І жінка захворіла на кліщовий енцефаліт
Нещодавно на Волині у 30-річної жительки Ковельського району (Ратнівська ТГ) підтвердили захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт (КВЕ)
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/514353/klishch.jpg)
Як розповіли у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб, захворювання спричинив укус кліща в лісо-степовій зоні поблизу селища Ратного. Перші симптоми захворювання (а це — підвищення температури тіла, головний біль) у жінки з’явилися наприкінці квітня. Наразі вона перебуває на стаціонарному лікуванні.
Епідеміологи зазначають, що вказаний населений пункт, де, ймовірно, мало місце інфікування, є ензоотичним (тобто прив’язаним до певної місцевості. — Авт.) щодо кліщового вірусного енцефаліту з 2018 року. Останній випадок захворювання у Ратному був зареєстрований у листопаді 2020-го.
За словами фахівців, природні умови Волині сприятливі для формування природно-осередкових інфекцій, зокрема тих, що передаються через укуси кліщів. Із 1995 року існує активно діючий природний осередок КВЕ в Ковельському районі (територія колишнього Ратнівського району), де реєструється до 90% всіх випадків хвороби в області. Із початку 2000-х поодинокі її випадки реєструють на території Камінь-Каширського, Ковельського та Луцького районів.
Загалом у Волинській області є понад 40 ензоотичних територій щодо кліщового вірусного енцефаліту. За останні 10 років на Волині на нього занедужали 22 людини.
Також епідеміологи з Волині розповіли про те, що таке кліщовий енцефаліт і дали низку порад, як запобігти хворобі та як видалити кліща.
— Отож, що таке кліщовий енцефаліт?
— Кліщовий енцефаліт — це вірусна інфекція центральної нервової системи людини, що може призвести до тривалих неврологічних симптомів і навіть смерті. Захворювання передається через укуси іксодових кліщів. Іноді вірус потрапляє до організму людини внаслідок вживання сирого молока або сиру від заражених кіз.
— Які ознаки хвороби?
— У більшості заражених вірусом кліщового енцефаліту перебіг інфекції безсимптомний. Її прояви з’являються, переважно, на 7−14 день після укусу кліща. У хворих часто виникає інфекція головного мозку (енцефаліт) або м’яких оболонок головного/спинного мозку (менінгіт). До первинних симптомів кліщового енцефаліту належать слабкість, лихоманка, головний біль та блювота.
— Як запобігти хворобі?
— Радимо під час прогулянок в лісі/парку триматися середини стежки, щоб не торкатися рослин. Допоможуть відлякувати кліщів засоби від комах (репеленти). Ними можна обробити не лише відкриті ділянки шкіри, а й одяг і спорядження. Потрібно одягати щільно прилегле до тіла світле однотонне вбрання з довгими рукавами, щоб було легше помітити кліщів. Cлід покривати чимось і голову.
Повернувшись до приміщення, важливо перевіряти себе, дітей та домашніх тварин на наявність кліщів. Зараження малоймовірне, якщо кліщ був прикріплений до шкіри людини менш ніж 24 години. Якщо довше ніж 72 години — ризик зараження підвищується в рази. Вдома потрібно одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
— Як видалити кліща?
— Якщо кліщ все ж присмоктався, необхідно видалити його якомога швидше. Краще звернутися по кваліфіковану медичну допомогу. Щоб видалити кліща самостійно, слід обережно взяти його марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, та, обертаючи проти годинникової стрілки (без витягування та грубої сили), видалити. Місце його присмоктування змастити 3%-м розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Люди з небезпечних на наявність кліщового енцефаліту територій після укусу мають звернутися до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання для лікарського контролю.
Однак найбільш дієвим способом запобігання кліщовому енцефаліту є щеплення. Вакцинація від цього захворювання не входить до переліку обов’язкової імунізації в Україні, а здійснюється за епідпоказаннями.