«Іноді людина вважає, що здорова. І раптом її „наздоганяє“ інфаркт»
Чи можна запобігти серцево-судинним захворюванням? Про це розповіла лікарка-кардіологиня Ірина Петришин
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/489454/petryshyn.jpg)
Не раз чула від старших людей: «От би пережити весну». Кажуть так, бо саме навесні збільшується кількість інфарктів, загострюються проблеми із серцево-судинною системою. Чому? На думку медиків, саме цієї пори року найбільш нестабільна погода, а коливання атмосферного тиску впливають на самопочуття людини. За статистикою, до змін погоди чутлива кожна третя людина. Найчастіше самопочуття погіршується за різких перепадів температури й атмосферного тиску. Тоді відчуваємо головний біль, тахікардію, підвищується або падає артеріальний тиск… Чи справді такими небезпечними є погодні коливання для серцево-судинної системи людини? І чи взагалі можна вберегтися від серцево-судинних хвороб? Журналістка «ВЗ» запитала про це у лікарки-кардіологині Львівського обласного клінічного лікувально-діагностичного кардіологічного центру Ірини Петришин.
— Ірино Романівно, ви у кардіоцентрі працюєте близько 40 років. Із «висоти» вашого досвіду можете стовідсотково сказати, чи справді навесні загострюються серцево-судинні захворювання?
— Унаслідок того, що відбувається зміна пори року, зміна атмосферного тиску, погоди, відбуваються і зміни в організмі людей. Але це не лише весною — восени також можливі такі зміни. У людей з ішемічною хворобою серця напади стенокардії стають частішими. Збільшується кількість інфарктів міокарда, виникають ознаки гіпертонічної хвороби, відбувається порушення мозкового кровообігу.
— Яка погода найбільш небезпечна для людини, що має проблеми зі серцем?
— Це індивідуально. Хтось реагує на сонце, інші, навпаки, на дощ… Коли знижується атмосферний тиск, людина це гостро відчуває. Серцево-судинні захворювання можуть загострюватися і за дощової, і за вітряної погоди.
— А чому внаслідок перепадів атмосферного тиску люди почуваються гірше?
— Бо наш тиск корелює з атмосферним тиском. Артеріальний тиск має від нього залежність. Атмосферний тиск впливає на тонус судин, на викид гормонів, які впливають на регуляцію судин. Усім відомо, що серце — не лише «моторчик» організму, а й «насос» у ньому. На його роботу впливають і зовнішні фактори. Через те, що зовнішній тиск знижується, серцю доводиться робити більший викид крові, тому й підвищується артеріальний тиск.
— Хто частіше потерпає від захворювань серцево-судинної системи — чоловіки чи жінки?
— Звісно, що чоловіки. Жінка захищена своїми жіночими гормонами аж до періоду клімаксу. Тож жінки хворіють набагато рідше. Ну, хіба що є інші фактори ризику, як, скажімо, вроджені вади серця, чи цукровий діабет, або значне куріння. Але після менопаузи жінки у цій хворобі стають рівні з чоловіками.
— Як вчасно розпізнати хворобу?
— У багатьох хворих стається інфаркт міокарда на тлі начебто повного здоров’я. Бо до часу захворювання вони не контролюють свого тиску, а також рівня холестерину. Не контролюють рівня цукру і не ведуть здорового способу життя. Людина вважає, що була здорова, аж раптом її «наздогнав» інфаркт… Але частина людей, які дістають інфаркт, якому можна було запобігти, не знають, що на це «натякають» попередні симптоми. До прикладу, це біль, що виникає під час фізичного навантаження, а у спокої припиняється. Або йде людина і відчуває дискомфорт за грудиною. Зупиняється, симптоми минають. Такі явища мають насторожити. Це, так би мовити, перший дзвіночок про проблеми зі серцево-судинною системою. Треба обов’язково обстежитися.
— Чи можна взагалі запобігти хворобі серця?
— Запобігти можна. Є фактори ризику у розвитку інфаркту та ішемічної хвороби серця, на які можемо вплинути, і на які не можемо вплинути в принципі. До факторів ризику належать високий тиск, цукровий діабет, неконтрольований холестерин, малорухливий спосіб життя, стреси. Зрозуміло, що, особливо зараз, на стреси ми вплинути не можемо, але треба намагатися бодай якось відволікатись. На рівень тиску також можемо вплинути. Люди, які мають підвищений тиск, мусять обов’язково контролювати його, ретельно приймати лікування, і тиск можна внормувати. На жаль, у нашому суспільстві не прийнято визначати рівень холестерину і шкідливих ліпопротеїдів. У переважній масі людей ніхто цьому не надає значення. А мали би. Людям з цукровим діабетом необхідно контролювати рівень цукру. Малорухливий спосіб життя у зв’язку з машинами, іншим транспортом також є одним з факторів ризику. 40 хвилин швидкої ходи для здорових людей — ось перший крок до здоров’я. Треба відчути, що ти йдеш, почервоніти, навіть трішки спітніти — це має велику профілактичну дію для захисту судин, для профілактики ішемічних подій. Але така хода має стати щоденною звичкою!
— А заняття спортом?
— Не кожен спорт є корисним для здоров’я людини. Якщо чоловік тягає залізо у залі, підкачує м’язи — це не є профілактикою серцево-судинних захворювань. Плавання — так. Корисно поплавати, але без фанатизму, як і ходіння. 40 хвилин походив чи поплавав — і зупинився. Якщо старші пані, до прикладу, вважають, що вони набігалися вдома, прибирали-мили, і при цьому намотали кілометри — це не профілактика! Треба вийти з дому і йти 40 хвилин. Не спацером, а швидко. Тоді з цього буде користь.
— Чи правда, що інфаркт міокарда у молодому віці значно небезпечніший, ніж у старшому?
— Останніми роками захворювання значно «помолодшало». Сьогодні інфаркт у тридцятирічної людини нікого вже не здивує. Парадоксально, але факт: у молодих людей інфаркт часто перебігає важче, ніж у літніх. Річ у тім, що у людей старшого віку, сердечко яких давно «барахлить», поступово налагоджується колатеральний кровообіг, тобто кров знаходить обхідні шляхи, оминаючи уражену ділянку судин. У молоді, на жаль, цієї переваги ще немає.
Людина, яка перенесла інфаркт, отримує зазвичай інвалідність. Перші ознаки інфаркту з’являються задовго до того, як людині стає погано. Спочатку підвищується тиск, напади стенокардії, біль за грудиною стає частішим та тривалішим і виникає навіть за найменшого фізичного навантаження. Перед інфарктом хворий стає дуже неспокійним або, навпаки, пригніченим. Дуже часто у молодому віці передінфарктний період як такий відсутній. Хвороба підступає непомітно і починається з гострого періоду. Відразу після передінфарктного стану з’являється найгостріший період, який загрожує плачевними наслідками.
— Чи потрібна реабілітація після лікування у медичному закладі?
— Обов'язково. Люди, які перенесли інфаркт міокарда, потребують реабілітації. Одну з найважливіших ролей у відновленні відіграє лікувальна гімнастика, фізичні вправи, що тренують серце і серцеві судини. Легка фізкультура допомагає знизити рівень холестерину у крові, нормалізувати артеріальний тиск, надлишкову масу тіла і зменшити вплив стресу. Але лікувальна фізкультура добирається індивідуально для кожного пацієнта. Вона розроблена спеціально для лікування інфаркту міокарда, тому гімнастика для людей, які перенесли напад, абсолютно безпечна. Також незначні фізичні навантаження допомагають поліпшити настрій пацієнта і підтримувати організм у тонусі.
Людям, які перенесли інфаркт, необхідно постійно стежити за своїм тиском, вести здоровий спосіб життя і відмовитися від шкідливих звичок — назавжди забути про алкоголь і сигарети. І не забувати про сон. Бажано ввечері вийти на свіже повітря, походити у спокої, «впорядкувати» думки. І не пізніше 22.00 лягати спати. Це допоможе запобігти повторному виникненню інфаркту міокарда. Дуже важлива таким людям і психологічна підтримка, адже їм непросто повернутися до нормального життя. Іноді людині досить турботи та уваги близьких і членів сім’ї…