Передплата 2025 «Добрий господар»

Гранат захищає імунітет, нормалізує тиск, поліпшує кровообіг і травлення

Гранат вважають одним з найкорисніших серед сезонних фруктів, він може допомогти нормалізувати роботу багатьох систем організму. Зерна граната містять фруктові кислоти, корис­ні для травлення: поліпшу­ють апетит і перистальтику, під­тримують оптимальні умови для життєдіяльності корисної мікро­флори кишківника. Фрукт здат­ний захистити від грибкових та бактеріальних інфекцій

Мікроелементи, що є у гра­наті, захищають серцево-су­динну систему від шкідливого холестерину і регулюють рівень кров’яного тиску. Лише одна склянка гранатового соку на день збереже еластичність су­дин серця, підтримає імунітет у боротьбі з хворобами, покра­щить загальний стан організ­му. У холодну пору року гранат можна їсти щодня, але варто ви­бирати найстигліші плоди.

Крім цього, гранат корис­ним усім, хто піклується про здоров’я шкіри. Жирні кислоти омега-5, що є у насінні плодів, сприяють зменшенню набряків і стимулюють вироблення влас­ного колагену.

За вмістом аскорбінової кис­лоти гранат, на жаль, не чем­піон: її від 4 до 10 мг, тоді як у апельсині - 60 мг, у грейпфруті - близько 45 мг на 100 г. Заліза у гранаті - 1 мг, що не дуже бага­то. А ще з рослинних продуктів воно засвоюється погано. Але в гранаті є, наприклад, вітамін В6 — 25%, мідь — 16% і кобальт — 21% від добової потреби, які бе­руть участь у процесі кровотво­рення. І якщо гранат поєднувати з м’ясом, де заліза досить бага­то у добре засвоюваній формі, таке поєднання буде дуже ко­рисним для підняття рівня гемо­глобіну. Аскорбінова кислота та інші органічні кислоти стимулю­ватимуть процеси травлення й поліпшуватимуть засвоєння цих потрібних речовин.

Ще гранат цінний своїми по­ліфенолами-антиоксиданта­ми. Ці речовини відіграють роль природного щита для клітин, захищаючи їх від пошкоджень і хронічного запалення. Саме вони надають яскравого рубіно­вого відтінку насінню граната.

Наприклад, такий антиокси­дант, як пунікалагін, поліпшує стан хрящової тканини, допо­магає знизити запалення у су­глобах і хрящах, а другий ан­тиоксидант, елагова кислота, стимулює утворення колаге­ну. Крім того, фрукт допомагає нормалізувати кров’яний тиск, поліпшити кровообіг, сповіль­нити процес відкладення хо­лестеринових бляшок на стінках судин, сприяє зміцненню імуні­тету.

За результатами досліджень виявлено сприятливий вплив насіння граната на м’язову силу. Тому продукт часто включають у раціон люди, які бажають на­брати м’язову масу.

Багато хто любить пити гра­натовий сік. Однак кількість соку не має бути великою. По-перше, у склянці соку вели­кий вміст органічних кислот, що може подразнювати слизо­ву шлунка. Це некорисно людям із захворюваннями травної сис­теми. Крім того, він може псува­ти емаль зубів. А високий вміст простих вуглеводів не рекомен­довано за цукрового діабету і надмірної маси тіла. Гранато­вий сік варто пити потроху — по 50−60 мл після їди, розбавляючи водою, а випивши, прополоска­ти рот водою.

Гранат їдять свіжим. Зерна є смачною і корисною добавкою до різних страв з м’яса і птиці, салатів, гарнірів, йогуртів. Він є чудовим доповненням до де­сертів.

Салат з хурмою, гранатом і моцарелою

200 г руколи, 1 хурма (ве­лика, не терпка, зі щільною м’якоттю), 1 гранат, 250 г мі­німоцарели, 2 жмені волось­ких горіхів, кілька крапель бальзамічного оцту, 4 ст. ложки оливкової олії, сіль — до смаку.

Волоські горіхи викласти на деко, посипати сіллю і підсма­жити у духовці за температури 180°С 7 хв.

На тарілку викласти руколу, скибочки тонко нарізаної хурми (розрізати хурму на 4 частини і потім — на максимально тонкі скибочки), кульки або шматочки моцарели, зерна граната і во­лоські горіхи.

Скропити бальзамічним оцтом та оливковою олією і пода­вати.

Квасоля з горіхами і гранатом

30−40 г очищених волось­ких горіхів, 500 г червоної консервованої квасолі, 2 ци­булини, 2 зубчики часнику, 1 гострий перець чилі серед­нього розміру, 1 пучок кін­зи, 2 ст. ложки олії, 2 ч. лож­ки червоного винного оцту, 0,25 ч. ложки меленої гвоз­дики, 2 ст. ложки зернят гра­ната, сіль.

Горіхи посікти ножем на крих­ту. Квасолю відцідити, проми­ти, обсушити. Цибулю та часник очистити, подрібнити. Гострий перець подрібнити, очистивши від насіння. Кінзу вимити, обсу­шити та розібрати на листочки.

Квасолю перемішати з горі­хами, цибулею, часником, го­стрим перцем.

Збити олію з оцтом, гвозди­кою, сіллю. Заправити салат. Зверху посипати листочками кінзи та зернами граната.

Винний оцет можна заміни­ти на гранатовий сік і додати до заправки дрібку коричневого цукру. Салат виходить ситним, його можна подати на вечерю замість основної страви.

Торт безе з гранатами

4 білки, 3 ст. ложки вишне­вого лікеру, 2 великі гранати, 500 мл вершків 35%, 1 склян­ка + 2 ст. ложки цукрової пу­дри, 3 ч. ложки кукурудзяного крохмалю, сік 1 лимона.

Збити у мисці білки, поступо­во додаючи склянку просіяної цукрової пудри, крохмаль і ли­монний сік. Збивати 10 хв.

Розігріти духовку до 150°С. Деко застелити пергаментом, накреслити на ньому коло діам. 20 см. Викласти білкову суміш, виделкою збити краї так, щоб маса нагадувала балетну пачку. Випікати 40 хв. Дати охолонути у духовці з відкритими дверця­тами.

Вершки збити із 2 ст. ложка­ми цукрової пудри та лікером на блискучу піну.

Гранати очистити від шкірки, відокремити зерна.

Торт прикрасити збитими вершками та зернами граната.