Передплата 2025 ВЗ

Хворобу Лайма приносять кліщі

За інформацією Львівсько­го обласного центру контролю та профілактики хвороб, на Львівщині зафіксовано значне збільшення захворюваності на бореліоз (хворобу Лайма), яку переносять іксодові кліщі. Лише за цьогорічні січень та лютий діа­гностовано удвічі більше зара­жень, ніж за аналогічний період минулого року

Фахівці щороку реєструють збільшення хворих: якщо у 2023 році зафіксовано 252 випадки, то у 2024-му — 433. Майже 60% випадків хвороби Лайма зареєстровано на тери­торії міста Львова — 18 випадків проти семи у 2024-му.

Людина може заразитися тільки через укус інфікованого кліща, і найчастіше це трапля­ється під час перебування на природі чи навіть у міських пар­ках. Кліщі підстерігають «доно­ра» у траві, на кущах. Вони відчу­вають запах людини або тварини за 10−15 м і сповзаються на ньо­го. Присмоктується кліщ лише в певних місцях, де шкіра тонка (за вухами, на шиї, у пахових ді­лянках).

Симптоми хвороби Лайма

Початок захворювання за своїми проявами схожий на звичайну застуду. Тому насто­рожити повинні збільшення лімфовузлів, болі у суглобах, м’язах, незначне підвищення температури, особливо, якщо це трапляється після прогулян­ки в парку чи лісі. У більшості ін­фікованих людей на місці укусу кліща через деякий час (від двох днів до 2-х місяців) утворюється кільцеподібна пляма (мігрую­ча еритема), яка збільшується і може сягати 30 см у діаметрі. «Еритема, на жаль, іноді буває блідо-рожевого кольору, — го­ворить лікарка-інфекціоніст­ка Наталія Ахмадієва, — тому пацієнти іноді її не зауважують або ж помилково сприймають за прояв алергії чи рожевий ли­шай, часто вдаючись до самолі­кування і втрачаючи дорогоцін­ний час. Тим часом пляма може зникнути, а бактерія проходить кровоплином зі шкіри до сугло­бів, серця, нервів. Тобто настає 2−3 стадія хвороби.

Ураження головного мозку та периферичної системи, за­пальні процеси в суглобах та незворотні ушкодження шкі­ри, кардіоміопатія, збільшення лімфовузлів, параліч, затримка розумового та фізичного роз­витку у дітей — це далеко не повний перелік ускладнень за­хворювання. «Повне одужання від хвороби Лайма можливе, якщо лікування розпочато на ранній стадії розвитку патології, — пояснює інфекціоністка. — Вам проведуть імуноферментне до­слідження крові на виявлення антитіл до бореліозу, інші об­стеження. За потреби призна­чать відповідне лікування. І хоча не кожен кліщ є заразним, все ж кожного кліща слід розглядати як потенційного переносника небезпечних захворювань: ві­русного кліщового енцефаліту, анаплазмозу, туляремії та бага­тьох інших.

Увага! Після вилікуваної хво­роби Лайма у крові залишаються антитіла. Але їх недостатньо для гарантованого захисту. Тож по­вторне інфікування можливе!".

Щеплення від хвороби Лайма не існує, тому важливо вживати заходів профілактики:

  • збираючись на природу, одягайтеся так, щоб тіло було максимально закрите. На голову потрібно одягати хустинку, кеп­ку, капелюх;
  • використовуйте спеціальні репеленти з вмістом ДЕТА 20−30%, які захищають від укусів кліщів, а не просто від комарів чи комах;
  • після повернення додому ретельно перевіряйте себе, ді­тей, домашніх улюбленців і на­віть квіти, які ви зірвали, на на­явність кліщів, приймайте душ, періть та прасуйте одяг.

Якщо виявили кліща

Якщо ви помітили на тілі клі­ща, зверніться у найближчий травмпункт. «Самостійно ви­даляти кліща не варто, адже можна пошкодити тільце, і тоді частина паразита залишиться у ранці, інфікуючи її, — застерігає головний обласний епідеміо­лог Наталія Тімко. — Найкраще видалити кліща з тіла може хі­рург. У будь-якому випадку після зняття кліща зверніться до ліка­ря-інфекціоніста».

Якщо вас вкусив кліщ, при­смоктався до тіла, — зверніть­ся до медиків, щоб його зняти не пізніше, ніж за 72 години від моменту укусу. Кліща можна до­слідити на наявність борелій у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хво­роб за адресою: м. Львів, вул. Круп’ярська, 27.

Через 14−21 день після уку­су варто пройти обстеження на виявлення IgM до Borrelia burgdorfer.