Обережно: кліщі на «полюванні»!
З приходом тепла в парках і зелених зонах міст, у лісосмугах, листяних і змішаних лісах активізуються кліщі. Ці комахи можуть стати переносниками небезпечних захворювань, зокрема хвороби Лайма й кліщового енцефаліту. Крім зараження вірусами, укус кліща може спричинити неврологічні розлади (порушення рівноваги, парез, дихальну недостатність) на алергійному тлі

Дотримуючись нескладних правил, ви зможете вберегтися від цієї напасті. Відвідуючи місця, де можуть бути кліщі, слід одягатися в цупкий, з довгими рукавами світлий однотонний одяг, щоб було легше помітити кліщів.
Голову захистити панамою, хусткою і т. п.
Перебуваючи на природі, кожні 2 години треба робити самоогляд і огляд дітей. Якщо з вами собака — уважно огляньте й його.
Повернувшись додому, не залишайте одяг, у якому були на прогулянці, біля ліжка. У жодному разі не сідайте в цьому одязі відпочивати в крісло або на диван, тим більше, не лягайте в ньому спати. Ретельно огляньте одяг і видаліть кліщів.
Якщо кліщ усе-таки до вас «присмоктався», потрібно пальцями, обгорненими марлевою серветкою, пінцетом (сильно кліща не стискати!) або петлею з міцною ниткою, закріпленою між хоботком кліща й шкірою людини, розхитуючи з боку на бік і повільно викручуючи (крутити за годинниковою стрілкою), видалити його разом із хоботком. Після видалення кліща уражене місце змастити 3%-ним розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють прожареною на вогні голкою. Після цього ретельно помити руки з милом.
Крім того, людина, яку вкусив кліщ, повинна протягом двох тижнів щодня міряти температуру й стежити за самопочуттям. Якщо температура тіла підвищилася, з’явилося почервоніння в місці укусу, негайно зверніться до лікаря-інфекціоніста.
Народна медицина здавна рекомендує проти кліщів змащувати відкриті ділянки тіла й одяг ефірними оліями. Можна скористатися олією герані або троянди чи приготувати суміш із 10 крапель ефірної олії чайного дерева й 50 мл води. Перед застосуванням суміш збовтати, капнути кілька крапель на долоню й натерти шию, обличчя, руки, ноги, волосся.
Після повернення з лісу або парку обробити з пульверизатора цим розчином одяг, щоб «викурити» можливих кліщів із кишень або вилог. Дехто для цих цілей використовує одеколон.
Мирон Кулик.