Паска. Тісто на ніч
Щороку перед Великоднем господині шукають перевірені рецепти смачних, вологих, волокнистих пасок. Останнім часом популярні паски, які замішують звечора, а випікають зранку. Ставлять у тепло або у холодильник, залежить від рецептури. Зібрали кілька вдалих переписів, можете ними скористатися, якщо вас не лякають такі рецепти
Апетитна
Для опари: 400 мл молока, 50 г дріжджів, 2 ст. ложки цукру, 200 г борошна.
Для тіста І: 100 г вершкового масла, 60 г цукру, 4 яйця, 300 г борошна.
Для тіста ІІ: 200 г вершкового масла, 300 г цукру, 6 жовтків, цедра апельсина і лимона, 60 г меду, 50 мл коньяку (рому, лікеру), 600−700 г борошна, 0,5 ч. ложки солі, ванілін, 0,5 ч. ложки куркуми, 300−400 г родзинок, алкоголь для замочування родзинок.
Опара. У тепле молоко (38°С) додати дріжджі, цукор і борошно. Розмішати, залишити у теплому місці для активації дріжджів.
Тісто І. М‘яке масло збити з цукром і яйцями. Додати борошно. З‘єднати з опарою і поставити у холодильник на 10−12 год у величезній каструлі, бо тісто значно виросте. Наступного дня вийняти тісто з холодильника, дати зігрітися до кімнатної температури.
Тісто ІІ. Масло кімнатної температури збити з цукром, додати жовтки (білки — на помадку), цедру апельсина і лимона, мед, коньяк (ром). Все збити і з‘єднати із зігрітим тістом з холодильника, потім додати борошно, у ньому розмішати сіль, ванілін і куркуму. Замісити тісто, наприкінці додати родзинки (їх за кілька днів до випікання замочити у ромі, коньяку чи лікері). Якщо замішуватимете у хлібопічці чи комбайні, процес триває 40 хв. Тісто поставити у тепло, щоб гарно підійшло, на 1,5−2 год. Розкласти у форми, заповнивши їх на 1/3 об‘єму, залишити підходити майже до верху форм. Випікати спершу за температури 190°С 10 хв, потім — 160°С до готовності.
Паска волога, ніжна й апетитна. Борошно краще брати з вмістом білка близько 11,3%.
Заварна
500 мл молока, 100 г пресованих дріжджів, 500 г цукру, 20 жовтків, 6 білків, 2 кг борошна, цедра 2 лимонів, шафран, ванілін, цукати, 500 г вершкового масла.
Молоко розділити навпіл. В одній половині розчинити дріжджі і додати трішки борошна. Відставити опару у тепле місце.
У сотейник влити решту молока, довести до кипіння і зняти з вогню. Всипати 100 г борошна і швидко перемішати до однорідності. Через 15 хв змішати заварне тісто з опарою і відставити на 1 год.
Жовтки змішати з цукром і збити до побіління. Додати до опари 500 г борошна і половину жовтків. Відставити на 1 год. Тепер додати решту жовтків, дрібку солі, збиті на піну білки і ще 500 г борошна, спеції і багато цукатів. Знову відставити на 1 год.
Додати масло (кімнатної температури) і решту борошна. Вимісити, тісто має відставати від стільниці.
Миску з тістом поставити на ніч у холодильник. Зранку розкласти у форми і дати підійти у теплій духовці за температури 40°С. Випікати як зазвичай.
Без замішування
150 г пресованих дріжджів, 500 г холодного масла, 250 г маргарину, 1 кг цукру, 15 яєць, 2 склянки родзинок, 50 г олії, 1 л молока, 3 кг борошна, 4 пакетики ваніліну, 1 ч. ложка солі.
Дріжджі розкришити у велику миску (по всьому дну). Холодне масло натерти на грубій тертці на дріжджі. Маргарин теж натерти на тертці. Зверху по всьому висипати цукор.
На цукор розбити 15 яєць, можна їх трохи збовтати. На них розсипати родзинки (їх не розпарювати). На родзинки вилити 50 г олії. На все це вилити перекип’ячене молоко кімнатної температури. Накрити рушником і залишити на 8−9 год у теплому місці, найкраще на ніч. Нічого перемішувати не потрібно! Все лежить шарами. Потім потрохи додати борошно (його може піти трішки менше або більше), ванілін і сіль, замісити тісто. Залишити на 1,5−2 год.
Розкласти тісто у форми на 1/3 заввишки, дати йому підійти у теплі до країв і випікати як зазвичай.
Пасок з однієї порції виходить багатенько. Тісто пористе, солодке, в міру вологе.