Ложечку «за маму», ложечку «за тата»…
«Діти, яких годують насильно, мають гірший апетит», — відомий педіатр розвінчує популярні міфи про дитяче харчування
Відсутність апетиту у дітей — явище нерідкісне. Часто батьки, щоб нагодувати дитину, вдаються до різних хитрощів, заохочуючи до їжі за допомогою книжечок, телевізора, смартфона. І якщо з дошкільнятами це ще вдається, то зі школярами ситуація важча. Нагодувати будь-якою ціною. «Їж, мусиш їсти», — наполягають матусі, викликаючи тим самим у сина чи доньки ще більшу відразу до їжі. З думкою «За що мене так карають?» діти сідають за обідній стіл. Як у цій ситуації зберегти нерви батькам? Яким повинно бути харчування, аби діти залюбки приймали запрошення до столу? Розповідає авторитетний лікар-педіатр з багаторічним стажем Ігор Гайдук.
-Висока рухова активність дітей і швидкий ріст вимагають великої кількості енергії, джерелом якої є їжа. Основні складники харчування — білки, жири, вуглеводи і вітаміни. Співвідношення має бути таким: на 1 г білка — 1 г жиру і 4 г вуглеводів. Вуглеводів дитячий організм потребує найбільше, — пояснює лікар. — Містяться вони у кашах, борошняних виробах, картоплі, солодких фруктах, меді, цукрі, фруктозі, глюкозі. Каші треба давати дітям щодня. Підсолоджуйте їх варенням (перетерті свіжі фрукти містять багато вітамінів, мікроелементів і цукрів) або медом. Але пам’ятайте: дітям до року мед давати не можна.
Об’єм їжі дитини до року — 130 мл на кг. До 3-х років — 100 мл на кг. До п’яти — 80 мл на кг. Після семи — 50 мл на кг. У цей об’єм входить усе — каша, зупа, рідина (чай, сік).
— Діти часто відмовляються від сніданку. Що порадите?
— Усе залежить від режиму дня. Якщо дитина йде до школи на 9.00, нехай прокинеться між 7.00 і 7.30 — пострибає чи вийде на прогулянку з домашнім улюбленцем. Коли дитина рухається, спалює глюкозу. Рівень цукру знижується, організм відчуває, що потрібно поновити запаси, і дитина сама просить їсти. Також можна запропонувати вранці невелику кількість води — це теж сприятиме апетиту. Діти різні. Одна дитина прокидається і відразу хоче їсти, іншій необхідно порухатись, щоб «нагуляти» апетит. Дайте їй у школу зі собою ланч-бокс з їжею домашнього приготування, канапки, фрукти, воду. Віддавайте перевагу високоякісним корисним продуктам.
— Деякі батьки, коли годують дитину, намагаються її «забавити», відвернути увагу від процесу прийому їжі.
— Дитину не можна годувати з допомогою мультиків, планшетів, книжечок. Ніяких «за маму», «за тата» і т. д. Дитину треба годувати доти, доки вона відкриває рот назустріч ложці. Порція для кожної дитини має бути такою, яку вона з’їсть із зацікавленням. З’їла 10 ложок — значить, достатньо. Не можна годувати насильно. У такий спосіб розвиваєте негативне ставлення до їжі. Не хоче їсти — нехай п’є воду чи бавиться. Примушувати не можна. Як правило, діти, яких не примушують, мають кращий апетит.
— Що робити, якщо дитина відмовляється від певних продуктів? Приміром, категорично не хоче їсти м’яса, риби, пити молока?
— Білок є важливим. Він необхідний для повноцінного розвитку дитячого організму. Не п’є молока? Як альтернатива, може бути сир. Не хоче їсти рибу, замініть її морепродуктами або дайте йодомарин. Йод необхідний для інтелекту і здоров’я щитовидної залози. М’яса не хоче? Якщо це варене м’ясо, то його мало хто захоче. М’ясо має бути смачно приготовлене. Додайте пікантності, запропонуйте страву, наприклад, з кетчупом домашнього приготування. Для перетравлення м’яса кислотність має бути вищою, ніж, наприклад, для молока. Дайте дитині кислого, можна соку лимона.
— Чи можливо покращити апетит?
— Основна причина відсутності апетиту — відсутність динаміки. Дитина має рухатись. Щонайменше 3−4 години на день гуляти на вулиці. Це покращуватиме обмін речовин, сприятиме апетиту, насиченню організму киснем, нормальному розвитку. Нехай діти цікавляться природою, бавляться піском, снігом, лазять по деревах. І тоді з’явиться апетит!
Їжа має бути приємним ритуалом. Сервіруйте красиво стіл, організовуйте спільні обіди та вечері — разом смакує краще. Діти люблять дорослу їжу, смачну, гарну на вигляд.
Важливо також дотримуватись інтервалу між прийомами їжі. 3−4 години не давайте дитині нічого, крім води. Цей час необхідний для нормального фізіологічного травлення.
Оптимальна температура у приміщені, де перебуває дитина, не повинна перевищувати +20°С. Організм витрачатиме енергію, щоб зігрітись, — це також сприятиме апетиту.
— Чи потрібно додатково давати вітаміни?
— Рекомендую давати вітаміни у січні, лютому, березні. Ці місяці — найважчі для організму. Корисно давати риб’ячий жир. Можна чергувати: один день вітаміни, наступний — риб’ячий жир.
— А як щодо цукру, цукерок у раціоні дітей?
— Кількість цукру має бути такою, як у грудному молоці матері.
На 100 г рідини — 4−5 г цукру. Якщо кількість глюкози в організмі недостатня, розвивається ацетонічний стан. Нескладно помітити, що дитині бракує глюкози. Якщо дитина за темпераментом сангвінік чи холерик і раптово часто позіхає, не сміється, не активна, сумна, тулиться, це означає, що в її крові рівень глюкози знизився або вона занедужала, їй бракує солодкого. Дайте їй цукерок.
Але забагато цукерок теж недобре. Солодощі дітям необхідні, проте задоволення необхідно розтягувати. Діти люблять, коли їх просять дотримуватися правил гри. Укладіть з ними угоду, що цукерки вони отримають за щось. Наприклад, якщо вивчать додатково віршик, допоможуть мамі, поскладають забавки. Діти повинні розуміти, що для того, аби одержати приз, необхідно попрацювати.