Борщове розмаїття
У літню спеку смакуйте холодним
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/464264/borshch-zahalne.jpg)
Український борщ визнаний UNESCO! Він увійшов до Списку нематеріальної культурної спадщини цієї авторитетної організації як такий, що потребує термінової охорони. Тепер про борщ говоритиме весь світ!
Є незліченна кількість неймовірно смачних рецептів борщу і кожен з них унікальний та смакує по- своєму. Борщове розмаїття є чималим: у піст борщ варили пісним, а в давнину у панських маєтках це була багата страва на м’ясі. Крім того, борщ можна зварити на курці або навіть на рибі. Борщ неодмінно має бути звареним на заквашеному буряку. Але борщ міг бути й без буряка.
Весною готували «ярий борщ» – з додаванням свіжих весняних трав: лободи, кропиви. Є «зелений борщ», коли до борщу додають щавель; «білий борщ» – переважає саме капуста; «пісний» або ж «голий» борщ, як називають його у Карпатах, що подають до столу на Святвечір. На Галичині готують борщ із «вушками» (маленькі вареники з грибами). За давніх часів вважалося, що з парою від борщу відлітає до раю душа померлої людини. Тому поминальний обід без цієї страви зазвичай не обходився.
Нині рецептів червоного борщу понад 70. Найскладніший і найдорожчий – «Борщ київський». Варять його на бульйоні з яловичини, баранини та свинини. Окрім обов’язкових інґредієнтів, додають натуральний хлібний квас.
За класичним українським рецептом, наприкінці варіння борщ присмачують свіжим свинячим салом, товченим із часником, сіллю та зеленню. Після цього знімають з вогню, накривають кришкою й залишають мінімум на пів години настоятися.
На Полтавщині борщ готують на основі курячого бульйону. Подають з галушками.
На Житомирщині є два варіанти приготування борщу: поліський і коростенський. Перший готують із додаванням в’ялених в’юнів і грибів, другий – на сухофруктах.
Закарпаття своїм рецептом борщу не розжилося. Готують там так званий львівський. Капусту в нього не додають – варять лише з картоплі й буряка.
На Галичині в давнину борщ готували дуже рідким. Картоплі в нього не додавали, заправляли засмажкою. Щоб надати кислинки, присмачували вишневим або яблучним соком.
Томатну заправку в борщ українці почали додавати лише з кінця XIX – початку XX століття: до того на території України помідори поширені не були. Раніше кислинки борщу надавали за рахунок сироватки, кислого молока, кислої капусти, ягід або нестиглих яблук.
Неофіційний «індекс борщу» (за аналогією до «індексу Біг- Мака») часто використовують для оцінки купівельної спроможності різних валют та визначення реальної інфляції гривні. Індексом борщу є середня вартість всіх продуктів, необхідних для приготування страви за станом на певну дату.
У невеликому місті Борщові на Тернопільщин щоосені проводять фестиваль «Борщ-їв».
Холодний борщ з гичкою
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/kholodnyi_borshch_z_hychkoiu.jpg)
800 мл води, 2 молоді буряки з гичкою, 2 картоплини, 2 огірки, 2 яйця, 1/4 лимона, 1 великий пучок кропу, сіль – до смаку.
Гичку відокремити від коренеплодів. Буряки очистити від шкірки, розрізати на 4 частини. Скласти четвертинки в каструлю, залити водою та варити близько 25-35 хв, залежно від їхнього розміру. Готовність перевірити ножем чи шпажкою.
Картоплю зварити у шкірці, очистити від шкірки і натерти на тертці або нарізати дрібними кубиками. Яйця зварити, нарізати дрібними кубиками або натерти на тертці.
Огірки також натерти на дрібній тертці або нарізати дрібними кубиками. Шкірку, якщо вона не груба і не гірка, зрізати не потрібно.
Гичку добре вимити і опустити у гарячий відвар, що залишився після варіння буряка, на 5-7 хв. Якщо гичка з молодих і невеликих листочків, цього можна не робити. Можна просто залити гичку окропом.
Гичку і кріп дрібно посікти. Буряковий відвар охолодити.
Натерти варені буряки на дрібній або середній тертці.
У металевій каструлі з’єднати овочі, яйця та зелень. Посолити до смаку.
Влити до овочів охолоджений буряковий відвар. Перемішати і поставити в холодильник на 25- 30 хв. Скуштувати і за потреби досолити.
Готовий борщ розлити у тарілки, додавши в кожну скибочку лимона. А ще краще – вичавити сік із лимона у тарілку.
Холодний борщ з маринованим буряком
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/kholodnyi_borshch_z_marynovanym_buriakom.jpg)
200 г маринованого буряка, 2 картоплини, 4 яйця, 2 огірки, 4 редиски, зелень – (зелена цибуля та кріп), сметана, 0,5 л перевареної води, сіль – до смаку.
Для маринування буряка: 0,5 кг буряків, 1 л води, 2 ст. ложки солі, 1,5-2 ст. ложки цукру, 2 ст. ложки оцту 9%, 1-2 лаврові листки, перець горошком (чорний та духмяний).
Замість води для заправляння борщу можна використати мінералку, буряковий відвар, кефір або інші кисломолочні продукти (айран, тан).
Картоплю та яйця зварити і остудити, нарізати кубиками.
Огірки і редиску нарізати кубиками або натерти на грубій тертці.
Викласти усі нарізані овочі в миску. Додати маринований буряк. Крім перелічених можна додати варену ковбасу або м’ясо, тоді вийде ситніша страва.
Посолити основу для борщу.
Розкласти овочі у тарілки і залити холодною перевареною водою (або кефіром тощо), регулюючи густоту на свій смак.
Подавати холодний борщ до столу зі сметаною та чорним хлібом, можна покласти у кожну тарілку по половинці вареного яйця.
Мариновані буряки. Буряки зварити у шкірці. Остудити, очистити, нарізати кубиками завбільшки близько 0,7 см. У воду додати всі інґредієнти, закип’ятити, варити 5-7 хв, остудити і залити нарізаний буряк. Витримати 1-2 дні. Спершу години 2 можна за кімнатної температури, потім у холодильнику. Головне, щоб маринад покривав буряки повністю.