибаєш, ходи з нами на трюкову підготовку у Карпенка-Карого». Так ми почали спілкуватися. Коли він був на четвертому курсі, вийшов фільм «Крути 1918» з ним у головній ролі. Для мене це було неймовірно, я дуже радів за нього. Женя був для мене прикладом роботи над собою.
З Артуром я познайомився на пробах, він феєрично влетів у проєкт майже в останній день кастингу. На зйомках ми усюди були втрьох. Якось ми з Женею прийшли на майданчик без Артура. Він так суворо на нас подивився і каже: «Дивіться, я не буду на вас ображатися, але наступного разу такого не робіть» (сміється. — Г. Я.). Перед зйомками, у перервах, під час гриму чи обіду ми з хлопцями розбирали кожну сцену, вигадували фішки. Потім залітали до режисера Паші Тупіка, а він жартуував: «Господи, де ж ви на мою голову взялися! Ну давайте, показуйте». У нас був дуже крутий симбіоз.
— А в житті у вас багато друзів?
— Мабуть, ні, але це суб’єктивна оцінка. Хтось каже, що друг може бути тільки один. Учора дивився інтерв’ю акторки театру і кіно Віталіни Біблів, і вона сказала, що багато друзів — це круто. Підтримую її. Точно знаю, що мій найближчий і найнадійніший друг — це моя дружина.
— До слова, торік про ваше весілля з акторкою Таїсією Хвостовою писали всі ЗМІ. Де ви познайомилися з коханою?
— Ми були одногрупниками в університеті. Якось на парі мали зіграти в етюді наречених, а в кінці поцілуватися. Я був дуже скутим на перших курсах, тому для мене це стало справжнім випробуванням. Тая проявила жіночу мудрість. Вона взяла ініціативу на себе і запропонувала відрепетирувати — так, щоб ніхто не бачив. Ми піднялися на кілька поверхів вище, проходили репліки, і вона сказала фразу, яка стала для нас легендарною: «До зустрічі під вінцем». Під час нашого весілля згадували ті слова — вони були пророчими.
— Це правда, що під час повномасштабного вторгнення підпрацьовували офіціантом? Вас часто впізнавали?
— Так, і це було круто! Особливо, коли впізнавали маленькі гості, вони такі щирі, безпосередні. Я емпатична людина, тому переймаю емоції інших. Мені було приємно, що люди радіють нашій зустрічі. Я взагалі дуже активний, не люблю сидіти, склавши руки, тим паче, коли є потреба утримувати родину, донатити. У перші місяці, коли нічого не знімали, фінансово було скрутно. Тож я пішов у сферу обслуговування і вдячний цьому досвіду.
— До 24 лютого вам доводилося перетинатися з росіянами на майданчику?
— Іноді доводилося. Згадую, як мене запросили на зйомки проєкту у копродукції з росією. Знімали у Києві, на Хрещатику. Я приходжу на грим, йду в акторський вагончик, і до мене підлітає хтось з групи: «А ви куди йдете, хто ви такий? Це вагончик лише для головних акторів». Тоді головні ролі грали саме росіяни. Я відповів: «Слухайте, я буду сидіти за 800 метрів у своїй машині. Подзвоните, коли треба буде йти в кадр».
— Багато українських акторів зараз згадують подібні історії. Чому така поведінка була дозволена?
— Не одне століття росія нав’язувала нам свої правила у всіх сферах. І тоді, і зараз ми знали собі ціну, але не вистачало сил протистояти цій величезній імперській машині. Точно знаю, що приїжджаючи на такі майданчики, українські актори не почувалися гіршими за росіян. У мене це їхнє зухвале ставлення викликало тільки опір і бажання довести, що, панове, вам пора додому, бо тут є кому працювати.
— Чи правда, що свою акторську кар’єру ви починали з каскадерства?
— Якщо не брати до уваги епізоди, то так. В університеті каскадерство мене дуже надихало, драйвило, я розумів, що це додатковий плюс до моїх акторських вмінь. Але були дуже небезпечні моменти. Наприклад, одного разу треба було стрибнути з п’ятиметрового мосту у водойму, де глибина менше метра і каміння на дні. Знімальна група розгребла ямку і каже: «Стрибай у цю зону». Уявляєте — я стрибав! Зараз розумію, що це шаленство. Якось телефонували з пропозицією стрибнути з дев’ятого поверху у коробки. Слава Богу, відмовився, бо розумів, що не маю достатньої підготовки.