Хворобу Лайма приносять кліщі
За інформацією Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, на Львівщині зафіксовано значне збільшення захворюваності на бореліоз (хворобу Лайма), яку переносять іксодові кліщі. Лише за цьогорічні січень та лютий діагностовано удвічі більше заражень, ніж за аналогічний період минулого року
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531283/khvoroba-laima.jpg)
Фахівці щороку реєструють збільшення хворих: якщо у 2023 році зафіксовано 252 випадки, то у 2024-му — 433. Майже 60% випадків хвороби Лайма зареєстровано на території міста Львова — 18 випадків проти семи у 2024-му.
Людина може заразитися тільки через укус інфікованого кліща, і найчастіше це трапляється під час перебування на природі чи навіть у міських парках. Кліщі підстерігають «донора» у траві, на кущах. Вони відчувають запах людини або тварини за 10−15 м і сповзаються на нього. Присмоктується кліщ лише в певних місцях, де шкіра тонка (за вухами, на шиї, у пахових ділянках).
Симптоми хвороби Лайма
Початок захворювання за своїми проявами схожий на звичайну застуду. Тому насторожити повинні збільшення лімфовузлів, болі у суглобах, м’язах, незначне підвищення температури, особливо, якщо це трапляється після прогулянки в парку чи лісі. У більшості інфікованих людей на місці укусу кліща через деякий час (від двох днів до 2-х місяців) утворюється кільцеподібна пляма (мігруюча еритема), яка збільшується і може сягати 30 см у діаметрі. «Еритема, на жаль, іноді буває блідо-рожевого кольору, — говорить лікарка-інфекціоністка Наталія Ахмадієва, — тому пацієнти іноді її не зауважують або ж помилково сприймають за прояв алергії чи рожевий лишай, часто вдаючись до самолікування і втрачаючи дорогоцінний час. Тим часом пляма може зникнути, а бактерія проходить кровоплином зі шкіри до суглобів, серця, нервів. Тобто настає 2−3 стадія хвороби.
Ураження головного мозку та периферичної системи, запальні процеси в суглобах та незворотні ушкодження шкіри, кардіоміопатія, збільшення лімфовузлів, параліч, затримка розумового та фізичного розвитку у дітей — це далеко не повний перелік ускладнень захворювання. «Повне одужання від хвороби Лайма можливе, якщо лікування розпочато на ранній стадії розвитку патології, — пояснює інфекціоністка. — Вам проведуть імуноферментне дослідження крові на виявлення антитіл до бореліозу, інші обстеження. За потреби призначать відповідне лікування. І хоча не кожен кліщ є заразним, все ж кожного кліща слід розглядати як потенційного переносника небезпечних захворювань: вірусного кліщового енцефаліту, анаплазмозу, туляремії та багатьох інших.
Увага! Після вилікуваної хвороби Лайма у крові залишаються антитіла. Але їх недостатньо для гарантованого захисту. Тож повторне інфікування можливе!".
Щеплення від хвороби Лайма не існує, тому важливо вживати заходів профілактики:
- збираючись на природу, одягайтеся так, щоб тіло було максимально закрите. На голову потрібно одягати хустинку, кепку, капелюх;
- використовуйте спеціальні репеленти з вмістом ДЕТА 20−30%, які захищають від укусів кліщів, а не просто від комарів чи комах;
- після повернення додому ретельно перевіряйте себе, дітей, домашніх улюбленців і навіть квіти, які ви зірвали, на наявність кліщів, приймайте душ, періть та прасуйте одяг.
Якщо виявили кліща
Якщо ви помітили на тілі кліща, зверніться у найближчий травмпункт. «Самостійно видаляти кліща не варто, адже можна пошкодити тільце, і тоді частина паразита залишиться у ранці, інфікуючи її, — застерігає головний обласний епідеміолог Наталія Тімко. — Найкраще видалити кліща з тіла може хірург. У будь-якому випадку після зняття кліща зверніться до лікаря-інфекціоніста».
Якщо вас вкусив кліщ, присмоктався до тіла, — зверніться до медиків, щоб його зняти не пізніше, ніж за 72 години від моменту укусу. Кліща можна дослідити на наявність борелій у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб за адресою: м. Львів, вул. Круп’ярська, 27.
Через 14−21 день після укусу варто пройти обстеження на виявлення IgM до Borrelia burgdorfer.