«Посунути» Кобзареву світлицю?
Площу Народного музею Тараса Шевченка у Палаці мистецтв хочуть зменшити — за рахунок унікальної філателістичної колекції
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/519845/1.jpg)
Однією з культурних візитівок Львівського палацу мистецтв є Народний музей Тараса Шевченка. Ця Кобзарева світлиця нараховує тисячі експонатів, які протягом двадцяти років подарували львів'яни і гості міста Лева. Загалом у збірці близько 7 тисяч томів книжок, понад 5 тисяч картин на тему Шевченкіани. Є ще скульптури, вишиті рушники, народний одяг, бандура знаного кобзаря з Канева Олекси Чуприни, яку той заповів музеєві… А також унікальна філателістична колекція — Шевченкіана у марках та конвертах. А яка тут широка збірка «Кобзарів»!
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/09/4(1).jpg)
Пізнавальну екскурсію музеєм для «ВЗ» провела наукова співробітниця музею, письменниця і поетеса Галина Фесюк. Пані Галина є справжньою фанаткою цього осередку, знає тут кожну книжку і кожну картину. Аби більше людей дізналося про музей, пані Галина створила ФБ-сторінку, де викладає звіти про тутешні заходи. А їх багато — поетичні вечори, творчі зустрічі, концерти. Чи не щодня музею дарують то нову картину, то нову книгу. Люди сюди їдуть з цілої України і з-за кордону, пишуть теплі відгуки. Але, як виявилося, у той час, як музей постійно розростається і потребує нових площ, його хочуть… «оптимізувати».
Як розповіла Галина Фесюк, новий в. о. директора Палацу мистецтв Левко Ванькович повідомив, що палац отримав 6 мільйонів гривень на відновлення ліфтів. Нагадаємо, палац відкрили 1996 року, і тоді з певних причин у ліфтових шахтах облаштували робочі кабінети. (На цей негатив нещодавно звертала увагу комісія з облради). А з початком війни, коли у палаці розміщується волонтерський координаційний центр, ліфти стали потрібні для пересування ветеранів. Та й, зрештою, ліфти у такому великому громадському приміщенні мають бути — з огляду на заходи безпеки.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/09/2(2).jpg)
Але, на свою біду, музей Шевченка міститься якраз біля шахти ліфта! Тобто музеєві треба «посунутися». Пані Галина сама перенесла бібліотеку у понад дві тисячі томів у коридор. Але залишилася ще кімната з експозицією унікальної філателістичної збірки. Її теж треба прибрати. Але куди прибрати експозицію, яка займає цілу кімнату? У палаці ходять чутки, що філателістичну колекцію треба буде перекладати в альбоми.
«Я коли це почула, ледь інфаркт не дістала, — розповідає пані Галина. — Цю колекцію не можна забирати в альбоми. Бо тоді не зможу розповісти про історію розвитку філателії, розвитку Шевченкіани у філателії. Філателія — це мистецтво. Це не просто конверт, марка чи поштівка. Тут є блоки марок, які коштують по 5−10 тисяч доларів. На кожному з цих стендів не можу прибрати жодного експоната, бо вони всі пов’язані між собою, усі йдуть в історичному та громадському контекстах».
Пані Галина показує, що певні блоки марок випускали до певних дат з життя Шевченка. Наприклад, 1961 року відзначали 100 років від дня смерті поета. А у 60-ті роки в Україні влада забороняла відзначати певні дати Шевченкіани. Як от 22 травня — дату перевезення праху Шевченка з Петербурга на батьківщину та перепоховання його на Чернечій горі у Каневі (1861 рік). У цей день в 60−70 роки минулого століття кожен, хто насмілювався покласти квіти до пам’ятника великому Кобзареві, ризикував бути заарештованим. Тому за кордоном, у Чикаґо, ініціювали відзначення Року Шевченка. Тематичні марки випустили на початку і на кінець року. А протягом року випускали марки до певних подій. Наприклад марки «Бій під Бродами». Власну марку випустив СУМ (Спілка Української Молоді, патріотична організація, яка зародилася у 1920-х рр.), «Підпільна пошта України».
У радянській школі творчість Шевченка вивчали, але тоді його представляли як соціал-демократа, який «допомагав радянській владі боротися проти українського націоналізму». І водночас 1974 року, до 160-ї річниці з дня народження Шевченка, заборонено було це святкувати у Львові і в Києві. Але марки з Шевченкіани радянська влада випускала. І ці подвійні стандарти добре простежуються у філателії.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/09/3(2).jpg)
На іншому стенді - історія відкриття пам’ятника Шевченку у Вашингтоні. На еміграції українці працювали над тим, щоб ім'я Кобзаря було відоме. Зокрема, випустили спеціальні поштівки по 5−10 доларів, кошти від продажу яких йшли у фонд побудови пам’ятника. Ці поштівки також є у колекції.
Є тут унікальна мапа — усі пам’ятники Тарасу Шевченкові в Україні й за кордоном (за станом на 2015 рік). Жодній людині на планеті немає 1400 пам’ятників… Вони є в 57 країнах світу, включно з Україною. Перший пам’ятник Кобзареві в Україні встановлено у Харкові 1899-го.
Перша марка в Українській державі вийшла 1918 року. Цієї марки у збірці немає, зате є марка 1923-го. І колекція закордонних марок, випущених до 1939 року. Їхню цінність важко переоцінити.
«Цьогоріч Народний музей Тараса Шевченка відзначає своє двадцятиріччя. Тому варто все ж таки подбати про краще і ширше приміщення для музею, якщо вже потрібно зменшити його заради ліфтів», — говорить пані Галина.
Коментар для «ВЗ»
Ігор ПАНЬОНКО, голова Львівського обласного товариства Асоціації філателістів України, заслужений філателіст України
Ця кімната Народного музею імені Т. Г. Шевченка особливо цікава для нас, філателістів. На стендах розміщено поштові марки, конверти, спеціальні погашення, листівки та інший матеріал, який видрукувано в Україні та багатьох країнах світу. Таку збірку неможливо зібрати за короткий час. Це є праця десятків років. Системна колекція. Нещодавно ми провели у цьому музеї виїзне засідання, на якому висловили бажання доповнити виставковий матеріал та рекомендувати нашим дорослим філателістам і молоді відвідати цей музей.