Немає солі? Готуйте без неї!
Скористайтеся дефіцитом і знаходьте нові смаки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/459304/sil-1.jpg)
Ажіотаж навколо солі, що виник в Україні минулого тижня, не вщухає. У супермаркетах вивішують оголошення, коли надійде у продаж наступна партія дефіцитної спеції, та й продають лише по дві півкілограмові пачечки в одні руки. Але й це не рятує ситуацію – усім не вистачає. Найбільше господинь турбує відсутність звичайної кам’яної солі – адже сезон консервації не за горами. А йодовану – дрогобицьку чи імпортну – додавати у закрутки небажано. З досвіду досвідчених заготівельниць – банки “вистрілюють”, огірки м’якнуть, і присмак у овочів буває небажаним.
Але ж готувати щоденні страви можна й без солі, додавши трохи вже солоних продуктів. Відомий кулінар-ресторатор Євген Клопотенко радить з цієї кризи трохи скористати і готувати значно корисніші страви.
– Якщо маєте сіль, то додавайте її менше. Це корисно. Через тиждень-другий ваші рецептори адаптуються, і ви зрозумієте, що, можливо, до того їли забагато солі. Насамперед нагадаю, що надмірне споживання солі, як і раніше, є нездоровим захопленням. Щоб залишитися здоровими, варто вживати не більше однієї чайної ложки на день. Без гірки, звісно.
А ще Євген радить компенсувати сіль у їжі – додаючи продукти, що вже є солоними: соєвий соус, бринзу, сулугуні, взагалі будь-який сир, солоні горішки, оселедець. Якщо є розсіл з торішніх огірків чи помідорів, додавати трохи у борщ, і це зробить його солоним.
Сіль – вкрай важлива й корисна для організму людини, а перша ознака її дефіциту – це втома і брак енергії. Та варто пам’ятати, що більшість продуктів, які виробляють промисловим чи крафтовим методом, вже у своєму складі мають значну кількість солі, й у розрахунках щоденного споживання мінералу на це необхідно зважати.
У багатьох продуктах є чимало солі, яка здатна підсолити будь-яку страву.
Соєвий соус. Його можна додавати до рису, готувати заправки до салатів та варити супи.
Морська риба та водорості. До списку продуктів, які легко можуть замінити у стравах сіль, є більшість мешканців морських глибин. Оселедець, тунець, анчоуси чи навіть морські водорості, а саме морська капуста нададуть стравам бажаного солоного смаку.
Сіль з приправами – знаменита грузинська «Сванська сіль». У Сванетії її готують з солі та великої кількості ароматних пряних трав. Це можуть бути кмин, материнка, кінза, хмелі-сунелі, базилік. Якщо немає можливості купити готову приправу, то візьміть будь-які з вищевказаних спецій та сіль, перетріть все у ступці для приправ. Таку надзвичайну суміш можна додавати до каші, макаронів, картоплі, натирати м’ясо чи рибу перед запіканням.
Розсольні сири – фета, бринза чи сулугуні – визрівають у концентрованому соляному розсолі. Тож вони прекрасно смакують як джерело солі у салатах з овочами та зеленню, піцою, пастою. Так само ці сири можна додавати, запікаючи картоплю, рис, макарони чи різні крупи. Фета ідеально поєднується зі свіжими огірками, помідорами, руколою, шпинатом та зеленою цибулею. Також пасує до цитрусових – грейпфрутів, мандаринів та апельсинів. А також це чудова начинка для вареників і пирогів та найсмачніший топінг до кукурудзяної чи пшеничної каші. Сир солоний, тому кашу можна не солити, а додати сиру до смаку, вже подаючи на стіл. Краще смакує гарячим.
Витримані тверді сири. Чим витриманіший сир, тим він солоніший. Термін дозрівання твердих сирів може сягати двох років. Грюєр, пармезан, грано падано, рокфор чи витримана гауда прекрасно насичують страви солоним смаком. Лідер за вживанням пармезан, бо його додають до салатів та закусок, будь-якого гарніру, піци, пасти, картоплі та супів.
В’ялене м’ясо. Умамі, які ми бачимо на продуктах у вигляді дрібненьких білосніжних цяточок, схожих на кристали солі, є і на в’яленому м’ясі. Перш за все йдеться про хамон, прошуто, український шовдар тощо. Зі шматочками цих продуктів, нарізаних слайсами чи дрібним кубиком, підсоленими будуть салати, яєшня, омлети. В’ялене м’ясо використовують у приготуванні соусів, гарнірів чи супів, а в закусках як хамон, так і прошуто смакують з фруктами. Класичний варіант поєднання – з грушею та динею.
Використовуйте час несподіваного дефіциту солі собі на користь і шукайте нові смаки.
Закуска з печериць
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/06/petserytsi.jpg)
400 г печериць, 200 г фети, 2 зубчики часнику, 5 гілочок петрушки, 1 ст. ложка оливкової олії, чорний перець – до смаку.
Розігріти духовку до 180°С. Печериці помити і відокремити ніжки від капелюшків. Ніжки не знадобляться, але їх можна додати у суп або печеню.
Викласти капелюшки грибів на деко, застелене пергаментом, полити оливковою олією і запікати в духовці 15-20 хв. Вийняти з духовки і дати охолонути.
Часник почистити і дрібно посікти. Змішати в мисці фету з часником і посіченою петрушкою. Додати запечені капелюшки грибів і трохи перемішати. За бажання додати трохи свіжого меленого перцю.
Салат з оселедцем і буряком
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/06/buriak.jpg)
1 буряк, 2 філе оселедця, 1 кисле або кисло-солодке яблуко (Симиренка, Чемпіон чи Голден), 100 г корнішонів.
Для заправки: 6 гілочок петрушки, 3 ст. ложки густого натурального йогурту, 1 ст. ложка домашнього майонезу.
Для салату слід вибрати солодкий буряк з темним насиченим кольором. Овоч можна зварити, але краще запекти в духовці, обгорнувши фольгою, за температури 180°С, упродовж 60 хв. Якщо буряк великий, збільшити час запікання до 1,5 год. Охололий буряк очистити і нарізати великими кубиками. Якщо шкірка в яблука жорстка, її очистити, вирізати серцевину і нарізати яблуко на шматочки. Корнішони розрізати навпіл.
Усі інґредієнти змішати в мисці або салатнику, додавши 2 філе нарізаного довільними шматками оселедця.
Заправка. До посіченої петрушки додати густий натуральний йогурт і домашній майонез. Перемішати до отримання однорідної консистенції, заправити салат.
Можна кожен інґредієнт натерти на грубій тертці, а оселедець нарізати дрібними шматочками і викласти шарами із заправкою з майонезу та йогурту. Шари такі: оселедець, яблуко, огірки-корнішони та буряк. Для заправки – домашній майонез або майонез на смаженому часнику. Другий варіант більш насичений на смак та запах.