Триває сезон кліщів!
У Львові кліщі спричинили важке захворювання Лайма (кліщовий бореліоз) у 21 особи
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/489550/klishchi.jpg)
Із настанням тепла чимало людей вирушають на природу, до лісу чи просто у міський парк. Проте приємний відпочинок може зіпсувати небезпечний укус кліща. За повідомленням Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, у першому кварталі цього року у 21 жителя Львівщини діагностували хворобу Лайма, яку спричинили укуси кліщів. Більшість хворих — 12 осіб — львів'яни, решта — жителі області, зокрема Львівського, Золочівського, Яворівського, Самбірського, Дрогобицького районів, а також міст Трускавця та Дрогобича. Що характерно, частина інфікованих заразилися ще торішньої пізньої осені, а по медичну допомогу звернулися лише через певний час, коли хвороба почала прогресувати. Цьогоріч у лабораторії ЛОЦКПХ МОЗ України обстежено 12 кліщів, наразі переносників небезпечних хвороб не виявлено.
Ураження головного мозку та периферичної системи, запальні процеси в суглобах та незворотні ушкодження шкіри, кардіоміопатія, затримка розумового та фізичного розвитку у дітей — це далеко не повний перелік можливих проявів хронічного бореліозу. «Інкубаційний період (період з моменту зараження збудником до появи перших клінічних ознак) триває до 30 днів, — інформує Ганна Костів, лікар-епідеміолог ЛОЦКПХ МОЗ України. — Клінічні симптоми: болі в суглобах, м’язах, незначне підвищення температури тіла та поява мігруючої еритеми».
Червона пляма, або папула-еритема, що з’являється на місці присмоктування кліща, — основна клінічна ознака хвороби Лайма. Вона досягає розмірів від 1 до 6 см і більше, часто болюча, супроводжується свербінням, форма її округла або овальна, рідше — неправильна. «Еритема може перебігати без гарячки і без інтоксикації та бути єдиним симптомом захворювання, проте захворювання може перебігати без еритеми, але з гарячкою, інтоксикацією, що ускладнює клінічну діагностику, — говорить лікар-інфекціоніст Олександр Ковальчук. — З появою еритеми слід негайно звернутися до лікаря, адже хвороба добре лікується на початковій стадії. Якщо захворювання не лікувати, розвивається другий період, який характеризується виникненням ускладнень з боку нервової системи, серця, опорно-рухового апарату. Третій період характеризується ураженням суглобів. Він починається через 2 місяці і пізніше від початку хвороби».
Кліщі підстерігають «донора» у високій траві, на кущах. Вони відчувають запах людини або тварини за 10−15 м і сповзаються на нього. Присмоктується кліщ лише в певних місцях, де шкіра тонка (за вухами, на шиї, у пахових ділянках). Медики застерігають: збираючись на природу, обробіть відкриті ділянки тіла репелентами (спеціальні аерозолі або креми відлякують кровосисних паразитів). «Одяг повинен бути світлих тонів (кліщів на ній легше виявити), краще з довгими рукавами та манжетами на зап’ястях, щільно облягаючі штани і високе взуття, — рекомендує Ганна Костів. — Не забудьте одягнути головний убір. Відпочивайте на сонячних відкритих галявинах, а не біля кущів, під деревами, ходіть посередині стежин. Під час прогулянки оглядайте себе і своїх близьких щодві-три години, а після повернення додому негайно зніміть одяг, витрусіть (тільки не у квартирі). Ретельно огляньте себе, особливо ділянки тіла з тонкою шкірою, не забудьте й про домашніх улюбленців, якщо вони супроводжували вас на прогулянці. Кліщів можна принести в домівку і з квітами, ягодами, які ви зібрали на природі».
Завідувачка лабораторії особливо небезпечних інфекцій ЛОЦКПХ МОЗ України Оксана Семенишин рекомендує не лякатися кліща, якого виявили на одязі, адже він не становить небезпеки. «На аналіз слід брати кліща, який вас вкусив, присмоктався до тіла. Знятого кліща слід помістити в контейнер, забезпечивши йому доступ повітря і вологи, — покласти шматок добре зволоженої марлі, зберігати в холодному місці й доставити живим до вірусологічної або лабораторії особливо небезпечних інфекцій», — інформує фахівчиня.
Щоб позбутися «знахідки», краще звернутися до медиків, проте в екстрених випадках для самостійного видалення скористайтеся одним зі способів. «Захопіть кліща пінцетом або пальцями, обгорнутими чистою марлею, якомога ближче до голівки, обережно, розгойдуючи його з боку в бік, витягніть зі шкіри. Якщо під час видалення „голівка“, яка виглядає на шкірі чорною цяткою відірвалася, місце присмоктування протріть спиртом і видаліть її стерильною голкою. Не варто наносити на кліща масляні розчини чи будь-які пов’язки», — говорить хірург Олександр Магура.
Зараження малоймовірне, якщо кліщ пробув на шкірі менше, ніж 24 години, — стверджують фахівці Першого медичного об'єднання Львова. — Якщо довше, то слід звернутися до лікаря. За потреби вам проведуть імуноферментне дослідження крові на виявлення антитіл до бореліозу, інші обстеження, призначать відповідне лікування. І хоча не кожен кліщ є заразним, все ж його слід розглядати як потенційного переносника небезпечних захворювань: вірусного кліщового енцефаліту, хвороби Лайма, анаплазмозу, туляремії та багатьох інших. Тож у будь-якому випадку після зняття кліща зверніться до лікаря-інфекціоніста.