Яворівський пиріг – спадщина України
Смакує зі знаменитим українським борщем
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/465184/pyrih.jpeg)
Мистецтво виготовлення яворівської дерев’яної забавки, традицію приготування яворівського пирога та створення об’ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі – відтепер у Національному переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Це не лише смачно, а й корисно і пізнавально. Бо, за словами очільника Львівської ОВА Максима Козицького, це наше, рідне, і його ніхто не забере і не знищить. Цією спадщиною відтепер захоплюватиметься весь світ.
Процес внесення цих трьох речей, які стануть відтепер туристичними магнітами нашого краю, тривав два роки. Це не лише збереження культурної спадщини, а й промоція Львівщини та України за кордоном.
Львівська фуд-блогерка Маріанна Душар (відома як пані Стефа) зазначає:
– Родом із Розточчя, цей пиріг відомий далеко за межами Яворівщини. Він такий поширений, що часом його називають просто – «пиріг». Компоненти начинки – гречка, або як її ще називали, – «татарське зерно», відома і улюблена в Східній Галичині віддавна, та картопля, що міцно увійшла в буденний раціон наприкінці ХІХ століття. Їх змішують, присмачують шкварками чи підсмаженою цибулею, загортають в тонко розкачане дріжджове тісто та печуть до рум’яності. Цей пиріг подають із грибовою мачанкою або склянкою кисляку... А ще він чудово смакує з борщем!
Пиріг буває пісним (на піст) і з м’ясом – на свята.
Коли саме на Яворівщині почали випікати гречано-картопляний пиріг – важко сказати. Історик, краєзнавець Ігор Лильо вважає, що його почали готувати в Галичині 150 років тому.
Схожий пиріг печуть й наші сусіди поляки. Його називають білгорайським. В його основі теж є гречка та картопля, але печеться він без тіста, і до начинки поляки додають сир, сметану, часом шкварки та м’яту.
Представниця краю Розточчя, звідки родом яворівський пиріг і де господині й дотепер готують його за рецептами своїх мам та бабусь чи не щотижня, директорка Новояворівського краєзнавчого музею Леся Більська-Косик наголошує, що це історична подія для Яворового краю, де традиції укладалися століттями.
– Це результат тривалої та копіткої праці цілої когорти людей: майстрів, господинь, дослідників, краєзнавців, музейників, гідів, рестораторів, управлінців, експертів, журналістів, а особливо кожної родини, яка плекає наші традиції та передає від покоління до покоління, – зазначає пані Леся.
Смакуйте яворівським пирогом за рецептом Маріанни Душар із українським борщем, який віднедавна визнаний ЮНЕСКО нематеріальною спадщиною України.
Яворівський пиріг
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/iavorivs%D1%8Ckyi_pyrih_11.jpg)
Для тіста (на 2 круглі форми діам. близько 22 см): 500 г муки, 250 мл теплої води або молока, 30 г дріжджів “мокрих” або пів пачечки сухих (пачечка сухих зазвичай розрахована на 1 кг муки), 2 жовтки, кілька ложок олії або розтопленого масла, дрібка солі, 1 ст. ложка цукру.
Для начинки: 0,5 кг гречки, 0,5 кг картоплі, 2 цибулини, 100 г сала або 2 ст. ложки олії.
По-перше, тісто. Зазвичай це просте дріжджове тісто, яке має добре підрости. Шар тіста не має бути грубим, але достатнім, щоб тримати досить важку начинку.
Дріжджі (“мокрі”) посипати ложкою цукру, дати розійтися. Якщо дріжджі сухі – всипати в муку, перемішати. З муки, молока, дріжджів, дрібки солі, цукру і 1 жовтка замісити некруте тісто, додати олію або розтоплене масло, вимісити, щоб ввібрало жир. Має добре відставати від рук, але не бути дуже тугим (як на вареники). Покласти в миску, накрити рушничком, поставити в тепле місце, щоб підросло.
Якщо вам дуже-дуже ліньки місити тісто, або якщо не працюєте з тістом, а пирога хочеться, то можете взяти щось із замороженого тіста, але я б радила не звичайну “слойку”, а все-таки листково-дріжджове, воно смачніше й гарно росте. Тільки нікому не кажіть, що я вам таке порадила, бо традиціоналісти мене зловлять і накопають.
Начинка на яворівський пиріг – гречка з картоплею, присмачена шкварками з цибулькою, або якщо піст – то просто посмаженою на олії цибулькою.
Картоплю зварити, вим’яти в гладке пюре (не люблю, коли там трапляються грудки нерозім’ятої картоплі).
Гречку зварити як зазвичай, або ще краще – просто запарити.
Охолоджене пюре змішати з гречкою (я беру десь 1:1, але то як вам подобається) і шкварками з цибулькою, заправити сіллю і чорним перцем. Начинка має бути добре приправленою, бо інакше пиріг буде прісним.
Тим часом тісто вже підійшло. Тут є 2 варіанти, як з ним далі поводитися, залежно від форми, в якій випікатимете.
Отже, якщо форма кругла, зробити так – з половини тіста розкачати круглий не дуже тонкий корж. На середину коржа – половину начинки. Краї тіста підібрати “мішечком”, заліпити, і перевернути в змащену форму заліпленими краями донизу. Верх пирога проколоти виделкою, змастити жовтком, посипати грубою сіллю, кмином, або як у мене – чорнушкою. І так само з другою половиною тіста і начинки.
Якщо форма більша і прямокутна – тісто поділити на дві половини і розкачати пластом, таким, щоб вистелити дно і бортики. Викласти начинку, добре розрівняти. Накрити другою половиною тіста, краї защипнути, змастити жовтком, посолити, посипати “красою”.
Пекти треба при t 200- 210°С до години часу. Тісто має вирости, спектися і гарно підрум’янитися.
Їсти такий пиріг можна теплим і холодним, полити мачанкою з грибів або теплим сметанково-хроновим соусом. Або з чим вам подобається. До борщику або розсолу – люкс! А на другий день його можна підсмажити на пательні з двох боків – смакота!