Передплата 2024 «Добра кухня»

Виноград – і ласощі, і ліки

У винограді містяться важливі для здоров’я людини речовини

Виноград — один із найсмачніших ласощів. Ці солодкі і соковиті ягоди популярні в усьому світі. Цілюща сила цих ягід мала величезне значення в усі часи. Вони втамовують спрагу і позбавляють від голоду, дарують молодість і енергію, насичують нас вітамінами і мінеральними речовинами.

Хімічний склад

Виноград багатий на вітаміни А, С, В6 і фолати (похідних фоліє­вої кислоти), а також важливі мі­нерали — калію, кальцію, заліза, фосфору, магнію і селену. Крім того, виноград містить флавоної­ди, які є потужними антиоксидан­тами, що сповільнюють процес старіння і зменшують негативний вплив вільних радикалів.

Також шкірка винограду багата речовинами, котрі мають проти­пухлинну, протизапальну та інші корисні властивості.

У кісточках винограду містять­ся вітаміни А, Е, К і природні олії, які сприяють зміцненню клітин і омолодженню організму. Тому дієтологи радять їсти ягоди з кіс­точками і зі шкіркою. Остання, до речі, сприяє очищенню кишечни­ку від шлаків.

Корисні та лікувальні властивості

У винограді містяться важливі для здоров’я людини речовини — вітаміни, мінерали, клітковина і навіть протеїни. Вони забезпе­чують винограду лікувальні влас­тивості, завдяки яким він може використовуватися як домашній засіб проти безлічі захворювань.

Астма. Завдяки своїм тера­певтичним властивостям вино­град може застосовуватися для лікування астми. Виноград поліп­шує стан дихальних шляхів і леге­нів у цілому.

Хвороби серця. Виноград збільшує вміст у крові оксиду азоту, який запобігає утворенню згустків крові, тим самим скоро­чуючи ймовірність серцевих на­падів. Крім того, антиоксиданти, присутні у винограді, запобігають окисленню холестеролу, який блокує кровоносні судини.

Мігрень. Сік зрілого виногра­ду — хороший засіб для лікування мігрені. Його слід приймати рано-вранці, не змішуючи з водою.

Закрепи. Виноград є ефектив­ним засобом подолання закрепів. Він вважається проносним продук­том, оскільки містить органічні кис­лоти, цукор і целюлозу. Він також допомагає при хронічних закрепах, тонізуючи кишечник і шлунок.

Нетравлення шлунка. Ви­ноград допомагає подолати дис­пепсію. Він показаний при не­травленні ще й тому, що являє собою легку для шлунка їжу.

Втома. Світлий і білий вино­градний сік поповнює вміст заліза в організмі і запобігає втомі. Вжи­вання виноградного соку також забезпечує організм миттєвою енергією. Крім того, антиоксидан­ти, що містяться у винограді, сти­мулюють імунну систему. Однак темний виноградний сік, навпаки, знижує його рівень.

Хвороби нирок. Виноград може істотно знижувати кислот­ність сечової кислоти, допомагає нейтралізувати кислоту в організ­мі, тим самим полегшуючи роботу нирок.

Хвороба Альцгеймера. Рес­вератрол, корисний поліфенол, що міститься у винограді, знижує рівень патогенних молекул у тих, хто потерпає від хвороби Альцгеймера. Дослідження показують, що виноград може зміцнювати здоров’я мозку і уповільнювати наступ нейродегенеративних за­хворювань.

Макулярна дегенерація. Ви­ноград може запобігти пов’язаній з віком втраті зору — макулярній дегенерації. Три порції винограду в день можуть знизити ризик маку­лярної дегенерації майже на 40%.

Запобігання катаракти. Фла­воноїди, присутні у винограді, ма­ють антиоксиданти, які, крім сер­цево-судинних захворювань, раку і пов’язаних вікових проблем, можуть допомогти у боротьбі з ушкодженнями, завданими віль­ними радикалами, наприклад, з катарактою.

Антибактеріальна актив­ність. Червоний виноград во­лодіє сильними антибакте­ріальними та антивірусними властивостями і може захистити від інфекції.

Протиракові властивості. Встановлено, що завдяки проти­запальному ефекту ресвератро­лу виноград володіє сильними антираковими властивостями. Він особливо ефективний при колоректальному раку та раку молочної залози. Рослинний піг­мент антоціан і проантоціанідіни, присутні у винограді, запобігають процесам, що викликають рак.

Виноградний сік не тільки за­побігає ризику захворіти на рак, а й пригнічує ріст і поширення ракових клітин. А пігменти, що містяться у винограді, підвищу­ють загальний імунітет організму. Таким чином, виноград відіграє ключову роль у запобіганні чис­ленних захворювань і може вико­ристовуватися як домашній засіб проти безлічі недуг.

Протипоказання

Шкідливо вживати ягоди і сік винограду у разі виразкової хво­роби шлунка і дванадцятипалої кишки, діареї. Не варто їсти ви­ноград тим, хто хворіє на цукро­вий діабет, ожиріння. У випадках гіпертонії, цирозу печінки, коліті, карієсі і стоматиті вживання вино­граду також може завдати шкоди. Дітям не рекомендується темний виноградний сік — він може викли­кати анемію.

Виноград не можна вживати разом зі сирим молоком, сири­ми фруктами і овочами. А також з жирною їжею, мінеральною во­дою, спиртними напоями. Це за­грожує розладом шлунково-киш­кового тракту.

Читайте також: Сезон «угорки»

Схожі новини