«Теорія „русского міра“ — єресь!»
Україна не вічно матиме на своєму кордоні небезпечну націю, переконаний французький історик, філософ Антуан Аржаковський
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/457104/arzhak-n.jpg)
У протистоянні з ворогом Україна дуже розраховує на допомогу цивілізованого світу, зокрема на голос його інтелектуалів. Адже їхня авторитетна думка здатна спонукати західні уряди до рішучої протидії агресору, до захисту миру і демократії. У Франції одним з таких авторитетів є науковець, дипломат, громадський і релігійний діяч зі слов’янським корінням Антуан Аржаковський.
росію треба виключити з ООН!
— Антуане, як ви, історик, богослов, політичний аналітик, людина, яка працювала в Україні і росії, сприйняли те, що сталося між цими країнами 24 лютого?
— Як величезну трагедію! Я і мої друзі у Франції засмучені цим, дуже переживаємо за Україну і загалом — за мир у Європі. Дуже шкодую, що робота, якою я тривалий час займався, не дала позитивного результату. Я створив комісію «Правда, справедливість і примирення між росією та Україною», вона покликана була шукати порозуміння між вашими народами. 2019-го ми опублікували резолюції з цього приводу. На жаль, наших закликів не почули.
У французького президента Макрона було бажання домовлятися тільки з росією. Він не чув голосу європейських інтелектуалів, представників громадянського суспільства, які говорили, що це небезпечно — співпрацювати лише з Кремлем. Ми казали: треба звертатися до російської нації, а не до російського уряду — адже він корумпований, небезпечний. Ми казали, що є потенціал для діалогу і встановлення істини, для пошуків шляхів примирення з російською нацією. Ми це довели роботою нашої комісії, до якої запросили членів російського товариства «Меморіал». Нашу думку проігнорували. У росії закрили «Меморіал». Путін побачив, що Захід не готовий жорстко розмовляти з ним, тому вирішив розширити свою війну не тільки на Крим, Донбас, а й на всю Україну.
російський імперіалізм стає все більш відвертим. Західна дипломатія (не тільки французька) надто довго сповідувала підхід, який ґрунтувався не на праві, а на прихильності до того, хто сильніший. А це — дурниця! Для встановлення миру головне — казати правду, підтримувати справедливість, спиратися на закони.
— Ви згадали про Макрона. В Україні позитивно сприйняли його перемогу на недавніх президентських виборах, адже він, хоча й не достатньо активно, але підтримував нас у війні з росією. Чи буде під час нового президентського терміну Макрон більш рішучим? Чи займе більш жорстку позицію щодо росії? І чи стане він лідером у Євросоюзі, яким свого часу була німецький канцлер Меркель?
— Я голосував за Еммануеля Макрона, бо якби до влади прийшла Марін Ле Пен, було би значно гірше… Макрон є демократично налаштованим лідером. Він підтримує Україну. І вже розуміє, що помилився у своїх проєктах 2019 року, коли заявив про «перезавантаження» відносин з росією. Сьогодні Макрон не такий наївний, як у минулому. Зараз його пріоритетом буде встановлення справжньої європейської суверенності. Це означає, що він сильніше підтримуватиме утворену кілька днів тому у Рамштайні коаліцію на підтримку України і для перемоги над Росією. Франція до 1 липня головуватиме у Раді Європейського Союзу. І буде підтримувати запрошення України до ЄС. Є реальний шанс, щоб у червні цей процес було розпочато.
Європі треба йти у цьому напрямі значно швидше. Американці анонсували виділення 33 млрд доларів для військової підтримки України. Франція оголосила, що надасть цієї допомоги на 100 млн євро. Це крапля в морі! Два місяці Україна одна бореться проти росії. Сподіваюся, Франція, яка володіє однією з найбільших армій в Європі і єдина в Євросоюзі має ядерну зброю, буде розмовляти з росією значно різкіше. І виділить зі свого бюджету значно більшу суму для військової підтримки України. Має йтися не тільки про зброю для захисту, а й про наступальну зброю, яка дозволить виганяти російських військових з України.
Я зараз пишу статтю із закликом виключити росію із Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, і взагалі з ООН. Об’єднані Нації було створено на основі Паризької хартії, де було сказано, що нації світу об’єднуються на принципах братерства, поваги до гідності людини, свободи. росія зовсім не дотримується принципів міжнародного права. Саме тому треба, бодай тимчасово, виключити її з ООН. Якщо цього не зробимо, ООН втратить довіру.
Не впевнений, що Макрон, французька дипломатія достатньо впевнені у важливості етичних принципів міжнародного права, щоб наполягати на виключенні росії з ООН. Ми, інтелектуали, чимало зробили для того, щоб було ухвалено резолюцію про запрошення України до Європейського співтовариства. Будемо тиснути і в цьому питанні. Якщо росію вдалося виключити з Ради Європи, те саме повинні зробити з нею і в ООН. росія не повинна бомбити Київ! Те, що вона хотіла принизити ООН під час візиту її Генерального секретаря Гутереша в українську столицю, теж неприпустимо!
російська культура має брехливу історіографію
— Як оцінює нинішні події в Україні французьке суспільство? Чи розуміє воно, що путін — тиран, а його режим — фашистський?
— Французьке суспільство дуже переживає через події в Україні, сприйняло їх близько до серця. Ваш президент має у нас велику популярність. Водночас путін, який мав довіру до себе з боку правих і ультраправих кіл, цю довіру втратив. Але ні французьке суспільство, ні французький уряд не кажуть, що керівництво росії стало фашистським. Я написав статтю, де зазначаю: те, що робить росія в Україні, — справжній геноцид. Бачу, що мої колеги говорити про це ще не готові. Але чим далі триватиме війна в Україні, тим швидше французи погодяться, що росія вчиняє геноцид щодо української нації. Що це — новий фашизм. Ідеться про російський імперіалізм, який робить свою державу тоталітарною. Під тиском пропаганди це суспільство стало мілітаризованим.
Але я не згоден з деякими українськими спостерігачами, які кажуть, що все російське суспільство підтримує війну. Маємо справу з кремлівською пропагандою, яка хоче переконати нас, що вся росія об’єдналася, підтримує путіна у його війні проти України…
— Про це свідчить і російська соціологія. За її даними, путіна підтримують 80% населення — якщо не більше…
— Це брехливі цифри! Не можна зробити чесних опитувань у суспільстві, де відсутня свобода слова, совісті, де немає вільних медіа. Коли у росії хтось хоче вийти на демонстрацію проти війни, йому загрожує п’ять років тюрми!
Напевно, третина російського населення підтримує путіна. Решта — або проти, або бояться його. Ці люди не можуть організуватися, бо росія не має традицій громадської активності, які дозволяють противитися тоталітаризму.
— Багато хто вважає, що теперішні події — наслідок пагубного впливу на росіян російської культури, чимало класиків якої прищеплювали своїм людям нетерпимість до «інородців», зокрема українців. Цим вирізнявся, зокрема, Достоєвський. Думається, вбивства, вандалізм, наруга, ґвалтування, грабежі у виконанні російських військових — це віддалений наслідок отого культивування насильства…
— У своїй книзі «Подорож із Санкт-Петербурга до Москви. Анатомія російської душі» я відповідаю на те, про що кажете. Я кажу: так, це правда, що російська культура хворіє. Російська душа — хвора, і вже давно, кілька століть. Але це не означає, що вся російська культура є імперіалістичною, антиукраїнською, фашистською. Я описую, як усе відбулося. Російська культура має брехливу історіографію. Ще історик при царі Миколі І Карамзін висловлював хибне розуміння минулого. Зокрема, заявляв, що росія є єдиною наступницею Київської Русі. Це спотворене розуміння!
Але такі російські історики, як Георгій Федотов, спростовують це бачення, визнають ідентичність української нації. Федотов пояснює, що гасло царської імперії «Самодержавство, православ’я, народність» насправді не було православним розумінням. Проти хибного розуміння, що цар є єдиним посередником між Богом і людиною, виступав і митрополит Філіп, глава московської патріархії у ХVI столітті. Федотов і багато інших російських інтелектуалів критикують минуле імперіалізму, пояснюють, що насправді основою російської ідентичності є духовне, а не імперіалістичне.
Так, російське суспільство і культура хворі. Російське керівництво цілком хворе. Але в росії є люди, які не погоджуються з імперською політикою влади. Такі люди, як убитий Олександр Мень, у 90-ті роки показали, що можна бути і росіянином, і православним, і відкритим. Що можливий екуменічний діалог, можливе реформування церкви…
Знаю, що ці слова важко слухати українським друзям. Деякі з них кажуть, що через російську агресію їм стало складно розмовляти російською мовою. Я це розумію. Але російські інтелектуали у Франції дистанціюються від інтелігенції у Росії з її імперським мисленням. Російська еміграція показала себе як демократична, як відкрита.
Те, що бачимо у росії, є плодами радянської системи. Путін і його оточення, чи патріарх Кіріл і його оточення — радянські люди. Вони не можуть мислити інакше, ніж «гомо совєтікус».
«Гомо совєтікус» — це не зовсім російська людина. Російський опозиціонер Ілля Яшин, покійний Борис Нємцов, Гаррі Каспаров, який живе в Америці, показали, що росія може бути демократичною країною. Це допоможе українській нації мати надію. Я впевнений, що Україна не вічно матиме на своєму кордоні небезпечну націю.
Зараз у росії править небезпечна тоталітарна диктатура. Але вона не безсмертна! У коренях російської ментальності є потенціал для розвитку. З росією може бути так само, як з Німеччиною. Після завершення Другої світової війни німецька нація 30 років повинна була лікуватися від отрути гітлера і нацизму. Так само і процес лікування росії буде довгим. Французька і німецька нації, які ворогували між собою, змогли об’єднатися через 20 років після Другої світової. У 1957 році Римський трактат (міжнародна угода, підписана ФРН, Францією, Італією, Бельгією, Нідерландами, Люксембургом про ліквідацію всіх перепон на шляху вільного пересування людей, товарів, послуг і капіталу. — І. Ф.) заклав основу Європейського економічного союзу. Це стало можливим після трагедії Другої світової, бо було проведено велику роботу з денацифікації, дегітлеризації.
Те саме треба буде робити і в росії — там треба провести депутінізацію, декірілізацію. Доведеться запросити багато «лікарів» — істориків, юристів, чесних журналістів (а не пропагандистів). Вони покажуть на українських прикладах, що це можливо — бути сучасною, слов’янською, демократичною, відкритою нацією.
«Папа Римський повинен спуститися з небес на землю»
— Ви казали про чесну позицію російської діаспори. Але чому про злочини путіна мовчить сучасна російська інтелігенція? Боїться репресій? Чи поділяє політику свого президента?
— Частково її голос чути. Представники цієї інтелігенції (серед них поетеса Ольга Сєдакова) опублікували маніфест, де жорстко критикують путіна за розв’язану ним війну. Багато російських інтелектуалів підписали цей антивоєнний документ. Це сміливо, адже їх можуть заарештувати. Михайло Ходорковський у своєму антивоєнному комітеті об’єднує інтелектуалів і в росії, і за кордоном. Ці активісти планують незабаром зустріч у Вільнюсі — щоб домовитися про демократичну платформу змін у росії, коли путіна не буде.
Жаль, що західні лідери недостатньо звертають увагу на цих людей. Щоб допомогти їм згуртуватися, треба їх підтримувати.
Перемога України буде можлива лише за умови об’єднання з демократичним російським суспільством, яке засуджує війну, яке шоковане тим, що робить російська армія. З тим суспільством, яке готове просити прощення в української нації.
— Чи не вважаєте, що до злочинів, які російська влада вчиняє в Україні, причетна російська православна церква і її глава патріарх кіріл, який благословив агресію?
— Так, вважаю. Тому підписав текст проти теорії «русского міра», яку поширюють патріарх кіріл, митрополит Іларіон (Алфеєв). Це наше звернення проти цієї теорії підписали понад тисяча православних богословів світу, його переклали на багато мов.
Наша декларація стверджує, що теорія «русского міра» — єресь, яку називають «етнофілетизмом» (перевага національних інтересів над загальнохристиянськими). Любов до нації — це добре. Але мати надто вузьке розуміння поняття «нація» — небезпечно. У росії багато хто вважає: якщо ви розмовляєте російською мовою, значить, ви — росіянин. А якщо росіянин — тоді православний… Це імперське розуміння нації, яке засноване тільки на етносі. Трактуючи поняття «українська нація», президент Зеленський каже інше. Він вважає, що українська нація вища за розділення за мовними, культурними, конфесійними ознаками. Він каже, що всі релігії мають своє місце в Україні. А це зовсім не те, що в росії, де православ’я є основою російської влади…
Ми у своїй заяві про це базувалися на декларації від 1934 року, де відкриті протестанти у місті Бармені написали декларацію проти гітлера і проти використання цим диктатором протестантської церкви для поширення його теорії «третього рейху». Тоді відомий богослов Карл Барт сказав, що цього немає в Євангелії.
Апостол Павло казав, що у Христі немає грека чи єврея — всі єдині во Христі. Ісус Христос у своїй бесіді із самаритянкою казав, що не обов’язково славити Бога в Єрусалимі чи на горі Гарізім. Треба це робити найперше в душі…
У своїй декларації, опублікованій на початку березня 2022 року, ми спираємося на Євангеліє і кажемо, що своєю позицією православна церква росії вчинила великий гріх — і повинна розкаятися за це.
— Як ви сприйняли позицію Папи Римського щодо подій в Україні? З його ініціативи у Ватикані було проведено так звану акцію примирення — де росіянка іде, взявшись за руку з українкою. Чи не є така позиція Папи підіграванням Путіну і приниженням України?
— Ми критикували Папу Франциска за це. У статті з цього приводу я писав, що Папа помиляється, бо не вказує точно, хто у цій війні є агресором, а хто — жертвою. Агресор усім відомий — це росія, а його жертва — Україна.
Розпочати процес примирення Папа може, коли почне говорити правду. Папа сказав: всі ми винні… Це неправда! Винні путін, кіріл, російське суспільство. І зовсім не Україна! І не західне співтовариство. Папа Римський повинен спуститися з небес на землю.
Ватиканська дипломатія цим шоу поставила в один ряд росію і Україну. Це неприпустимо! Ватикан повинен усвідомити не тільки свою помилку, а й помилковість всієї ватиканської дипломатії за останні тридцять років, під час яких зважав тільки на росію. Зважав через те, що вона — «велика країна». Римо-католицька церква хотіла мати добрі відносини з «великою православною нацією». Римо-католицька церква повинна дивитися не тільки на кількість — а на якість віри. А її ми спостерігаємо зараз в Україні.
Я часто спілкуюся з католицькими єпископами, богословами і закликаю їх визнати Православну церкву України, зустрітися з митрополитом Епіфанієм. Досі такої зустрічі у них з ним не було. Глава Ватикану повинен приїхати до України і зустрітися з митрополитом Епіфанієм, главою УГКЦ Святославом (Шевчуком) — помолитися з усіма християнами в Україні і показати, що Римо-Католицька церква стоїть на боці жертви цієї війни.
— Через розв’язану путіним війну в Україні зараз відбувається активніша декомунізація, навіть — дерусифікація. Багато з тих, хто розмовляв російською, переходять на українську. кремль, який заявляв про «денацифікацію», отримав протилежний результат. Чи не помилилися ви, коли свого часу висловлювалися за те, щоб російській мові в Україні надати статус другої державної?
— Я не казав, що російська мова повинна бути у вас другою державною. Завжди підтримую єдину державну мову в Україні — українську. Але я висловлював думку, що у деяких областях, де для більш ніж половини населення рідною мовою є російська, ці люди повинні мати можливість користуватися двома мовами… При цьому в державних школах мовою викладання має бути саме українська.
Я підтримую дерадянізацію в Україні, яку було розпочато 2014 року. Має відбуватися не дерусифікація, а деімперіалізація. Можу зрозуміти, коли зносять пам’ятники Пушкіну. Бо Пушкін підтримував царя Миколу і його імперську політику. Але є також інший Пушкін. Той, який був уособленням золотого періоду російської культури… Багато українських інтелектуалів, у тому числі — Тарас Шевченко, Микола Гоголь та ін., писали російською мовою. Тому мені здається, що було би помилкою для української нації — повністю відторгати російську мову і культуру.
— В українців, можливо, було б інше ставлення до російської культури, якби її сучасні діячі належно відреагували на війну. Якби вони у християнському дусі виховували своїх громадян, прищеплювали їм загальнолюдські цінності. Ви, напевно, чули записи розмов російських солдатів з їхніми матерями, дружинами, де звучать суцільні матюки, заклики до вбивства, ґвалтувань…
— Цього не можна пробачити! Ми у Франції це засуджували. Втім… У 30-ті роки майже вся німецька інтелігенція підтримувала Гітлера, — але це не означає, що ми не можемо любити Ґете, Бетговена чи Канта.
— Якими нині є головні теми французької преси? Внутрішні питання, як-от, подорожчання бензину чи, можливо, проблеми глобальні — світова безпека, події в Україні?
— Мене часто запрошують на теледебати, щоб говорити про Україну, — і бачу, що останні два місяці половину ефірного часу займає українське питання. Мені здається, якби не було цієї війни, у Макрона були би менші показники на виборах, Ле Пен могла би виграти президентські перегони. Французи злякалися того, що Ле Пен так близька до путіна. Підтримка Макрона означала підтримку України.
На Францію чекають парламентські вибори. Їх заплановано на червень. Французьке суспільство знову розділиться між популістами (як ультралівими, так ультраправими) і прагматиками. Популісти близькі до кремля, їх більше цікавлять соціальні питання. Для центристів важливі питання безпеки Європи, підтримки України. Якщо Макрон не матиме більшості у парламенті, йому буде складно стати сильним лідером.
Насамкінець дозвольте мені передати вам свої особисті емоції. Ви, українці, — герої! Захищаєте не тільки свою державу, а всю Європу, цілий світ. Ми з вами!
Читайте також: «У кафе він так і не зрозумів, що там була Анджеліна Джолі»