Передплатити Підтримати

«Самозахоплює ділянку, будує без дозволів...»

У Львові не вщухають пристрасті довкола будівельної компанії «Ірокс».

Дванадцята секція (менший будинок) новобудови на вул. Шевченка, 418. Квартири уже продають – квадратний метр стартує від 13 тисяч 500 грн.

На зустрічі із журналістами міський голова Львова Андрій Садовий вкотре наголосив, що фірма “Ірокс” “будує без дозволів, а відповідні органи її за це не карають”. “У нас нікого ні за що не карають, у нас імітація боротьби з корупцією, – сказав мер. – Наприклад, будівельна компанія “Ірокс”: самозахоплює ділянку, починає будувати без дозволів будинок. Оформлює на це будівництво 5-ту категорію складності (це атомні станції), це означає, що вони не потрапляють під юрисдикцію міста. Львівська обласна інспекція Держархбудконтролю виписує припис, що будують законно. Я щодня пишу листи в СБУ, поліцію, прокуратуру. Реакції немає... Ба більше! Обласна поліція домовилася, що “Ірокс” будуватиме для них службове житло. Я вже переговорив з керівником поліції – вони угоду розривають. Свого часу обласна державна адміністрація купила в “Ірокса” квартиру для когось з керівників за бюджетні кошти. Знаючи, що це афера...”.

Декілька місяців тому Львівська міська рада офіційно звернулася до людей із закликом не купувати квартири у будинках, які зводить забудовник ПрАТ “Ірокс”. Мовляв, мерія не погоджувала виділення ділянок для зведення багатоповерхівок за адресами вул. Антонича, 1, вул. Шевченка, 418, вул. Тернопільська, 42. Через те, що компанія здійснює будівництво без дозвільних документів, мешканці не зможуть оформити право власності на квартири. Компанія «Ірокс» не може надати у власність квартири, кажуть юристи мерії, бо не має права власності на будинок.

Журналіст “ВЗ” поцікавилася, чому Львівська ОДА купувала квартиру за бюджетні кошти для чиновника у сумнівного забудовника. З’ясувалося, що купували не для чиновника, а для інваліда – ветерана війни.

“Це був 2013 рік, діяла програма Міністерства соцполітики, в рамках якої на область виділяли державні кошти для купівлі квартир черговикам-ветеранам, – розповіла “ВЗ” заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак. – У 2013 році закупили квартиру одному з ветеранів. На жаль, у компанії “Ірокс”. Кошти їм були перераховані, але квартири вони не передали. Ми до 2017 року в судах обстоювали інтереси цього ветерана. На початок 2017 року ми виграли всі судові суперечки, і квартира таки перейшла у власність законного власника. Мене дивує, що Андрій Садовий так голосно говорить про цю будівельну фірму, мовляв, будує без дозволів, а сам ніяких дій не вчиняє. Два роки, як створено міську інспекцію Архбудконтролю. Вона отримала всі повноваження. Але з її боку немає жодного рішення суду, жодного розпорядчого документа щодо буцімто самовільного будівництва компанії “Ірокс”. Не може бути такого, що фірма не потребує узгодження з міським Архбудконтролем. Яка б це не була категорія складності будівництва, все одно містобудівні умови та обмеження видаються виключно органами місцевого самоврядування. Якщо міський голова має факти порушень, зобов’язаний звернутися у ДАБІ Львівської області чи в ДАБІ України. Може попросити прислати перевірку. Ми можемо втручатися у процес лише в рамках робочої групи як учасники. На жаль, від міста жодного такого звернення до нас не було. Наші двері відкриті для всіх. Якщо є проблема і треба допомогти її вирішити, ніколи не відвертаємося – чи це місто Львів, чи Новий Розділ, чи сільська рада будь-якого району. Шукаємо компроміс і шляхи вирішення. А кидати якісь фрази – це не по-державницьки”.

В управлінні капітального будівництва Львівської ОДА “ВЗ” повідомили, що квартиру ветерану купили за кошти державного бюджету. Торік наприкінці вересня УКБ ЛОДА профінансувало у порядку часткової участі квартиру № 335 загальною площею 52,2 кв. метра (однокімнатну), на четвертому поверсі у 5-7-9-поверховому житловому будинку на вул. Шевченка, 418, у мікрорайоні Рясне-1. Сума – 272 тисячі 350 грн. Управління комунального будівництва ЛОДА передало цю квартиру Львівській міській раді, яка й мала її надати інваліду, який перебуває на квартирному обліку за місцем проживання.

Поки тривають пристрасті, на сайті будівельної компанії “Ірокс” повним ходом продають квадратні метри у скандальних будинках. На вул. Шевченка, 418 (“ЖК “Львівська брама”) ціна квадратного метра стартує від 13 тисяч 500 грн. Генеральний директор ПрАТ “Ірокс” Ігор Микичак розповів журналісту “ВЗ”, що будівництво ведеться з усіма дозволами. “Є державні стандарти будівництва, або, як їх раніше називали, ДБН, тобто державні будівельні норми. Вони для всіх однакові, немає окремих норм для міського голови Львова, окремих – для нашого підприємства, – пояснює Ігор Микичак. – Наші об’єкти забудови мають не 5-ту категорію складності, а 3-С категорію (це “стара п’ята категорія”). Міський голова мав би мати більше інформації. На підставі експертних висновків щодо містобудівних умов та обмежень звертаємося по дозволи – чи до міста, чи до області”.

Ігор Микичак розповів про квартиру, яку купувала у будівельної компанії ЛОДА: “Там була одна розбіжність – стосовно проплати надлишкових метрів (треба було доплатити за надлишкові метри, а ЛОДА не мала цих грошей. – Авт.). Оскільки це був інвалід, ми зробили жест доброї волі – подарували йому “зайві” півтора кв. метра. Торік цей ветеран набув права власності на квартиру. Натомість мерія чинила різні перешкоди, щоб ця людина не могла отримати права власності”.

- Пане Ігоре, міський голова казав, що ви мали будувати житловий будинок для управління поліції, але поліція розірвала з вами угоду.

- Згідно з договірними стосунками, будуємо житло на вулиці Величковського, 61-62. Ми стали правонаступниками – через те, що попередник “заморозив” цей об’єкт, – із 2007 по 2013 роки. Сім років об’єкт стояв без руху. Ми за цей об’єкт взялися у 2014 році і збудували його. Договірні стосунки укладено між нами і Львівським обласним управлінням поліції. Ми від угод не відхиляємося. Обласне управління поліції теж не відступає від цих угод. Ніхто з нами угоди не розриває. Та її й не можна розірвати, бо ми усі свої зобов’язання виконали, вони – свої. Будинок буде введено в експлуатацію.

А тим часом...

«Незаконний будинок знесемо показово...»

“Незаконно збудований будинок на вулиці Личаківській будуть зносити уже цього року. Є рішення суду, – повідомив міський голова Львова Андрій Садовий. – Ми це дотиснемо. Знесемо показово. Так само, як ми знесли заправку Коломойського, незаконно збудовану в кінці вулиці Личаківської. Ми пройшли всі кола пекла по судах. Маємо юридичне право прийти і почати зносити. Кримінальна справа порушена законно. На початку 2017 року ми намагалися знести ресторан “Хутірець” на перетині вулиць Стрийської і Наукової. Закінчилося тим, що суддя, яка заборонила це робити, вже не суддя. Ми дійшли до вищої ради юстиції. Чекаємо на фінальне рішення суду, який би дав можливість його зносити. Що тим часом зробив власник ресторану? Оформив його як житловий будинок і прописав там дітей...”.

Фото з сайту будівельної компанії