Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Найдавнішу аптеку Львова реставрували «під наглядом»

За процесом стежили міжнародні фахівці Офісу охорони культурної спадщини

Фото автора
Фото автора

На площі Міцкевича, 8, відреставрували найдавнішу аптеку Львова, якій понад сто років. Це єдина аптека міста, яка залишилася в автентичному вигляді та за збереження якої місто довго боролося: заклад хотіли зробити комерційним та зовсім не аптечним. Реставрація відбулася під пильним наглядом міжнародних фахівців Офісу охорони культурної спадщини ЮНЕСКО. Відновили стіни з розписами, історичні меблі, підлогу.

Як розповів для «ВЗ» заступник міського голови Львова з питань містобудуван­ня Любомир Зубач, нові орендарі аптеки ґрунтовно підійшли до відновлення історичного приміщення «Орендарі займаються не лише від­новленням інтер'єру, а й відродженням історії цієї аптеки, — каже чиновник. — Зберігають інтер'єр і функцію. Це буде не класична аптека, а заклад, пов’язаний зі здоров’ям та красою. Тут продава­тимуть косметичні засоби та іншу продукцію для здоров’я та краси, так як це було у засновника за­кладу ще сто років тому. В інтер'єрі все, що було рідне, зберегли. Те, що було приховано під шаром ліпнини, відкрили».

Над інтер'єрами працювало вісім реставрато­рів. Реставраційні роботи були надто складними, оскільки усі елементи раритетні, дещо було втра­чено, довелося відновлювати за архівними дани­ми.

«Роботи виконували вручну, щоб максималь­но зберегти рукотворний вигляд історичних еле­ментів, — зазначила директорка Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради Тетяна Балукова. — Зі стелі зняли шар гіпсокар­тону та відкрили історичну поштукатурену стелю, відкрили рідне покриття столу (на центральному столі 30 років був шпон), його забрали і відтвори­ли рідні зубці з палісандру, які були заховані. На полицях забрали плями від медичних препаратів, а також сколи та подряпини на меблях. Всі латун­ні елементи відчистили від фарби до первинного стану, бутафорні елементи демонтували. Люстри аптеки хоч і виявилися радянськими, їх залишили для атмосфери».

Аптеку на площі Міцкевича (серед львів'ян ві­дома як аптека на Марійській площі) відкрив Сте­фан Стенцель 1922 року, який отримав право власності від Антонія Граблевського (володів ап­текою від 1914 року). Нове приміщення аптеки у знаній кам’яниці Шпрехера (Будинок книги, який в давнину був першим хмарочосом Львова) ви­різнялося стильністю й елегантністю. Вінтажна «фішка» аптеки — стеля, люстри з бронзи, позо­лочені декоративні елементи меблів…

Аптекар Стефан Стенцель знався на виготов­ленні косметичних засобів. Тож у його власній ап­теці вперше у Львові відділили рецептурний від­діл від безрецептурного (досі така практика була лише за кордоном).

Будинок Шпрехера має шість поверхів. Завер­шується великим мансардним дахом. У стилісти­ці споруди переважають академічні варіації: пів­колони та пілястри різних габаритів, декоративні проміжні карнизи і сандрики. Типовими для мо­дерністських творів архітектора Фердинанда Кас­слера (придворний архітектор Шпрехера) є пара­болічні обриси долішніх та горішніх вікон будівлі, а також асиметричний вигин верхнього карниза.