Мандарини як символ достатку
Зміцнюють імунітет, додають енергії та вберігають від катаракти
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506433/mandaryny.jpg)
Попри те, що світ уже понад місяць живе у 2024 році, китайці тільки готуються до святкування свого Нового року, який припадає на 10 лютого. Китайський Новий рік — час, коли люди збираються, щоб відзначити його прихід і побажати одне одному щастя і процвітання.
У китайській культурі велике значення надають символізму. Червоний колір символізує багатство, а риба — достаток. Мандарини, які асоціюються з багатством, є одним із найпопулярніших подарунків у Китаї.
Традиція дарувати мандарини на Новий рік виникла в Китаї ще у 1000 році до нашої ери. Згідно з нею, людина, яка прийшла в гості на святкування, має подарувати господарям два мандарини, назва яких китайською мовою звучить як «золото». У відповідь господарі дарують гостям таку ж пару тих самих плодів. Тож, даруючи мандарини, гість бажає господарям добробуту, здоров’я й удачі в новому році.
Мандарини — корисні фрукти. У 100 грамах очищених плодів лише 45−55 ккал, тому вони є низькокалорійним продуктом. Також у них багато вуглеводів — до 11 г, що забезпечує організм енергією.
Мандарини — справжнє джерело вітаміну С, необхідного для зміцнення імунітету, захисту організму від інфекцій і вірусів, а також поліпшення засвоєння заліза. У мандаринах також є вітаміни групи В, вітамін А, кальцій, мідь і калій. Тандем вітаміну С разом з вітаміном, А — смачна профілактика вікових проблем із зором, як-от катаракта. У мандаринах багато антиоксидантів, які стимулюють вироблення колагену та еластину — речовин, що підтримують пружність шкіри та захищають від утворення нових зморщок.
Загалом у світі існує близько двох сотень сортів мандаринів. Залежно від сорту мандарини можуть бути різних кольорів — від червоно-помаранчевого до зеленого. Шкірка мандаринів містить ефірну олію, яку використовують як натуральний ароматизатор у напоях, кондитерських виробах і випічці.
Окремо варто сказати про гібриди. Найпопулярніший — климентин. Це гібрид мандарина й апельсина. Він яскравий, соковитий, солодкий, аромат швидше апельсиновий, ніж мандариновий. Мінеола і танжеро — гібрид мандарина і грейпфрута. Його легко впізнати за потовщенням, «шапочкою». Він соковитий, солодкий і досить великий.
Найкращий спосіб вибрати ідеальний для себе мандарин — скуштувати його. Нерідко таку можливість надають продавці, очищаючи кілька фруктів для залучення потенційних покупців. Але якщо вибрати за смаком можливості немає, тоді уважно вивчіть його вигляд. На хорошому мандарині не має бути вм’ятин, гнилі, великих зелених ділянок (невеликі зелені вкраплення трапляються в абхазьких і грузинських плодах). Важливо оцінити й вагу фрукта. Надто легкий цілком може виявитися вже підсушеним, такий мандарин не буде соковитим. Якщо шкірка блякла, фрукт теж, найімовірніше, давно лежить. У свіжих мандаринів вона яскрава і глянцева.
Салат із куркою та яблуком
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82.jpg)
400 г курячого філе, 3 яйця, 2 мандарини, 2 яблука, 4−5 листків салату, сіль, перець, сік лимона і майонез — до смаку.
Заздалегідь зварити у підсоленій воді філе й остудити. Яйця зварити. Яблуко очистити від шкірки та серцевини, мандарини — від шкірки та плівок. Нарізати всі інґредієнти невеликими кубиками та викласти у глибокий салатник. Яблука скропити соком лимона. Додати до смаку сіль, перець і майонез.
На тарілці для подачі розкласти листя салату і викласти готовий салат.
Запечене філе індички
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D1%84%D1%96%D0%BB%D0%B5.jpg)
400 г філе індички, 4 мандарини, 2 ст. ложки меду, сіль і спеції - до смаку.
Філе вимити та обсушити. Зробити надрізи гострим ножем, але не до кінця, щоб утворилися «кишеньки». Натерти сіллю та спеціями до смаку. Один мандарин вимити, обсушити і нарізати тонкими скибочками. Вкласти скибочки мандарина у надрізи і загорнути індичку у фольгу. Запікати в розігрітій до 190°C духовці 35−40 хв. Вичавити сік з решти мандаринів і змішати з медом. Розгорнути фольгу, полити медово-цитрусовим соусом індичку і запікати ще близько 10 хв до рум’яної скорин- ки.
За таким самим принципом можна приготувати також куряче філе або м’якоть свинини. Цитрусові кислоти роблять м’ясо не лише ароматним, а й напрочуд м’яким.
Шоколадні дольки
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D1%88%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D1%96%20%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%BA%D0%B8.jpg)
2 мандарини, 50 г шоколаду, 50 г солоних фісташок.
Очистити мандарини від шкірки і розділити на дольки. Розтопити на водяній бані або в мікрохвильовці шоколад. Фісташки очистити і подрібнити.
По одній занурювати дольки мандарина у шоколад (можна покрити лише половину або повністю), викладати на пергамент і присипати горішками. Щойно шоколад застигне, десерт можна подавати.