Плацинда з Одещини — елемент нематеріальної спадщини України
У селах долини річки Фрумушика — Каплани, Василівка, Семисотка на Одещині готують давню молдовську випічку, відому ще за античних часів, — плацинду, яка стала елементом нематеріальної культурної спадщини України
Традиція приготування та культура споживання плацинди притаманна не лише для етнічних молдован, а й для представників інших національностей.
Плацинда — пиріг із листкового прісного тіста, з начинкою із сиру чи гарбуза.
Ще у Стародавньому Римі готували плаский пиріг із начинкою або без. Давньоримська «плацента», успадкована із молдавської й румунської кухонь, стала кулінарним надбанням української Бессарабії.
Тісто для плацинди готують із води, яєць, борошна та солі - замішують та відстоюють упродовж 15−20 хвилин. Начинивши плачинду, її смажать на розігрітій пательні, щедро наливши олії. Після смаження плацинди викладають на вкриту вощеним папером поверхню, щоб позбутися надлишку жиру. Подають на дерев’яних дощечках, розрізану на чотири частини та политу сметаною чи медом.
Плацинда на Одещині дуже популярна: її легко випікати й вона чудово смакує як доповнення до перших страв та як перекус. Кожна родина може похвалитися своїм рецептом випічки. Серед різновидів плацинди — яблучна, з бринзою, картопляна, з рікотою та кропом, шоколадна, зі шпинатом та білим сиром… Подають плацинду гарячою, з холодним вином.
У селі Семисотці Білгород- Дністровського району корж після формування змащують олією та дають відстоятись, потім розрізають на чотири частини і починають витягувати кожну частину окремо. Витягнуте тісто викладають один на другий хрестоподібно, змащуючи олією і формуючи коло. Загортають начинку також з'єднуючи діаметрально протилежні частини одного сегменту коржа. Це спосіб приготування нашвидкуруч. До бринзи можуть додавати свинячі шкварки з м’ясом.
У селі Василівці Болградського району у центр розтягнутого коржа викладають начинку, а краї коржа нарізають як пелюстки; плацинду формують, з'єднуючи діаметрально протилежні сегменти «пелюсток», поверх кожного новоутвореного шару тіста викладають начинку та змащують розтопленим вершковим маслом. Найбільш поширена начинка — натерта коров’яча бринза.
У селі Нові Каплани Болградського району для приготування листового тіста використовують саме смалець, для розтягування коржів використовують тканину.
Плацинда з сиром
Для тіста: 500 мл кислого молока або кефіру, 600 г борошна, 1 ч. ложка харчової соди, 2 яйця, 1 ч. ложка солі.
Для начинки: 680 г кисломолочного сиру, 1 яйце, 1 пучок кропу, сіль — до смаку.
Для смаження: 3 ст. ложки олії.
У великій мисці змішати кисляк, соду і сіль. Поступово додати борошно, замішуючи тісто до однорідної консистенції. Замісити тісто, яке не має липнути до рук. Накрити його рушником і залишити на 10 хв.
Для начинки у мисці збити яйце, додати сир, зелень і сіль. Ретельно перемішати до однорідної маси.
Посипати робочу поверхню борошном і розкачати тісто, розділивши його на 6 рівних частин. Сформувати на тонкі коржі. На середину рівномірно розподілити начинку. Защипнути краї і ще раз розкачати, щоб розподілити начинку.
Розігріти пательню з невеликою кількістю олії. Обсмажити плацинди з двох боків до золотистого кольору.