Молодий борщ має особливий смак
Зміцнить імунітет і покращить травлення
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/493229/borshch.jpg)
На прилавках чимало овочів нового урожаю, які важливо їсти саме зараз, коли вони максимально корисні для організму. Перша страва із молодих овочів обов’язково має бути легкою! І не важливо, чи це буде холодник з молодим буряком, огірками та редисом, чи гарячий борщ із молодої капусти, хочеться, щоб з першої ж ложки було очевидно: це молоді овочі! Борщ із молодих овочів має особливий смак, аромат і колір, які притаманні йому лише влітку.
І кожен овоч корисний по- своєму. Рання капуста на 90% складається з води, не гірчить, багата на калій і різні вітаміни, майже не містить сахарози та крохмалю, тому корисна для діабетиків.
У молодій картоплі багато калію, а також вітаміну С, який зміцнює імунну систему, захищає від вірусів та бактерій. Крім того, у молодих плодах більше води та менше крохмалю, що робить картоплю дієтичним продуктом.
Характерний приємний аромат молодої моркви обумовлений тим, що в ній є ефірні олії. Вживання моркви щодня покращує роботу легень, кишківника, сітківки очей, стану шкіри та слизових оболонок.
Молоді буряки є джерелом вітаміну С, важливого для зміцнення імунної системи; калію, необхідного для балансування рівня рідини в організмі; клітковини, що сприяє травленню. З буряків з м’яким і соковитим молодим листям можна готувати салати, вінегрети, запіканки, пироги, але вінцем класичних страв, приготованих з молодого буряка, є борщі та холодники.
Ніжний зелений горошок теж краще їсти молодим, коли він найбільш солодкий та корисний. У ньому багато білка, тому він може бути альтернативою м’ясу.
Легкий, по-справжньому літній борщ виходить на овочевому бульйоні, звареному з тих же молодих овочів: цибулі, моркви, часнику, селери та гілочок петрушки чи кропу. Можна покласти в тарілку ложку сметани. Або додати чайну ложечку вершкового масла, розтертого з перцем і дрібно нарізаними пряними травами. І ви жодної секунди не пошкодуєте, що в ньому немає м’яса!
Ну і найважливіше: молоді овочі не мають бути перевареними. Так що додавати їх у каструлю слід по черзі, починаючи з картоплі, моркви, буряка і закінчуючи ніжним горошком чи кабачком. Ловіть момент і насолоджуйтесь!
Рецептів борщу з молодих буряків чимало. Нещодавно на Рівненщині відбувся фестиваль «Молодий борщ», на якому кухарі із різних регіонів України приготували 1208 літрів борщу, і це рекорд у номінації «Найбільший об'єм молодого борщу, приготований за різними рецептами на одній локації». Фестиваль відбувся під гаслом «Молодий борщ єднає Україну» і мав благодійну мету — збір грошей на створення навчального інклюзивного центру.
13 регіональних борщів готували команди з Маріуполя, Харкова, Херсонської, Луганської, Запорізької, Житомирської, Хмельницької, Тернопільської, Рівненської областей. Учасники з Маріуполя додали у свою страву кільку, кухарі із міста Дніпрорудного Запорізької області презентували пісний борщ з рибою, яку сушать у печі. Кажуть, такий борщ готували наші пращури, коли жили на території Великого Лугу, затопленого у 1955 році. Команда з Херсонщини готувала борщ із перцем. Тому страва не червоного, а жовтогарячого кольору із духмяним ароматом. Учасники із Шепетівки Хмельницької області готували борщ з білими грибами.
Борщ з любистком
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%89%20%D0%B7%20%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%BC.jpg)
4 свинячі реберця, 1 бульйонний кубик, 1 молода морквина, 1 корінь петрушки, шматок кореня селери, 1 цибулина, 1 кг молодих буряків, 2−3 гілочки свіжого любистку, 5 ст. ложок вершків 20%, сіль, чорний і духмяний перець, лаврове листя, пучок свіжого кропу.
Ребра почистити, залити холодною водою і зварити (зняти накип), додати бульйонний кубик, духмяний перець, лаврове листя, посолити. Моркву, петрушку і селеру почистити, довільно нарізати. Буряк почистити, нарізати дуже тонкою соломкою або натерти на тертці. Додати овочі до м’ясного бульйону.
Почистити та нарізати дрібними кубиками цибулю, обсмажити на невеликій кількості олії та додати разом з подрібненим любистком. Варити суп, поки овочі та м’ясо не стануть м’якими. Насамкінець збити склянку борщу із вершками і вилити у каструлю. Приправити сіллю, перцем та подрібненим свіжим кропом.
Борщ з буряковою гичкою та бобом
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%89%20%D0%B7%20%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE%D1%8E.jpg)
500 г молодого бобу, 6 молодих картоплин, 2 молоді морквини, шматок кореня селери, шматок цибулі-порею, 1 корінь петрушки, 2 л бульйону, пучок бурякової гички (бажано з досить великими буряками), 2 ст. ложки вершків 20%, зелень (молода петрушка, листя селери, любисток), сіль, перець.
Зварити біб у підсоленій воді, відцідити.
Моркву, петрушку, буряк і селеру почистити і натерти на тертці. Додати овочі до бульйону і варити на малому вогні. Коли овочі розм’якнуть, додати нарізану кубиками картоплю та дрібно нарізані стебла і листя буряка. Через 5 хв додати цибулю-порей та зелень. Варити під кришкою близько 15 хв, наприкінці посолити, додати біб та вийняти зелень.
Змішати вершки з ополоником супу і вилити в каструлю (краще через ситечко). Як тільки вершки розчиняться, вогонь вимкнути.
Підбиваний борщик з румбарбаром
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%89%20%D0%B7%20%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BC.jpg)
На 5-літровий баняк: 5−6 молодих буряків із гичкою, 5−6 молодих картоплин, 3−4 молоді морквини, 1 цибулина, 1 головка часнику, зеленина — кріп, молодий часник, петрушка, любисток, 2−3 стебла румбарбару, 0,5 л сметани, олія, сіль, цукор, чорний перець, лавровий листок.
Поки закипає вода з нарізаною картоплею, приготувати засмажку з моркви і цибулі. Додати її в баняк і варити. Засмажити буряк і нарізані стебла гички, поцукрувати, посолити, поперчити. Додати нарізаний румбарбар, все разом ще трохи тушкувати. Коли картопля вже майже готова, додати бурякову засмажку, довести до кипіння і на малому вогні доварити.
У горнятку гарячого борщу збити сметану, вичавлений часник і ложечку муки, влити в борщ, довести до кипіння і вимкнути. Подавати через годину- дві, із зелениною і яйцем.