«Не Шевченка підмінили — нас підмінили»
Шевченкоманія по-радянськи: що для партії свято, для українців — стаття за антирадянську діяльність
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/386418/screenshot1.jpg)
У 1964 році Радянський Союз урочисто святкував 150-літній ювілей Тараса Григоровича Шевченка. До ювілею видали багатотомне зібрання творів поета, знято біографічний фільм «Сон». У Москві відкрили пам’ятник. Однак, попри любов радянського лідера Микити Хрущова і керівника УРСР Петра Шелеста до української культури, святкування радше нагадувало фарс.
Адже радянська влада святкувала ювілей «свого» Шевченка. Як записав 10 січня 1964 р. у своєму щоденнику Лесь Танюк: «Не знаю, що це буде, але, очевидно, прийнято рішення зробити з Шевченка Корнійчука. І в інституті, і в міністерстві, і в театрі — всі, затаївши подих, готуються до 150-ліття Шевченка. Але робиться це на такому державному рівні, що й уже не збагнеш, кого святкують, — Шевченка чи Хрущова з томиком Шевченка у руці. Є цілий список творів, строф і рядків з „Кобзаря“, яких уживати у жодному разі не можна. Під страхом звільнення з роботи чи вигнання з партії. Газети друкують про Шевченка таке пісне й „промовисто чиновницьке“, що сором бере». Ще через місяць Танюк записав: «Ці свята плануються як вельми політичні, міжнародний рівень — пішло на цензурування віршів Шевченка, на творення образу Шевченка-інтернаціоналіста, комуніста й стахановця. Боляче слухати й читати всю цю ахінею…».
Схожими словами охарактеризував радянське шевченкознавство і Євген Сверстюк: «Загалом це була стратегічна тема для тодішньої ідеології. „Шевченко — один із революціонерів-демократів, друг російських революціонерів-демократів, матеріаліст, атеїст, співець „старшого братства“, співець дружби народів, інтернаціоналіст“ — ну, мало не майор КДБ!».
Все, що не вписувалося в образ «радянського» Шевченка, піддавалось нагінкам і навіть знищувалось. У Київському університеті знищили вітраж «Шевченко. Мати» авторства А. Горської, О. Заливахи, Л. Семикіної, Г. Севрук, Г. Зубченко, бо «в образах вітража немає й найменшої спроби показати Шевченка радянського світогляду. За виконання вітража у манері середньовічної ікони і образ Шевченка, який не мав нічого спільного з образом революціонера-демократа, А. Горську і Л. Семикіну виключили зі Спілки художників.
«Шістдесятники», своєю чергою, почали організовувати вшанування пам’яті Шевченка в день перепоховання поета на Чернечій горі — 22 травня. Реакція місцевої влади на «відщепенців» була категоричною: «Ушановувати пам’ять Шевченка 22 травня — це образа великого російського народу».
Образою великого російського народу вважали і відкриття пам’ятника Шевченку у Вашингтоні. Коли у 1960 р. в Радянському Союзі стало відомо, що українська громада за підтримки американського уряду збирається спорудити пам’ятник Шевченку у Вашингтоні, радянські пропагандисти організували кампанію проти його відкриття. Кампанія почалася зі статті із промовистою назвою «Тарас Шевченко і поборники холодної війни». Однак справжній бій за Шевченка розгорнувся за океаном, де радянське посольство розповсюджувало «Слово до українців…», яке називало спорудження пам’ятника політичною акцією. Дійшло до того, що протест проти пам’ятника Шевченку висловила делегація УРСР в ООН. Але, незважаючи на зусилля радянської пропаганди, в 1962 р. почалися роботи зі зведення пам’ятника, який було відкрито 27 червня 1964 р.
Та наступні роки показали, що хрущовські часи були ще відносно лагідними. Після усунення від влади Хрущова у жовтні 1964 р. Брежнєвим і посилення позицій Суслова, який був головним партійним ідеологом, поняття «радянський народ як нова історична спільність» стало насаджуватись все сильніше. За таких умов вшанування Шевченка набувало ще більшого значення для українців, які чинили опір радянському інтернаціоналізму. Звісно, що для «самовільних» шанувальників Шевченка були вготовані утиски і переслідування.
Зміну настроїв у Кремлі одним із перших відчув на собі Петро Шелест, який був одним з учасників змови проти Хрущова. 2 вересня 1965 р. на засіданні
Прикладом радянської шевченкофобії стало відкриття 8 серпня 1965 р. пам’ятника Шевченку у Шешорах. Пам’ятник на замовлення місцевої громади виконав Іван Гончар. Коли місцеве керівництво запросило на урочисте відкриття керівництво області і з’ясувалося, що такі заходи мають бути узгоджені аж на рівні республіки. Довелося відкласти офіційне відкриття пам’ятника і писати прохання у Київ. Але сповістити всіх запрошених про перенесення відкриття пам’ятника на невизначений термін було неможливо. КДБ і міліція, щоб не допустити зібрання людей, перекрили дороги до Шешор. Люди почали добиратися на свято пішки. Дії КДБ лише розлютили людей, і зібрання переросло у мітинг, на якому виступив молодий, ще нікому не відомий В’ячеслав Чорновіл. Після цього мітингу партія, звичайно, мала продемонструвати народу, що вона з ним єдине ціле, і дала дозвіл на відкриття. Тому пам’ятник у Шешорах було відкрито ще раз 15 серпня 1965 р.
Драматичніші події відбувались навколо пам’ятника Шевченкові у Києві. 22 травня 1966 р. там зібралось 150 осіб, а в 1967 р. — 500 осіб. Після 22 год. міліція спробувала розігнати зібрання і заарештувала чотирьох осіб. На заклик Миколи Плахотнюка зібрання організовано вирушило з вимогою відпустити арештованих. По дорозі їх облили водою пожежні машини. Чотирьох арештованих випустили лише вранці. Їх звільнення дочекалося 40 осіб. Бажання п’ятиста українців вшанувати Шевченка без керівництва партії засвідчило відродження українського духу. Наступного року міліція не намагалась розганяти зібрання, але КДБ напередодні 22 травня почало викликати активних громадських діячів для «профілактичних бесід», тобто погрожували звільненнями з роботи і виключенням з ВНЗ. Так, у 1968 р. Петра Рубана і Віктора Кордуна було відраховано з університету «за порушення дисципліни», а насправді за участь в акції біля пам’ятника Шевченкові. 1971 року Анатолій Лупиніс, який у 1956−67 рр. вже карався в радянських концтаборах за антирадянську діяльність, прочитав біля пам’ятника Шевченку свої вірші. 28 травня його заарештували. Оскільки з 1969 р. проти інакомислячих почали застосовувати каральну психіатрію, то Лупиноса не засудили до нового терміну ув’язнення, а визнали неосудним і 12 років піддавали примусовому психіатричному лікуванню.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2019/03/Shevchenko01.jpg)
Своїми діями КДБ перетворило пам’ятник Шевченку на символ опору, і «шістдесятники» отримали ще одну вагому причину, щоб збиратися у цей день. З 1972 р. на 22 травня влада почала оточувати парк Шевченка, щоб нікого не пропускати.
Свідком тих подій у 1972 р. був шевченкознавець Ярослав Дзира. У 1968 р. він захистив кандидатську дисертацію «Літопис Самійла Величка і творчість Т. Шевченка». Його звільнили з Інституту історії Академії наук УРСР з формулюванням «за скороченням штатів». Та справжньою причиною звільнення була «пропаганда буржуазно-націоналістичних ідей і дружні взаємини з репресованими дисидентами». Перебуваючи під пильним наглядом КДБ, Ярослав Дзира одинадцять років не міг влаштуватися на роботу і п’ятнадцять років не міг опублікувати жодної статті. На його праці було заборонено посилатись. Шевченкознавцю-вільнодумцеві пропонували показово покаятись, але він відмовився, незважаючи на нестерпні умови.
Ганна Бихова поклала квіти до пам’ятника Т. Шевченкові, вдягнувшись у вишиванку. Після цього її заарештували, допитали, звинуватили у націоналізмі і антирадянській діяльності, відрахували з аспірантури. КДБ домагалось її виселення із Києва.
Михайла Мельника за читання своїх віршів біля пам’ятника Шевченку відрахували з аспірантури за 20 днів до захисту дисертації. Але звільнення з роботи і виключення з ВНЗ були лише верхівкою айсберга. Проти найактивніших шістдесятників порушували кримінальні справи.
У 1973 р. радянська влада вирішила змінити тактику, бо, схоже, й сама зрозуміла, що методи 1972 р. нагадували порядки царських жандармів. Світлана Кириченко навіть визнала кмітливість свого ворога: «22-го Юрко (Бадзьо) заходить за мною у видавництво, піднімаємося з квітками до скверу… І ніхто нас не перепинив… Упритул до пам’ятника — естрада, і гримить, підсилене ретрансляторами, „свято дружби радянських народів“ (як пам’ятаю, Всесоюзний фестиваль „Київська весна“). Пройти з квітами до постаменту неможливо. Геніальний винахід влади, набагато ефективніший, ніж кадебістські залякування-переслідування. Потикатися до того „всесоюзного концерту“ зовсім не хотілося. Відтоді, у наступні роки, ми клали квіти Тарасові зранку».
Гадаю, багато читачів дивувались, навіщо КДБ витрачало стільки сил на такі дрібниці? Певен, є й такі, що дивуються, навіщо було дратувати КДБ через такі дрібниці? Але саме відмовами від таких простих вчинків КДБ перемелювало українців на нову історичну спільність — «радянський народ». Бо як каже народна мудрість: посієш вчинок — пожнеш звичку, посієш звичку — пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю.
Доказом того є спогади Євгена Сверстюка: «Коли я працював у Полтавському інституті викладачем, то студенти довірливо запитували мене: «Чи можна було б дістати таку книжку — справжнього Шевченка?» — «Справжнього Шевченка?» — «Ну, того, як він писав, отого, що до революції видавали». У народі була підозра, що він сфальсифікований. Я їм кажу: «Шевченка видають зараз, кілька творів сфальсифіковано, кілька творів пропущено, але в основному видають той самий текст. Не Шевченка підмінили — нас підмінили. Ми по-іншому сприймаємо поняття, образи Шевченкові». Тож як не пафосно це звучить, але в радянські часи доля українського народу вирішувалась біля пам’ятника Шевченкові.